mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Utrudnienia na A4 jeszcze przez rok

Utrudnienia na A4 jeszcze przez rok

Kierowcy podróżujący autostradą A4 z Katowic do Krakowa jeszcze przez prawie rok będą musieli liczyć się z utrudnieniami związanymi z remontem tej trasy. Zakończenie prac modernizacyjnych na 61 km odcinku A4, którego koncesjonariuszem jest firma Stalexport Autostrada Małopolska, planowane jest na koniec 2009 roku.

Utrudnienia na A4 jeszcze przez rok
Remonty i modernizacja pasa drogowego autostrady A4 Katowice - Kraków są podstawowymi obowiązkami koncesjonariusza, wynikającymi z umowy koncesyjnej. Po podpisaniu tego dokumentu w 1997 roku (koncesja została przyznana na 30 lat), koncesjonariusz - Stalexport Autostrada Małopolska wraz z ówczesną Generalną Dyrekcja Dróg Publicznych, przeprowadził ocenę stanu przejętych obiektów. Okazało się, że 80 procent mostów wymaga remontów. Nawierzchnia była wówczas w stanie zadowalającym.

Pierwsze prace remontowe ma tym 61 km fragmencie A4 rozpoczęto w roku 2003 i były one finansowane wyłącznie z opłat pobieranych za przejazd autostradą. Do końca 2007 roku zakończono remonty 16 mostów (w tym 11 podwójnych), remont 27 km podwójnej jezdni, budowę 15 przejazdów awaryjnych oraz budowę 6,6 km ekranów akustycznych. Obecnie prace remontowe prowadzone są na 26 km autostrady i 10 obiektach mostowych. Modernizacja ma potrwać do końca bieżącego roku (koniec prac zaplanowano na IV kwartał 2009), więc w dalszym ciągu kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Aktualnie tymczasowa organizacja ruchu obowiązuje między węzłem Chrzanów II (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 933), a węzłem Chrzanów I (skrzyżowanie z drogą krajową nr 79 Chrzanów - Trzebinia), gdzie zamknięto jezdnię w kierunku do Krakowa. Na jezdni w kierunku do Katowic wprowadzono natomiast ruch dwukierunkowy na odcinku 1 km. Poza tym między węzłem Rudno (skrzyżowanie z drogą Krzeszowice - Alwernia), a Miejscem Obsługi Podróżnych Morawica - Aleksandrowice zamknięto lewy pas ruchu w obu kierunkach. Na zlecenie katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebudowywany jest także węzeł Murckowska (skrzyżowanie Al. Górnośląskiej - A4 i ul. Murckowskiej – droga krajowa nr 86).

Trwający od kilku lat remont tej trasy i brak obniżki opłaty za przejazd, spowodował skargi użytkowników drogi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nałożył on 1,3 mln zł kary na zarządcę autostrady, czyli firmę Stalexport Autostrada Małopolska. W maju zeszłego roku spółka odwołała się od tej decyzji do sądu i czeka na rozprawę. Koncesjonariusz nie przewiduje zmniejszenia stawki za przejazd, ale ma usprawnić system poboru opłat. Pojawi się tzw. szybki przejazd dla stałych klientów i więcej terminali umożliwiających płacenie kartą. Umożliwi to przejazd praktycznie bez zatrzymywania się.

Po 2009 roku na A4 nadal będą prowadzone remonty, jednak według zapewnień zarządcy obejdzie się bez utrudnień w ruchu. Choć dotychczasowe kłopoty wywoływały narzekania i oburzenie wśród kierowców, autostrada z Katowic do Krakowa cieszyła się coraz większą popularnością. W ciągu 2008 roku średnio na dobę jeździło nią ponad 26 tys. pojazdów, czyli o 3 procent więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Allroad – nowa wersja „A-czwórki”

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~obiektywny 2009-01-19

To co się dzieje z odcinkiem A4 Katowice- Kraków- to małe piwo, z porównaniu z odcinkiem A2 Łódz- Warszawa. Zorientowani wiedzą o co chodzi

~Emeryt_75 2009-01-19

Ale to jest ciekawe ... Pojawi się tzw. szybki przejazd dla stałych klientów i więcej terminali umożliwiających płacenie kartą. Umożliwi to przejazd praktycznie bez zatrzymywania się ciekawe jak to będzie w praktyce działać. żeby nie okazało się że szybciej będzie przez normalną bramkę :)

~osskaa 2009-01-19

syf i żenada. Tak wygląda w pigułce pseudokapitalizm kolesiowski rodem z PRL!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.