mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Umowy na finansowanie A2 Świecko-Nowy Tomyśl podpisane

Umowy na finansowanie A2 Świecko-Nowy Tomyśl podpisane

W dniu 29 czerwca 2009 r. w ministerstwie infrastruktury podpisano umowy zamykające finansowania budowy i eksploatacji Autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko. Umowy te umożliwiają rozpoczęcie prac budowlanych. Teraz wykonawca projektu  Autostrada Wielkopolska II SA musi zrobić wszystko, aby przed mistrzostwami EURO 2012 polska autostrada A2 połączyła się z siecią autostrad europejskich.

Umowy na finansowanie A2 Świecko-Nowy Tomyśl podpisane
Zamknięcie Finansowe to ostateczna akceptacja instytucji finansowych kredytujących przedsięwzięcie, która stanowi podstawę dla finansowania projektu i umożliwia faktyczne rozpoczęcie budowy autostrady. Środki finansowe na realizację inwestycji w kwocie 1,560 mld pochodzą z trzech źródeł:
  • kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny w kwocie 974 mln euro (ok. 62,5% wartości projektu);
  • kredytów udzielonych przez 11 międzynarodowych banków komercyjnych w kwocie 394 mln euro (ok. 25,5% wartości projektu); 
  • wpłat akcjonariuszy koncesjonariusza w kwocie 186 mln euro, stanowiących ok. 12% całkowitych kosztów realizacji.
 
„Cieszy nas bardzo zaufanie jakim obdarzył nasz projekt Europejski Bank Inwestycyjny przyznając kredyt w niespotykanej dotąd wysokości ok. 1 mld EUR co stanowi ponad 60% wartości inwestycji. To pierwsze tak wysokie zaangażowanie kredytowe EBI w projekt infrastrukturalny w Polsce” – powiedział Andrzej Patalas, prezes zarządu AWSA II.
 
Odcinek A2 z Nowego Tomyśla do Świecka będzie pierwszym tak długim odcinkiem autostrady wybudowanym w technologii betonowej w Polsce. W przyjętym harmonogramie ustalono rozpoczęcie budowy w lipcu 2009 r. i oddanie autostrady do eksploatacji przed mistrzostwami EURO 2012 r. Generalnym wykonawcą projektu będzie firma spółka A2Strada.
 
Zakres prac obejmuje m.in.:
 
- budowę 105,9 km autostrady o nawierzchni betonowej, w tym przebudowę istniejącej drogi krajowej Nr 2;
- budowę ponad 80 mostów i wiaduktów;
- budowę 2 Obwodów Utrzymania Autostrady;
- budowę 6 pełnych węzłów autostradowych;
- budowę Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP);
- budowę zamkniętego systemu poboru opłat;
- pełne wyposażenie w urządzenia ochrony środowiska.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

aaa 2009-07-03

Romek, zaufaj mi że fotoradarów (nie mówiąc już o skrzynkach) przybywa znacznie więcej. A samochodów znacznie mnie niż podałeś (nawet gdyby tyle było rejestrowanych, to jednak cały czas są też złomowane, sprzedawane, wyrejestrowane). Jednak cieszę się, że napisałeś o tej trzeźwości - bo nie powtarzasz bajki, że problemem nie jest brak dróg, a nadmierna prędkość. Z trzeźwością jest tak, że w Polsce jest przyzwolenie na chlanie i jazdę. I to trzeba zmienić (zaraz po tym jak się zmieni prezydenta ;)))

~romek 2009-07-03

samochodów osobowych przybywa rocznie chyba ponad 1mln a fotoradarów ? 100 czyli 0,0001% coś z matematkyką słabo.Chyba głownym problemem w kraju jest trzezwosci kierowców i piszacych

aaa 2009-07-02

Budowę autostrad można podsumować w ten sposób. Gdyby ktoś chciał wejść w biznes budowlany parę lat temu, sądząc że w kraju w którym brakuje dróg (nie tylko autostrad) i są pieniądze, będzie się sporo budować, trzeba by mu to było odradzić. Świetnym interesem było by za to inwestować w produkcję fotoradarów i budowę świątyń - myślę, że tu Polska jest liderem nie tylko regionu, ale i świata. No i jeszcze mamy backup prezydenta, ale to inna historia....

robertjastak 2009-07-02

To pozytywny efekt negocjacji spowodował taki obrót. Pytanie jakie materiały będą użyte, ponieważ odcinek Poznań-Nowy Tomyśl, jest-lekko mówiąc, w konserwacji. I pobieranie opłat jest mało poważne, to do Autostrada Wielkopolska SA. Mam nadzieję, że większość mnie poprze. Co do umowy, jak wspomnialem na wstępie, ale cóż, było, jest i będzie taki sposób budowania "autostrad".Dziękuję

~ML 2009-07-02

PYTANIE DO LUDZI DOBREJ WOLI. KIEDY WRESZCIE OTWARCIE A 4 ZGORZELEC-BOLESŁAWIEC ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.