mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > W dwa lata powstanie obwodnica Poznania

W dwa lata powstanie obwodnica Poznania

Kierowcy będą omijać nią stolicę Wielkopolski już za dwa lata. W najbliższy piątek (17 lipca) wykonawca i inwestor złożą podpisy na umowie, a w sierpniu rozpocznie się budowa.

W dwa lata powstanie obwodnica Poznania

Pierwszy odcinek trasy z Głuchowa do Swadzimia to 14,5 kilometra dwujezdniowej arterii z siedemnastoma wiaduktami. Najpoważniejsze przeszkody na tym fragmencie to przejścia nad autostradą A2, drogą krajową 92 i drogą wojewódzką. Zdaniem Marka Napierały, dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA, to z punktu widzenia Euro 2012 najważniejszy odcinek.

Cieszą się także samorządowcy okolicznych gmin, w których zwiększy się atrakcyjność gospodarcza terenów. Tak jak w gminie Dopiewo, gdzie w ciągu trasy S11 będą dwa węzły, co oznacza otwarcie na autostradę A2.

Ale są i trudności. Budowa odcinka Rokietnica - Złotkowo ma się rozpocząć przed zimą. Trwa przetarg, w wyniku którego będzie wybrany wykonawca. Wcześniej trzeba wycenić grunty, jakie są zabierane pod obwodnicę. Na 27-kilometrowej trasie jest około tysiąca działek. Najtrudniej oszacować będzie wartość części pola golfowego, na którym ma powstać droga ekspresowa. Specjalistów w tej dziedzinie brakuje, bo i pól golfowych w Polsce jest niewiele. Tworzenie sportowo-rekreacyjnego obiektu w Bytkowie trwa od dziesięciu lat. Ingerencja drogowców oznacza konieczność przebudowy znacznej części kompleksu. W najbliższych tygodniach wojewoda wyznaczy biegłego do wyceny pola golfowego.

Najwięcej problemów przysporzył drogowcom odcinek Swadzim - Rokietnica. Po protestach mieszkańców procedury zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę powtórzono. Jesienią ubiegłego roku odbyły się spotkania z mieszkańcami, a obecnie GDDKiA przygotowuje kolejne warianty przebiegu trasy. Żeby zdążyć na Euro, wykonawca musi zacząć roboty najpóźniej w lipcu 2010 roku.

W tym roku w Wielkopolsce budowanych będzie 100 km dróg ekspresowych. Oprócz zachodniej obwodnicy ruszy wschodnia - z Głuchowa do Gniezna, jak również obwodnica Bojanowa i Rawicza.


Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~KK 2009-07-19

Akurat pole golfowe to taki dziwny trawnik, więc akurat chyba nie jest większą przeszkodą przy budowie drogi, nawet może mieć urozmaicenie, trzeba będzie strzelać nad dwupasmówką, jedyne takie pewnie w Europie :)

~Markow 2009-07-17

Ta droga to chyba jakis swiezy pomysl skoro pozwolono tam pole golfowe wybudowac.

~romek 2009-07-16

Poznan zawsze w przodzie ,S5 w Bydgoszczy ciagle w powijakach

~Brawo Poznań 2009-07-16

dobry przykład dla Budynia z Gdańska, który swoje pomysły drogowe kończy na planach i komputerowych wizualizacjach. Dla nie wtajemniczonych Budyń to prezydent Gdańska. Precz z Budyniem i jego budyniowatą nieprofesionalną ekipą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.