mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Via Baltica nie przez Augustów?

Via Baltica nie przez Augustów?

Wciąż trwa walka o budowę obwodnicy Augustowa, która ma być częścią trasy Via Baltica, łączącej Kraje Bałtyckie z Europą Zachodnią, jednak może się okazać, że droga zostanie poprowadzona innym, oddalonym od Augustowa wariantem, który popierają warmińsko-mazurscy samorządowcy.

Via Baltica nie przez Augustów?
Trasa Via Baltica, to planowana droga szybkiego ruchu, która będzie stanowić polski I Korytarz Transportowy i która umożliwi szybki przejazd z Europy Zachodniej do państw położonych nad Bałtykiem. Wcześniejsze ustalenia zakładały, że Via Baltica pobiegnie po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 8, od Warszawy, przez Białystok i Augustów, aż do granicy. W tym wariancie część drogi musiałaby przecinać, cenne pod względem przyrodniczym, obszary chronione programem Natura 2000, przez które biegnie krajowa ósemka.

Najbardziej spornym odcinkiem tego wariantu jest obwodnica Augustowa, mająca przebiegać przez Dolinę Rospudy. Na początku lutego bieżącego roku, odbyły się już trzecie obrady Okrągłego Stołu, na których poruszana była ta sprawa. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że droga może jednak ominąć Augustów, a tym samym obszary chronione. Drugi wariant trasy pozwala na ominięcie wszystkich cennych przyrodniczo obszarów i jest dodatkowo krótszy o około 30 km, przez co byłby tańszy w realizacji. Pozwoliłoby to na rozwiązanie problemu Rospudy, przez którą w tej chwili nie można poprowadzić drogi, a także na skrócenie trasy.  Za tym rozwiązaniem przemawiają nie tylko argumenty środowiskowe, ale przede wszystkim ekonomiczne. Alternatywna trasa biegłaby przez Suwałki, Ełk i Łomżę, wzdłuż drogi krajowej nr 61. Budowa drogi Via Baltica w tym wariancie jest popierana przez warmińsko-mazurskich samorządowców i część parlamentarzystów.

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Nadchodzi nowa Meriva

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Dam 2008-02-15

1) ok ssh - ja się nie kłóce, tylko argumentuje.... ;) Po prostu Twoje zarzucanie komuś (akurat mi) trudności w zrozumieniu trochę podkręciło. Czas na wyciszenie.... A słowa - no coż mają jednak znaczenie - jesli zaczyna się róźnie rozumieć te same słowa to prosta droga do braku zrozumienia właśnie. 2) piotronk22 -> Białystok jest ważnym ośrodkiem i nie zapominamy o nim, a budowa S-8 w krótszym wariancie - tj przez Łomże nie jest przeciwko niemu, tylko za logiką. Od Ostrowi Maz.przez Jeżewo do B-stoku zrobić porządna 2/2 (niekoniecznie S) + obejście B-stoku -> albo zmodernizować istniejące albo zrobić nowe na zewnątrz od istniejącego oczywiscie też w profilu 2/2 i możliwie bezkolizyjną. Planowana S-19 (w ramach której jak rozumiem będzie budowana również obwodnica Białegostoku, bo przecież tranzyt nie pójdzie przez miasto !!!) też jest ekspresową drogą krajową, wiec nie ma strachu, że Białystok bedzie musiał dojeżdzać drożynkami do sieci dróg szybkiego ruchu. Idzie po prsotu o skrócenie jazdy w tranzycie do krajów bałtyckich. A głownym szlakiem z Zachodu na Białoruś-Rosję jest przyszła A-2 Wschód-Zachód, nie S-19, która ma orientację N-S. Wybudowanie A-2 per analogia zmniejszy zainteresowanie tranzytu alternatywnymi drogami do obecnej "dwójki" - w tym m.in. przez B-stok.

~piotronk22 2008-02-13

Ale meritum sprawy jest: co z tirami walącymi na Kuźnicę i Bobrowniki oraz S-19 ??? Dalej mają przeciskać się przez Białystok? Co z mieszkańcami Białegostoku (z całym szacunkiem; trochę ich jest więcej niż w Łomży, Ełku i Grajewie)? Zaręczam, jeśli byłaby S-8 przez Białystok i zwykła krajowa przez Łomżę, wszystkie dostawczaki i inne chętnie nadrobią drogi i pojadą S-ką

~ssh 2008-02-13

lol, Dam: nikogo nie bronię, prawdę mówiąc to mi właśnie chodzi o to, że w artykule ktoś potraktował całą sprawę tak, że istnieje jakiś tam ściśle określony wariant niebieski podczas gdy tak naprawdę ta sprawa ma charakter dość ogólnych rozważań. Jeśli spojrzysz na to z boku to zauważysz, że trzymając się jakiegoś bardzo precyzyjnie określonego znaczenia słowa "wariant" to ty się bardzo wiążesz treścią tego artykułu. Dla mnie to nie ma takiego precyzyjnego znaczenia. Przeczytaj sobie dobrze moje komentarze.Tylko trochę woli zrozumienia a nie woli kłótni. eot

~Dam 2008-02-12

Jasne - przede wszytskim nie wiem dlaczego zarzucasz innym brak zrozumienia bezpodstawnie? Może to nam wyjaśnisz? Nigdzie w artykule nie ma że to jest zarys koncepcji, lecz WARIANT DROGI owszem. Logiczne, że to jest wariant drogi i nikt przez środek Ełku nikt nie puści drogi ekspresowej summa summarum. Uważam jednak, że można to było zrobić bardziej profesjonalnie, niż nie. I naprawdę niewiele wnosi, czy to Ty zrobiłeś czy inny niezwiązany z Tobą partacz, którego bronisz. Jak jeszcze któs policzy kilometry i się zapyta czemu krótszy wariant jest ...dłuższy (ten grajewsko-ełcki łuk to doprawdy niezłe kuriozum !!!) I wariant niebieski - ŁOMŻYŃSKI (nie Łomżański) pójdzie do piachu A poważnie jest to ślad po istniejących drogach krajowych 61, 65 16 i wojewódzkich 661 i 655 ???? No wiesz - kurde nigdy bym się "nie zorientował" ;DDDD Pozdr, Dam

~ssh 2008-02-12

Dam, chyba mnie nie rozumiesz, ja nigdzie nie piszę, że ten rysunek to moje dzieło. Chodzi mi o to, że jak porównasz sobie to co jest tam grubymi kreseczkami namazane z dowolną mapą drogową to zobaczysz, że to są zaznaczone istniejące drogi. Nie wiem skąd wnioskujesz, że mam coś wspólnego z twórcami artykułu :DD ??"Profesjonalizm głupcze"?? A pisząc w komentarzu o ogólnej koncepcji chodzi mi o to co zostało napisane PRZEZ KOGOŚ w artykule, a nie o jakieś sformalizowane pojęcie. Czytanie ze zrozumieniem? Zrozumienie kontekstu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.