mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Urzędnicy popierają Szlak Staropolski

Urzędnicy popierają Szlak Staropolski

Samorządowcy z województwa śląskiego po raz kolejny rozmawiali na temat budowy drogi ekspresowej S46, tzw. Szlaku Staropolskiego. Trasa została ujęta w harmonogramie budowy dróg na lata 2007-2013, jednak dopiero w latach 2013-2020 możliwe byłoby uzyskanie pomocy finansowej.

Urzędnicy popierają Szlak Staropolski
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja, podczas której prezydenci Częstochowy, Opola, Kielc i Lublina oraz reprezentant Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej, tworzący zespół koordynacyjny Szlaku Staropolskiego, rozmawiali o budowie tzw. Szlaku Staropolskiego z wicewojewodą śląskim Adamem Matusiewiczem i marszałkiem województwa śląskiego Bogusławem Śmigielskim oraz regionalnymi dyrektorami GDKiA i PKP - Inwestycje.

Szlak Staropolski (droga ekspresowa S46) to inicjatywa prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony i miast leżących na linii Kudowa Zdrój – Nysa – Opole – Częstochowa –  Jędrzejów - Kielce – Kraśnik – Lublin (planowany przebieg trasy). Jej celem jest powstanie korytarza transportowego, drogi ekspresowej i międzynarodowej linii kolejowej. Przez Kudowę Zdrój kieruje się większość ruchu samochodowego z zachodu i centrum Polski w kierunku czeskiej Pragi i dalej na zachód Europy. Droga S46 połączyłaby się w tym miejscu z układem autostrad przebiegających przez Czechy. Z drugiej strony wschodnia granica potrzebuje większej liczby przejść granicznych połączonych drogami ekspresowymi i autostradami.

Działania w sprawie budowy drogi ekspresowej S46 oraz magistrali łączącej Kudowę z Dorohuskiem i Włodawą wsparte zostały przez 30 samorządów terytorialnych gmin, miast i powiatów południowej Polski, leżących wzdłuż planowanej trasy. W tym celu samorządy te powołały w maju 2006 roku Stowarzyszenie „Szlak Staropolski”. Zadaniem Stowarzyszenia jest współpraca na rzecz wspierania działań w przygotowaniu i realizacji inwestycji.

Dzięki działaniom Stowarzyszenia droga została ujęta w przygotowanym przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Harmonogramie budowy autostrad i dróg ekspresowych na lata 2007-2013, stanowiącym załącznik do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Niestety szlak ten mógłby zyskać pomoc finansową dopiero w latach 2013-2020. Zarówno wicewojewoda, jak i marszałek uznali, że należy wykorzystać najbliższe lata do przygotowania tej inwestycji, a więc m.in. do przeprowadzenia prac studialnych oraz wykonania niezbędnej dokumentacji pod wydanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~Pawel z Radomska 2008-07-28

Bardzo wazne przedsiewziecie,oby zostalo jak najszybciej zrealizowane.Dla pojazdow jadacych z poludnia Francji,czy Paryza,trasa przez Prage-Klodzko-Opole-Czestochowe,do Warszawy,Wilna,Lublina czy Moskwy jest jedna z glownych tras.Wystarczy spojrzec na mape .Ja wiem to z wlasnego doswiadczenia. Dlatego wazne jest zwiekszenie jej przepustowosci, budujac droge szybkiego ruchu.

~Andrzej kierowca zawodowy 2008-07-28

inicjatywa wielkiej wagi.Jezdze na trasie Warszawa-Praga Monachium.Jest to najbardziej dogodny odcinek przez Czestochowe-Opole-Klodzko.Tylko ruch coraz wiekszy.Dlatego nalezy przyspieszyc ta inwestycje.

~Romek Kierowiec 2008-06-26

Moim zdaniem na pierwszy plan powinna pójść budowa odcinka z Kudowy do Częstochowy. Ten odcinek wybitnie usprawni połaczenia z granicy z autostradami A4 i A1, które powinny zostać zbudowane do 2012-2013 r. Odciąży to przejaz DK 8 w kierunku węzła Bielany k. Wrocławia, a strumień pojazdów jadących w kierunku wschodnim i północno-wschodnim przeniesie na autostrady i drogi szybkiego ruchu. "Kibicuję" władzom lokalnym w staraniach o budowę tego szlaku. To b. dobre rozwiazania, tym bardziej, że powstanie dodatkowy szlak drogowy w kierunku tzw. "Polski B", która posiada spore rezerwy rozwojowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.