mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Utrudnienia na poznańskich ulicach

Utrudnienia na poznańskich ulicach

Ruszyła rozbiórka północnego wiaduktu Antoninek, a 4 czerwca rozpocznie się remont zachodniej jezdni ulicy Przybyszewskiego w Poznaniu. Na czas prowadzonych prac wytyczone zostały objazdy oraz zmieniona została organizacja ruchu.

Utrudnienia na poznańskich ulicach
Od 29 maja zamknięta została północna części wiaduktu Antoninek. Wiadukt Antoninek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Ekspertyzy nie pozostawiają wątpliwości – obiekt należy rozebrać. Po rozbiórce estakady układ komunikacyjny w tej części miasta ulegnie zmianie. Zamiast jednego obiektu inżynierskiego wybudowane zostaną trzy nowe. Stąd po zakończeniu prac nie będziemy używać nazwy „wiadukt Antoninek” a „węzeł Antoninek”. W relacji Poznań – Swarzędz zamiast po ciągłej konstrukcji betonowej pojedziemy po dwóch obiektach inżynierskich. Pierwszy obiekt będzie się mieścić nad torami kolejowymi magistrali E20, drugi nad łącznicą prowadzącą w stronę ulicy Bałtyckiej i Bogucina. Jezdnia pomiędzy wiaduktami będzie prowadzić po wysokim nasypie. Trzecim obiektem będzie estakada nad ulicą Warszawską, którą będą jeździć pojazdy kierujące się z Poznania w stronę Bogucina. Będzie to najdłuższa konstrukcja w Poznaniu, po której będziemy jeździć po łuku. Nowo wybudowany węzeł przystosowany zostanie do planowanego przebiegu trzeciej ramy komunikacyjnej miasta Poznania.

Projekt rozbudowy węzła Antoninek w ciągu ulicy Warszawskiej i Bałtyckiej przewiduje budowę murów oporowych, kanalizacji deszczowej, przebudowę stacji transformatorowej, linii elektroenergetycznych, przebudowę sieci wodociągowej, telekomunikacyjnej i gazowej. Na nowo wybudowanych obiektach, łącznicach, nasypie oraz na ulicy Warszawskiej zostaną ustawione ekrany akustyczne oddzielające ruchliwą arterię od osiedla Antoninek. Nadmiar wód opadowych będzie kierowany do trzech specjalnie wybudowanych zbiorników retencyjnych na cieku Szklarka. Projekt zakłada również budowę ronda u zbiegu ulic Miłowita i Światopełka wraz z łącznicami prowadzącymi do i od ulicy Warszawskiej – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu.

Roboty budowlane związane z rozbudową węzła Antoninek prowadzone będą „pod ruchem” samochodowym i kolejowym. Wszystkie istniejące relacje w ruchu drogowym zostaną zachowane. Kierowcy muszą się jednak liczyć z utrudnieniami. Zamiast trzech pasów ruchu w każda stronę do dyspozycji kierowców będzie jeden pas, a na samym obiekcie dwa pasy prowadzące z Poznania w kierunku Swarzędza i jeden w kierunku przeciwnym. W pierwszym etapie prac rozebrana zostanie północna część wiaduktu Antoninek, prowadząca do centrum Poznania.

Termin realizacji zadania pn. „Rozbudowa węzła Antoninek” w ciągu ulicy Warszawskiej i Bałtyckiej (droga krajowa nr 92) w Poznaniu” został ustalony na kwiecień 2012 roku. Wykonawcą robót budowlanych przebudowy węzła Antoninek jest konsorcjum firm: Warbud SA z Warszawy (lider konsorcjum) i „Budownictwo Drogowe Siedlecki” spółka z o.o. z Czerwonaka. Koszt robót budowlanych to 87 834 795,58 złotych.

Ponadto w piątek, tj. 4 czerwca 2010 roku, rozpoczyna się remont zachodniej jezdni ulicy Przybyszewskiego na odcinku od ulicy Bukowskiej do wjazdu na teren Szpitala Klinicznego nr 2 (około 100 metrów przed rondem Jana Nowaka Jeziorańskiego). Zakres prac obejmuje: przebudowę konstrukcji jezdni dostosowaną do obecnego natężenia ruchu, wymianę nawierzchni jezdni na nową z mieszanki mineralno - asfaltowej redukującej hałas (tzw. cicha nawierzchnia), zmianę przekroju poprzecznego jezdni przez przesunięcie linii ściekowej oraz wpustów do krawężnika ulicznego, przebudowę chodników. W pasie rozdziału ulicy zostanie wybudowana droga rowerowa. Projekt przewiduje również przebudowę sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach. Sygnalizacje zostaną wyposażone w system video detekcji. Termin zakończenia prac został wyznaczony na 31 sierpnia 2010 roku. Wykonawcą remontu jest wyłoniona w przetargu firma „Eurovia”.

Po zakończeniu remontu ulicy Przybyszewskiego Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu planuje przystąpić do przebudowy ulicy Bułgarskiej na odcinku od ulicy Marcelińskiej do ulicy Grunwaldzkiej. Podczas prac na Bułgarskiej objazd zostanie wyznaczony wyremontowaną niedawno ulicą Żeromskiego i ulicą Przybyszewskiego.

Organizacja z ruchu

Wyłączona z ruchu zostanie zachodnia jezdnia ulicy Przybyszewskiego na odcinku od ulicy Bukowskiej do ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Zapewniony będzie dojazd i wyjazd ze Szpitala Klinicznego nr 2 poprzez ruch dwukierunkowy po zachodniej jezdni ulicy Przybyszewskiego na odcinku około 100 metrów od ronda Jana Nowaka – Jeziorańskiego do wjazdu na teren szpitala.

Wyłączone z ruchu zostanie skrzyżowanie z ulicą Marcelińską. Możliwy będzie tylko prawoskręt od strony ulicy Polnej w kierunku ulicy Bukowskiej.

Na wschodniej jezdni ulicy Przybyszewskiego ruch odbywać się będzie zgodnie z dotychczasową organizacją ruchu z wyjątkiem wyłączenia z ruchu lewoskrętu w ulicę Marcelińską.

Objazdy

Wyznaczone zostały objazdy dla ruchu tranzytowego. Pojazdy o masie 16 ton z ulicy Niestachowskiej będą kierowane ulicami św. Wawrzyńca, Polską, Bułgarską do ulicy Grunwaldzkiej. Pozostałe pojazdy mogą kierować się z ulicy Niestachowskiej w ulicę Żeromskiego a następnie w ulice Bukowską, Szpitalną, Grochowską do ulicy Grunwaldzkiej.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

Jotgie 2010-06-02

Mam nadzieję, że ten odcinek ulicy Przybyszewskiego będzie wykonany lepiej niż wcześniejszy na Żeromskiego, na który (po zimie!) są przy krawędziach koleiny! A minęło zaledwie pół roku!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.