mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ustalenia w sprawie budowy A-2

Ustalenia w sprawie budowy A-2

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że 22 grudnia bieżącego roku zostało podpisane porozumienie w sprawie budowy ostatniego zachodniego odcinka autostrady A-2.  Jeśli wszystkie działania będą przebiegać zgodnie z harmonogramem, to droga powstanie do 2010 roku.

Ustalenia w sprawie budowy A-2
Minister Infrastruktury, Cezary Grabarczyk zawarł ze spółką Autostrada Wielkopolska S.A., koncesjonariuszem autostrady A-2, porozumienie dotyczące ustalenia uwarunkowań komercyjnych na budowę ostatniego, zachodniego odcinka autostrady. Dzięki zakończeniu negocjacji w tym obszarze realne stało się włączenie autostrady A-2 w europejski system komunikacyjny przed planowanym rozpoczęciem Mistrzostw Euro 2012. W spotkaniu wziął udział także Zbigniew Kotlarek, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która będzie czuwać nad prawidłową realizacją elementów Ustaleń uwarunkowań, a także nad późniejszą budową odcinka Nowy Tomyśl – Świecko.

Do 30 czerwca 2008 r. ma zostać dopracowany dokument dotyczący finansowania budowy i eksploatacji autostrady A-2 na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko. Otworzy to drogę do rozpoczęcia w III kwartale 2008 roku budowy ostatniego, zachodniego odcinka A-2 o długości 104 km. Będzie on prowadzić do granicy z Niemcami i połączy Polskę z europejskim systemem autostrad. Koszt budowy określony został na poziomie 1 miliarda 9 milionów euro – takie są główne założenia podpisanych Ustaleń uwarunkowań komercyjnych na budowę autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko. Zakończenie budowy tego odcinka planowane jest do końca 2010 roku.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~Wojciech 2008-01-03

No więc znalazłem dane o kosztach budowy autostrad w Portugalii. Podsumowane było 6 projektów, łacznie na 612 km nowych autostrad i 333 km modernizacji dróg. Założyłem, że modernizacja kosztowała połowę tego, co nowa autostrada. Łączeni więc odpowiadało to kosztom wybudowania 778 km nowych autostrad. Dodatkową komplikacją było to, że część kosztów była w dolarach (a wl atach 1998-2000, które obejmował projekt, dolar był mocniejszy) ale nie o te szczegóły tu chodzi. 778 km autostrad wybudowano za mniej więcej 2,7 miliarda Euro. Wynika z tego, ze koszt wybudowania 1 km autostrady w Portugalii wynosił około 3,5 miliona Euro. Pozwólcie Państwo, ze pozostawię tą sprawę bez komentarza.

~Wojciech 2008-01-02

Z prostego przeliczenia wynika, że 1 km nowej autostrady będzie kosztował ponad 9.7 mln euro. Uprzejmie proszę o podanie tu, na forum, ile średnio i maksymalnie kosztował 1 km autostrady w Portugalii, jak wiadomo górzystej i skalistej. Od czasu, kiedy dowiedziałem się, że 1 metr ekranu dźwiękochłonnego przy polskich autostradach kosztuje 10 000 złotych (czyli 1 km - 10 mln złotych, czyli ponad 2,7 mln euro) przestało mnie cokolwiek dziwić w zakresie budowy autostrad w Polsce....

~V 2007-12-31

Tak, trzeba wynegocjowac najlepsze mozliwe warunki. Dobrego Nowego Roku Zycze, i dobrych drog!!!

~mil1231@gazeta.pl 2007-12-30

V, PO na A1 Grudziądz -Toruń z pewnością dopusci GTC do budowy juz w przyszłym roku- chodzi tylko o to, aby GTC nie stawiała zbyt wygórowanych warunków- tzn, by można bylo szantażowac ich właśnie rozpoczętym przetargiem. Tak rozumuje Grabarczyk

~Zagłoba 2007-12-29

"dobra robota Pis" jak to brzmi jak gorący lód -oksymoron...;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.