mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Urzędnicy popierają Szlak Staropolski

Urzędnicy popierają Szlak Staropolski

Samorządowcy z województwa śląskiego po raz kolejny rozmawiali na temat budowy drogi ekspresowej S46, tzw. Szlaku Staropolskiego. Trasa została ujęta w harmonogramie budowy dróg na lata 2007-2013, jednak dopiero w latach 2013-2020 możliwe byłoby uzyskanie pomocy finansowej.

Urzędnicy popierają Szlak Staropolski
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja, podczas której prezydenci Częstochowy, Opola, Kielc i Lublina oraz reprezentant Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej, tworzący zespół koordynacyjny Szlaku Staropolskiego, rozmawiali o budowie tzw. Szlaku Staropolskiego z wicewojewodą śląskim Adamem Matusiewiczem i marszałkiem województwa śląskiego Bogusławem Śmigielskim oraz regionalnymi dyrektorami GDKiA i PKP - Inwestycje.

Szlak Staropolski (droga ekspresowa S46) to inicjatywa prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony i miast leżących na linii Kudowa Zdrój – Nysa – Opole – Częstochowa –  Jędrzejów - Kielce – Kraśnik – Lublin (planowany przebieg trasy). Jej celem jest powstanie korytarza transportowego, drogi ekspresowej i międzynarodowej linii kolejowej. Przez Kudowę Zdrój kieruje się większość ruchu samochodowego z zachodu i centrum Polski w kierunku czeskiej Pragi i dalej na zachód Europy. Droga S46 połączyłaby się w tym miejscu z układem autostrad przebiegających przez Czechy. Z drugiej strony wschodnia granica potrzebuje większej liczby przejść granicznych połączonych drogami ekspresowymi i autostradami.

Działania w sprawie budowy drogi ekspresowej S46 oraz magistrali łączącej Kudowę z Dorohuskiem i Włodawą wsparte zostały przez 30 samorządów terytorialnych gmin, miast i powiatów południowej Polski, leżących wzdłuż planowanej trasy. W tym celu samorządy te powołały w maju 2006 roku Stowarzyszenie „Szlak Staropolski”. Zadaniem Stowarzyszenia jest współpraca na rzecz wspierania działań w przygotowaniu i realizacji inwestycji.

Dzięki działaniom Stowarzyszenia droga została ujęta w przygotowanym przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Harmonogramie budowy autostrad i dróg ekspresowych na lata 2007-2013, stanowiącym załącznik do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Niestety szlak ten mógłby zyskać pomoc finansową dopiero w latach 2013-2020. Zarówno wicewojewoda, jak i marszałek uznali, że należy wykorzystać najbliższe lata do przygotowania tej inwestycji, a więc m.in. do przeprowadzenia prac studialnych oraz wykonania niezbędnej dokumentacji pod wydanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej.

Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Komentuj:

~Pawel z Radomska 2008-07-28

Bardzo wazne przedsiewziecie,oby zostalo jak najszybciej zrealizowane.Dla pojazdow jadacych z poludnia Francji,czy Paryza,trasa przez Prage-Klodzko-Opole-Czestochowe,do Warszawy,Wilna,Lublina czy Moskwy jest jedna z glownych tras.Wystarczy spojrzec na mape .Ja wiem to z wlasnego doswiadczenia. Dlatego wazne jest zwiekszenie jej przepustowosci, budujac droge szybkiego ruchu.

~Andrzej kierowca zawodowy 2008-07-28

inicjatywa wielkiej wagi.Jezdze na trasie Warszawa-Praga Monachium.Jest to najbardziej dogodny odcinek przez Czestochowe-Opole-Klodzko.Tylko ruch coraz wiekszy.Dlatego nalezy przyspieszyc ta inwestycje.

~Romek Kierowiec 2008-06-26

Moim zdaniem na pierwszy plan powinna pójść budowa odcinka z Kudowy do Częstochowy. Ten odcinek wybitnie usprawni połaczenia z granicy z autostradami A4 i A1, które powinny zostać zbudowane do 2012-2013 r. Odciąży to przejaz DK 8 w kierunku węzła Bielany k. Wrocławia, a strumień pojazdów jadących w kierunku wschodnim i północno-wschodnim przeniesie na autostrady i drogi szybkiego ruchu. "Kibicuję" władzom lokalnym w staraniach o budowę tego szlaku. To b. dobre rozwiazania, tym bardziej, że powstanie dodatkowy szlak drogowy w kierunku tzw. "Polski B", która posiada spore rezerwy rozwojowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Zwierzęta są bardzo często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, chomikiem czy świnką morską - ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takich eskapad?