mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Unia dofinansuje kolejne inwestycje w Gdańsku

Unia dofinansuje kolejne inwestycje w Gdańsku

Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał do realizacji i przyznał dofinansowanie unijne dla projektów „Budowa ulicy Nowej Łódzkiej w Gdańsku" oraz „Przebudowa ul. Łostowickiej w Gdańsku" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. W sumie dofinansowanie wyniesie ponad 64 mln zł.

Unia dofinansuje kolejne inwestycje w Gdańsku
Budowa ulicy Nowej Łódzkiej w Gdańsku

Projekt realizowany będzie w Gdańsku, w dzielnicy Chełm z dz. Gdańsk Południe i obejmie budowę drogi dwujezdniowej po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Za początek projektowanej ul. Nowej Łódzkiej przyjęto skrzyżowanie ul. Warszawskiej - ul. Łostowickiej - ul. Witosa - ul. Wilanowskiej, a końcem projektowanej drogi będzie jej skrzyżowanie z ul. Świętokrzyską. Celem projektu jest poprawa spójności i efektywności regionalnego systemu transportowego miasta Gdańska oraz jego sprawne powiązanie z systemem krajowym.

Realizacja projektu ma się rozpocząć w lipcu 2010 roku, a zakończyć około dwa lata później. Koszt realizacji zadania to ponad 92 mln zł (w tym wydatki, które nie kwalifikują się pod dofinansowanie to 131 tys. zł).  Kwota planowanego współfinansowania Projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 46,2 mln zł.

Przebudowa ul. Łostowickiej w Gdańsku

Przedmiotem projektu jest przebudowa ul. Łostowickiej na odcinku od ul. Wojskiego do ul. Kartuskiej wraz ze skrzyżowaniem ulic Kartuska-Nowolipie-Łostowicka. Celem projektu jest usprawnienie powiązań transportowych miedzy najważniejszymi ośrodkami aktywności gospodarczej i koncentracji ludności w mieście oraz poprawa komfortu życia mieszkańców i zwiększenie atrakcyjności Gdańska jako miejsca zamieszkania i pracy oraz jako centrum gospodarczego i naukowego regionu.

Projekt podzielony został na 3 etapy:
- Etap1: Przebudowa ul. Łostowickiej od ul. Pana Tadeusza do ul. Kartuskiej ze skrzyżowaniem ul. Kartuska-Nowolipie.
- Etap 2: Przebudowa ul. Łostowickiej od alei Armii Krajowej do ul. Wojskiego
z budową parkingu przy cmentarzu ( w trakcie realizacji, etap nie jest objęty wnioskiem o dofinansowanie z funduszy UE)
- Etap 3: Budowa nowej jezdni ul. Łostowickiej od ul. Wojskiego do ul. Pana Tadeusza z przebudową istniejącej jezdni.

Realizacja projektu (1 i 3 etap) rozpocznie się w styczniu 2010 roku i potrwa do września 2011 roku. Całkowity koszt realizacji zadania to 38,7 mln zł (w tym wydatki, które nie kwalifikują się pod dofinansowanie to 2,6 mln zł).

Kwota planowanego współfinansowania Projektu ze środków EFRR wynosi 18 mln zł.
Przebudowa ul. Łostowickiej zwiększy przepustowość ul. Kartuskiej i Trasy W-Z (al. Armii Krajowej) co spowoduje zmniejszenie emisji zanieczyszczeń emitowanych do środowiska i poziomu hałasu. Powstaną także: ścieżka rowerowa o szerokości 2 m, na całej długości ul. Łostowickiej oraz chodniki po obu stronach drogi.

Podobne wiadomości:

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Światowe Dni Młodzieży – utrudnienia w ruchu

Światowe Dni Młodzieży – utrudnienia w ruchu

Polskie drogi 2016-07-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował o podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej dla kolejnego fragmentu autostrady A2. Dzięki temu powstanie dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu.