mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > W ciągu S3 powstanie najdłuższy tunel drogowy w Polsce

W ciągu S3 powstanie najdłuższy tunel drogowy w Polsce

Budowa drogi ekspresowej S3 z Legnicy do Lubawki zakłada, że w okolicach Wałbrzycha powstanie najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Będzie miał długość 2,3 km pobiegnie przez pasmo Gór Wałbrzyskich.

W ciągu S3 powstanie najdłuższy tunel drogowy w Polsce
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg projekt i budowę drogi ekspresowej S3 z Legnicy do Lubawki. Projektowany odcinek będzie mieć 70 km długości i po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

W ramach inwestycji powstaną dwa tunele drogowe. Pierwszy będzie miał dokładnie 2290 m i wybudowany zostanie obok miejscowości Stare Bogaczowice. Drugi, znacznie krótszy (310 m), będzie przechodził przez sąsiedni Gostków. Tunele będą miały po dwie osobne komory dla każdego kierunku jazdy.

- W związku z tym, że budowa tunelu jest zadaniem trudnym, a w Polsce bardzo rzadko wykonywanym, GDDKiA postanowiła ogłosić przetarg na wyłonienie specjalisty w dziedzinie budowy tuneli, tzw. konsultanta, który będzie nadzorował zarówno przygotowanie projektu, jak i samą budowę tuneli. Przetarg na konsultanta zostanie ogłoszony w lipcu – powiedziała Gazecie Wyborczej Joanna Wąsiel, rzecznik GDDKiA.

Na opracowanie projektu wykonawca dostanie 11 miesięcy. Budowa trasy ma się rozpocząć w IV kwartale 2011 roku i zakończyć w drugiej połowie 2013 r.

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Via Baltica - wielu chętnych na budowę odcinka

Via Baltica - wielu chętnych na budowę...

Polskie drogi 2017-08-11

Komentuj:

~markow 2010-06-27

Ciekawe, że tunel w pobliżu Wałbrzycha, a węzła dla 110-tys. miasta nie zaplanowano, za to będą dwa dla 20-tys. Kamiennej Góry. Brawo!

~smirnoff 2010-06-25

Nienawidzę takiego pieprzenia! Co to za durne konkurowanie ze sobą? Kraje, zakompleksione pryszcze, nie budują tuneli, żeby się popisać przed sobą, tylko dlatego, ponieważ mają takie, a nie inne warunki i wtedy, kiedy to się po prostu opłaca. W Polsce nie było dużo dróg takiej klasy w obszarach górzystych, to tuneli nie budowano. W Holandii też tuneli raczej się nie spotka, a jakoś nikt ich kraju za biedny nie uważa.

~Marek 2010-06-24

Austria, Szwajcaria... bogate kraje. W Słowenii też nie brakuje tuneli, nawet tuż za granica w Słowacji maja całkiem długie, nie sposób nie wspomnieć Madery, gdzie jest ich mnóstwo. A my będziemy mieli 2,3 km. To naprawdę olbrzymi sukces, jak na kraj, który uważa się za w miarę rozwinięty i 2010 r.

~ccc 2010-06-23

Może w Austrii, Szwajcarii czy we Włoszech należałoby zasięgnąć porady, to są jedni z najlepszych specjalistów od tunelów. Pozdrawiam !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech