mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Via Carpatia – po wsparcie do Brukseli

Via Carpatia – po wsparcie do Brukseli

Komisja Europejska przygotowuje rewizję i uzupełnienie sieci TEN-T o nowe szlaki transportowe. Dla wschodniej części Polski znaczenie ma kwestia wpisania do tego dokumentu drogi Via Carpatia, która łączyć będzie Bałtyk z Morzem Czarnym i Śródziemnym. Gdyby projekt Via Carpatia znalazł się na liście TEN-T – jego realizacja byłaby możliwa z udziałem funduszy europejskich z następnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Via Carpatia – po wsparcie do Brukseli
Dzięki realizacji projektu wschodni region kraju uzyskałby bezpośrednie drogowe połączenie z północą i południem Europy. Przy powstającym właśnie połączeniu autostradowym Wschód - Zachód – diametralnie poprawi się dostępność komunikacyjna Podkarpacia. Dotychczasowe arterie komunikacyjne są istotnym hamulcem rozwoju tego regionu. Te dwa europejskie szlaki transportowe spotkają się w pobliżu stolicy regionu – Rzeszowa, co dla miasta i całego regionu oznacza potężny impuls cywilizacyjnego postępu. Uzupełnieniem tej sieci drogowej będzie także rozbudowywany port lotniczy w Jasionce i modernizacja linii kolejowej E-30 Kraków – granica państwa.

Na zorganizowanej ostatnio konferencji w Brukseli była delegacja władz województwa podkarpackiego. Podkarpacka delegacja stawiała sobie w Brukseli ambitne cele – wpisania do sieci TEN-T linii kolejowej Rzeszów – Warszawa przez Ocice, co pozwoliłoby stworzyć bezpośrednie i szybkie połączenie kolejowe ze stolicą. Jeśli te ambitne plany udałoby się urzeczywistnić -  stworzyłoby to na całe pokolenia solidne fundamenty gospodarczego rozwoju regionu, jego cywilizacyjnego awansu.

Marszałek woj. podkarpackiego Mirosław Karapyta planuje w najbliższym czasie zaprosić do Rzeszowa na konsultacje w tej sprawie swoich partnerów z województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Via Carpatia to na terenie Polski trasa szybkiego ruchu S8 i S19: Budzisko - Suwałki, Choroszcz/Białystok - Lublin - Rzeszów - Barwinek.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował o podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej dla kolejnego fragmentu autostrady A2. Dzięki temu powstanie dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu.