mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > W dwa lata powstanie obwodnica Poznania

W dwa lata powstanie obwodnica Poznania

Kierowcy będą omijać nią stolicę Wielkopolski już za dwa lata. W najbliższy piątek (17 lipca) wykonawca i inwestor złożą podpisy na umowie, a w sierpniu rozpocznie się budowa.

W dwa lata powstanie obwodnica Poznania

Pierwszy odcinek trasy z Głuchowa do Swadzimia to 14,5 kilometra dwujezdniowej arterii z siedemnastoma wiaduktami. Najpoważniejsze przeszkody na tym fragmencie to przejścia nad autostradą A2, drogą krajową 92 i drogą wojewódzką. Zdaniem Marka Napierały, dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA, to z punktu widzenia Euro 2012 najważniejszy odcinek.

Cieszą się także samorządowcy okolicznych gmin, w których zwiększy się atrakcyjność gospodarcza terenów. Tak jak w gminie Dopiewo, gdzie w ciągu trasy S11 będą dwa węzły, co oznacza otwarcie na autostradę A2.

Ale są i trudności. Budowa odcinka Rokietnica - Złotkowo ma się rozpocząć przed zimą. Trwa przetarg, w wyniku którego będzie wybrany wykonawca. Wcześniej trzeba wycenić grunty, jakie są zabierane pod obwodnicę. Na 27-kilometrowej trasie jest około tysiąca działek. Najtrudniej oszacować będzie wartość części pola golfowego, na którym ma powstać droga ekspresowa. Specjalistów w tej dziedzinie brakuje, bo i pól golfowych w Polsce jest niewiele. Tworzenie sportowo-rekreacyjnego obiektu w Bytkowie trwa od dziesięciu lat. Ingerencja drogowców oznacza konieczność przebudowy znacznej części kompleksu. W najbliższych tygodniach wojewoda wyznaczy biegłego do wyceny pola golfowego.

Najwięcej problemów przysporzył drogowcom odcinek Swadzim - Rokietnica. Po protestach mieszkańców procedury zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę powtórzono. Jesienią ubiegłego roku odbyły się spotkania z mieszkańcami, a obecnie GDDKiA przygotowuje kolejne warianty przebiegu trasy. Żeby zdążyć na Euro, wykonawca musi zacząć roboty najpóźniej w lipcu 2010 roku.

W tym roku w Wielkopolsce budowanych będzie 100 km dróg ekspresowych. Oprócz zachodniej obwodnicy ruszy wschodnia - z Głuchowa do Gniezna, jak również obwodnica Bojanowa i Rawicza.


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~KK 2009-07-19

Akurat pole golfowe to taki dziwny trawnik, więc akurat chyba nie jest większą przeszkodą przy budowie drogi, nawet może mieć urozmaicenie, trzeba będzie strzelać nad dwupasmówką, jedyne takie pewnie w Europie :)

~Markow 2009-07-17

Ta droga to chyba jakis swiezy pomysl skoro pozwolono tam pole golfowe wybudowac.

~romek 2009-07-16

Poznan zawsze w przodzie ,S5 w Bydgoszczy ciagle w powijakach

~Brawo Poznań 2009-07-16

dobry przykład dla Budynia z Gdańska, który swoje pomysły drogowe kończy na planach i komputerowych wizualizacjach. Dla nie wtajemniczonych Budyń to prezydent Gdańska. Precz z Budyniem i jego budyniowatą nieprofesionalną ekipą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.