mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Via Carpatia – po wsparcie do Brukseli

Via Carpatia – po wsparcie do Brukseli

Komisja Europejska przygotowuje rewizję i uzupełnienie sieci TEN-T o nowe szlaki transportowe. Dla wschodniej części Polski znaczenie ma kwestia wpisania do tego dokumentu drogi Via Carpatia, która łączyć będzie Bałtyk z Morzem Czarnym i Śródziemnym. Gdyby projekt Via Carpatia znalazł się na liście TEN-T – jego realizacja byłaby możliwa z udziałem funduszy europejskich z następnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Via Carpatia – po wsparcie do Brukseli
Dzięki realizacji projektu wschodni region kraju uzyskałby bezpośrednie drogowe połączenie z północą i południem Europy. Przy powstającym właśnie połączeniu autostradowym Wschód - Zachód – diametralnie poprawi się dostępność komunikacyjna Podkarpacia. Dotychczasowe arterie komunikacyjne są istotnym hamulcem rozwoju tego regionu. Te dwa europejskie szlaki transportowe spotkają się w pobliżu stolicy regionu – Rzeszowa, co dla miasta i całego regionu oznacza potężny impuls cywilizacyjnego postępu. Uzupełnieniem tej sieci drogowej będzie także rozbudowywany port lotniczy w Jasionce i modernizacja linii kolejowej E-30 Kraków – granica państwa.

Na zorganizowanej ostatnio konferencji w Brukseli była delegacja władz województwa podkarpackiego. Podkarpacka delegacja stawiała sobie w Brukseli ambitne cele – wpisania do sieci TEN-T linii kolejowej Rzeszów – Warszawa przez Ocice, co pozwoliłoby stworzyć bezpośrednie i szybkie połączenie kolejowe ze stolicą. Jeśli te ambitne plany udałoby się urzeczywistnić -  stworzyłoby to na całe pokolenia solidne fundamenty gospodarczego rozwoju regionu, jego cywilizacyjnego awansu.

Marszałek woj. podkarpackiego Mirosław Karapyta planuje w najbliższym czasie zaprosić do Rzeszowa na konsultacje w tej sprawie swoich partnerów z województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Via Carpatia to na terenie Polski trasa szybkiego ruchu S8 i S19: Budzisko - Suwałki, Choroszcz/Białystok - Lublin - Rzeszów - Barwinek.

Podobne wiadomości:

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Podobno dobrego gustu nie można kupić nawet za największe pieniądze. Jednak całkiem spora suma pieniędzy pozwoli nam kupić coś totalnie bezgustownego. Oto najnowszy samochód od Dartz, który jest potwierdzeniem.