mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Unia żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy

Unia żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy

Komisja Europejska zażądała od Polski wstrzymania budowy obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy. Unijny komisarz do spraw środowiska skierował w tej sprawie list do polskiego rządu.

Stavros Dimas powiedział na konferencji prasowej, że jeśli Polska nie postąpi zgodnie z prośbą, to Komisja zwróci się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, by zmusił Polskę do wstrzymania prac. Będzie to oznaczać przyspieszenie procedury karnej przeciwko Warszawie, co może zakończyć się wielomilionowymi karami.

Zgodę na rozpoczęcie inwestycji, mimo wcześniejszego veta UE, wyraził minister środowiska i wojewoda podlaski. W obecnym wariancie obwodnica ma przebiegać - częściowo jako estakada - przez cenne ze względów przyrodniczych torfowiska Doliny Rospudy. Jest to obszar chroniony w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, jako terytorium specjalnej ochrony ptaków. Obwodnica ma mieć 17 km, estakada ok. 500 metrów; powstaną trzy mosty, 10 wiaduktów, liczne przejścia dla zwierząt. Przetarg na budowę wygrała firma Budimex Dromex, która zbuduje obwodnicę za 438,9 mln zł.


Przeczytaj także:

Obwodnica przez dolinę Rospudy (2007-02-09)

Tańsza i krótsza obwodnica Suwałk i Augustowa (2006-08-08)

Obwodnica Augustowa zgodna - niezgodna z prawem (2006-12-13)

 


Podobne wiadomości:

Obwodnica przez dolinę Rospudy

Obwodnica przez dolinę Rospudy

Polskie drogi 2007-02-09

Komentuj:

~mawi 2007-02-23

Wuka, masz rację. A jeszcze zapytam, ile ci ekolodzy drzew zassadzili, że "nazywają" ekologami ?????

~wuka 2007-02-23

Dlaczego służby leśne nie pogonią "ekologów" z lasu .Nie wolno tam palić ognisk i zaśmiecać terenu.Niech zajmą sie zgłaszaniem nielegalnych wysypisk śmieci na terenach leśnych przy kazdej drodze i o odprowadzaniu ścieków bezpośrednio do rzek z gospodarstw wiejskich.Czy znają 700 stronicowe opracowanie dostarczone przez Ministerstwo Środowiska do Brukseli ?

~Augustowianin 2007-02-22

Jestem przeciw tej inwestycji. Uważam że jest to wina urzędników z Białegostoku, którzy koniecznie chcą miec drogę ekspresową nie zważając na koszty i ofiary. Droga z Litwy powinna iść przez Suwałki, Ełk, Łomżę do W-wy i w naszym mieście wogóle nie jest potrzebna aż tak wielka inwestycja. Osobiście jestem za wariantem Białobrzegi-Raczki-Szwajcaria co załatwiłoby obwodnice dla Augustowa i Suwałk

~lekki 2007-02-21

Kaczyński, ja cie popierałem dopóki nie zacząłeś wojować z unią... trzeba było jak zwykle zrzucić winę na poprzednie rządy.....;-)))

~Piotrek 2007-02-21

To najlepszy dowód na to, jak władze liczą się z prawem. Mają wszystko w głebokim powazaniu i nikt im niczego nie będzie nakazywał. Ehh..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.