mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > W ciągu S3 powstanie najdłuższy tunel drogowy w Polsce

W ciągu S3 powstanie najdłuższy tunel drogowy w Polsce

Budowa drogi ekspresowej S3 z Legnicy do Lubawki zakłada, że w okolicach Wałbrzycha powstanie najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Będzie miał długość 2,3 km pobiegnie przez pasmo Gór Wałbrzyskich.

W ciągu S3 powstanie najdłuższy tunel drogowy w Polsce
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg projekt i budowę drogi ekspresowej S3 z Legnicy do Lubawki. Projektowany odcinek będzie mieć 70 km długości i po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

W ramach inwestycji powstaną dwa tunele drogowe. Pierwszy będzie miał dokładnie 2290 m i wybudowany zostanie obok miejscowości Stare Bogaczowice. Drugi, znacznie krótszy (310 m), będzie przechodził przez sąsiedni Gostków. Tunele będą miały po dwie osobne komory dla każdego kierunku jazdy.

- W związku z tym, że budowa tunelu jest zadaniem trudnym, a w Polsce bardzo rzadko wykonywanym, GDDKiA postanowiła ogłosić przetarg na wyłonienie specjalisty w dziedzinie budowy tuneli, tzw. konsultanta, który będzie nadzorował zarówno przygotowanie projektu, jak i samą budowę tuneli. Przetarg na konsultanta zostanie ogłoszony w lipcu – powiedziała Gazecie Wyborczej Joanna Wąsiel, rzecznik GDDKiA.

Na opracowanie projektu wykonawca dostanie 11 miesięcy. Budowa trasy ma się rozpocząć w IV kwartale 2011 roku i zakończyć w drugiej połowie 2013 r.

Podobne wiadomości:

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

~markow 2010-06-27

Ciekawe, że tunel w pobliżu Wałbrzycha, a węzła dla 110-tys. miasta nie zaplanowano, za to będą dwa dla 20-tys. Kamiennej Góry. Brawo!

~smirnoff 2010-06-25

Nienawidzę takiego pieprzenia! Co to za durne konkurowanie ze sobą? Kraje, zakompleksione pryszcze, nie budują tuneli, żeby się popisać przed sobą, tylko dlatego, ponieważ mają takie, a nie inne warunki i wtedy, kiedy to się po prostu opłaca. W Polsce nie było dużo dróg takiej klasy w obszarach górzystych, to tuneli nie budowano. W Holandii też tuneli raczej się nie spotka, a jakoś nikt ich kraju za biedny nie uważa.

~Marek 2010-06-24

Austria, Szwajcaria... bogate kraje. W Słowenii też nie brakuje tuneli, nawet tuż za granica w Słowacji maja całkiem długie, nie sposób nie wspomnieć Madery, gdzie jest ich mnóstwo. A my będziemy mieli 2,3 km. To naprawdę olbrzymi sukces, jak na kraj, który uważa się za w miarę rozwinięty i 2010 r.

~ccc 2010-06-23

Może w Austrii, Szwajcarii czy we Włoszech należałoby zasięgnąć porady, to są jedni z najlepszych specjalistów od tunelów. Pozdrawiam !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.