mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Via Carpatia – z Kowna na południe

Via Carpatia – z Kowna na południe

Via Carpatia to szlak drogowy z Kowna do Debreczyna i ewentualnie dalej na południe. 22 października 2010 r. w Łańcucie odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji przystąpienia do inicjatywy „Via Carpatia” trzech państw – Bułgarii, Grecji oraz Rumunii. Są to kolejne, obok Węgier, Słowacji, Polski i Litwy kraje, które przystąpiły do projektu „Via Carpatia”. W Polsce w szlak wpisują się drogi ekspresowe S8 i S19 (Budzisko – Suwałki – Choroszcz/Białystok – Lublin – Rzeszów - Barwinek).

Via Carpatia – z Kowna na południe
Celem międzynarodowej inicjatywy „Via Carpatia” jest modernizacja i rozbudowa drogowego szlaku tranzytowego łączącego Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.
 
Inicjatywa ta została sformalizowana w 2006 r. poprzez podpisanie Deklaracji Łańcuckiej przez Ministrów Transportu Litwy, Polski, Słowacji i Węgier. Podpisanie deklaracji zostało zainicjowane przez stronę polską. Pomysł ten spotkał się z szerokim poparciem krajów Europy Środkowej, będących nowymi członkami UE. W 2008 roku Rumunia, Bułgaria i Grecja złożyły wniosek o przyłączenie się do inicjatywy.

Deklaracja zakłada rozwój szlaku drogowego z Kowna do Debreczyna (i ew. dalej na południe), który nazwano „Via Carpatia”. Jego rozwój przyczynia się do aktywizacji gospodarczej słabiej rozwiniętych wschodnich regionów UE. „Via Carpatia” w przyszłości będzie stanowiła alternatywny szlak transportowy, prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji. Szlak ten łączyłby się przez porty Morza Czarnego ze szlakiem TRACECA (Korytarz Transportowy Europa – Kaukaz – Azja).        
 
Częścią szlaku „Via Carpatia” na terytorium Polski są drogi S8 i S19 (Budzisko – Suwałki – Choroszcz/Białystok – Lublin – Rzeszów - Barwinek).
 
Na Litwie szlak „Via Carpatia” pokrywa się ze szlakiem „Via Baltica” na odcinku drogi Kowno – granica z Polską. Odcinek ten należy do najbardziej obciążonych ruchem samochodów ciężarowych.
 
Na Słowacji modernizacja szlaku drogowego „Via Carpatia” do parametrów drogi ekspresowej jest realizowana na odcinku granica z Polską - Vyżny Komarnik – Preszów – Koszyce – granica z Węgrami.
 
Na Węgrzech droga na odcinku Miszkolc – Debreczyn zostanie docelowo przebudowana na autostradę M 35.

W Rumunii szlak „Via Carpatia” rozwidla się w kierunku portu morskiego Konstanca oraz w kierunku Bułgarii (Sofia) i portów greckich nad Morzem Egejskim. Budowa i modernizacja szlaku o ww. przebiegu wiąże się na większości odcinków z realizacją zadań na sieci TEN-T.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~AdJ 2010-10-25

Też jestem ciekaw jak niby ma wyglądac odcinek Białystok - Augustów. Póki co ma to być przecież zwykła dwupasmowa DK8 na całej długości. (Dla 41km do Korycina ma niby kiedyś powstać alternatywa w postaci 55kilometrowej S19, ale ta dalej ma odbić na Sokółkę. Z resztą nie wierzę, żeby w ogóle powstała, skoro w porównaniu z pomysłem 88km S19 obecny wariant to 45km DK19)

~zdziwiony 2010-10-25

zupełnie nie rozumiem jak po zmianie docelowego układu sieci drogowej przez wspaniały rząd PO, s8 ma się stać częścią tej drogi. rząd zrezygnował z budowy s8 z białegostoku do suwałk, choć prace projektowe były już na wielu odcinkach zaawansowane. zdecydowali się skupić na s61, która jest w wielkich powijakach - kolejne lata stracone. po co więc takie konferencje. przecież słowa tam wypowiadane, przynajmniej z polskiej strony, nijak się mają do rzeczywistości.

~aligator 2010-10-25

a mapka ?????

~albertus 2010-10-25

niestety ani na autostrade, ani na nawet na porządną ekspresówke z dwoma pasami w jedną stronę na całej długości nie liczę. A i boję sie myśleć o czasie realizacji tej inwestycji. POgadają pogadają i na tym się na razie skończy, ruszą za x lat i może pod koniec mojego żywota będę miał okazję przejechać całym jej odcinkiem

~gundis 2010-10-24

Fajnie by było gdyby tyle nie pieprzyli tylko po prostu to zrobili!! i nie jakieś gówniane 1+2 tylko jak bóg przykazał 2x2 na całym odcinku w kraju!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.