mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Umowy na finansowanie A2 Świecko-Nowy Tomyśl podpisane

Umowy na finansowanie A2 Świecko-Nowy Tomyśl podpisane

W dniu 29 czerwca 2009 r. w ministerstwie infrastruktury podpisano umowy zamykające finansowania budowy i eksploatacji Autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko. Umowy te umożliwiają rozpoczęcie prac budowlanych. Teraz wykonawca projektu  Autostrada Wielkopolska II SA musi zrobić wszystko, aby przed mistrzostwami EURO 2012 polska autostrada A2 połączyła się z siecią autostrad europejskich.

Umowy na finansowanie A2 Świecko-Nowy Tomyśl podpisane
Zamknięcie Finansowe to ostateczna akceptacja instytucji finansowych kredytujących przedsięwzięcie, która stanowi podstawę dla finansowania projektu i umożliwia faktyczne rozpoczęcie budowy autostrady. Środki finansowe na realizację inwestycji w kwocie 1,560 mld pochodzą z trzech źródeł:
  • kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny w kwocie 974 mln euro (ok. 62,5% wartości projektu);
  • kredytów udzielonych przez 11 międzynarodowych banków komercyjnych w kwocie 394 mln euro (ok. 25,5% wartości projektu); 
  • wpłat akcjonariuszy koncesjonariusza w kwocie 186 mln euro, stanowiących ok. 12% całkowitych kosztów realizacji.
 
„Cieszy nas bardzo zaufanie jakim obdarzył nasz projekt Europejski Bank Inwestycyjny przyznając kredyt w niespotykanej dotąd wysokości ok. 1 mld EUR co stanowi ponad 60% wartości inwestycji. To pierwsze tak wysokie zaangażowanie kredytowe EBI w projekt infrastrukturalny w Polsce” – powiedział Andrzej Patalas, prezes zarządu AWSA II.
 
Odcinek A2 z Nowego Tomyśla do Świecka będzie pierwszym tak długim odcinkiem autostrady wybudowanym w technologii betonowej w Polsce. W przyjętym harmonogramie ustalono rozpoczęcie budowy w lipcu 2009 r. i oddanie autostrady do eksploatacji przed mistrzostwami EURO 2012 r. Generalnym wykonawcą projektu będzie firma spółka A2Strada.
 
Zakres prac obejmuje m.in.:
 
- budowę 105,9 km autostrady o nawierzchni betonowej, w tym przebudowę istniejącej drogi krajowej Nr 2;
- budowę ponad 80 mostów i wiaduktów;
- budowę 2 Obwodów Utrzymania Autostrady;
- budowę 6 pełnych węzłów autostradowych;
- budowę Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP);
- budowę zamkniętego systemu poboru opłat;
- pełne wyposażenie w urządzenia ochrony środowiska.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

aaa 2009-07-03

Romek, zaufaj mi że fotoradarów (nie mówiąc już o skrzynkach) przybywa znacznie więcej. A samochodów znacznie mnie niż podałeś (nawet gdyby tyle było rejestrowanych, to jednak cały czas są też złomowane, sprzedawane, wyrejestrowane). Jednak cieszę się, że napisałeś o tej trzeźwości - bo nie powtarzasz bajki, że problemem nie jest brak dróg, a nadmierna prędkość. Z trzeźwością jest tak, że w Polsce jest przyzwolenie na chlanie i jazdę. I to trzeba zmienić (zaraz po tym jak się zmieni prezydenta ;)))

~romek 2009-07-03

samochodów osobowych przybywa rocznie chyba ponad 1mln a fotoradarów ? 100 czyli 0,0001% coś z matematkyką słabo.Chyba głownym problemem w kraju jest trzezwosci kierowców i piszacych

aaa 2009-07-02

Budowę autostrad można podsumować w ten sposób. Gdyby ktoś chciał wejść w biznes budowlany parę lat temu, sądząc że w kraju w którym brakuje dróg (nie tylko autostrad) i są pieniądze, będzie się sporo budować, trzeba by mu to było odradzić. Świetnym interesem było by za to inwestować w produkcję fotoradarów i budowę świątyń - myślę, że tu Polska jest liderem nie tylko regionu, ale i świata. No i jeszcze mamy backup prezydenta, ale to inna historia....

robertjastak 2009-07-02

To pozytywny efekt negocjacji spowodował taki obrót. Pytanie jakie materiały będą użyte, ponieważ odcinek Poznań-Nowy Tomyśl, jest-lekko mówiąc, w konserwacji. I pobieranie opłat jest mało poważne, to do Autostrada Wielkopolska SA. Mam nadzieję, że większość mnie poprze. Co do umowy, jak wspomnialem na wstępie, ale cóż, było, jest i będzie taki sposób budowania "autostrad".Dziękuję

~ML 2009-07-02

PYTANIE DO LUDZI DOBREJ WOLI. KIEDY WRESZCIE OTWARCIE A 4 ZGORZELEC-BOLESŁAWIEC ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando