Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Via Carpatia – po wsparcie do Brukseli

Via Carpatia – po wsparcie do Brukseli

Komisja Europejska przygotowuje rewizję i uzupełnienie sieci TEN-T o nowe szlaki transportowe. Dla wschodniej części Polski znaczenie ma kwestia wpisania do tego dokumentu drogi Via Carpatia, która łączyć będzie Bałtyk z Morzem Czarnym i Śródziemnym. Gdyby projekt Via Carpatia znalazł się na liście TEN-T – jego realizacja byłaby możliwa z udziałem funduszy europejskich z następnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Via Carpatia – po wsparcie do Brukseli
Dzięki realizacji projektu wschodni region kraju uzyskałby bezpośrednie drogowe połączenie z północą i południem Europy. Przy powstającym właśnie połączeniu autostradowym Wschód - Zachód – diametralnie poprawi się dostępność komunikacyjna Podkarpacia. Dotychczasowe arterie komunikacyjne są istotnym hamulcem rozwoju tego regionu. Te dwa europejskie szlaki transportowe spotkają się w pobliżu stolicy regionu – Rzeszowa, co dla miasta i całego regionu oznacza potężny impuls cywilizacyjnego postępu. Uzupełnieniem tej sieci drogowej będzie także rozbudowywany port lotniczy w Jasionce i modernizacja linii kolejowej E-30 Kraków – granica państwa.

Na zorganizowanej ostatnio konferencji w Brukseli była delegacja władz województwa podkarpackiego. Podkarpacka delegacja stawiała sobie w Brukseli ambitne cele – wpisania do sieci TEN-T linii kolejowej Rzeszów – Warszawa przez Ocice, co pozwoliłoby stworzyć bezpośrednie i szybkie połączenie kolejowe ze stolicą. Jeśli te ambitne plany udałoby się urzeczywistnić -  stworzyłoby to na całe pokolenia solidne fundamenty gospodarczego rozwoju regionu, jego cywilizacyjnego awansu.

Marszałek woj. podkarpackiego Mirosław Karapyta planuje w najbliższym czasie zaprosić do Rzeszowa na konsultacje w tej sprawie swoich partnerów z województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Via Carpatia to na terenie Polski trasa szybkiego ruchu S8 i S19: Budzisko - Suwałki, Choroszcz/Białystok - Lublin - Rzeszów - Barwinek.

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Hybrydowe MINI Countryman potwierdzone
Hybrydowe MINI Countryman potwierdzone
Do premiery drugiej generacji MINI Countrymana pozostało jeszcze trochę czasu, ale brytyjski producent postanowił ujawnić przed premierą kilka szczegółów. Po raz pierwszy w historii pojawi sie wersja z napędem hybrydowym.