mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > W kwietniu ruszy budowa A2 do Świecka

W kwietniu ruszy budowa A2 do Świecka

Najprawdopodobniej już w kwietniu bieżącego roku rozpocznie się budowa zachodniego odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. W tej chwili trwa oczekiwanie na wydanie pozwolenia na budowę tego ponad 105 km fragmentu trasy. Inwestorem jest spółka Autostrada Wielkopolska.

W kwietniu ruszy budowa A2 do Świecka
Firma Autostrada Wielkopolska S.A., która jest koncesjonariuszem autostrady A2, złożyła już w wielkopolskim i lubuskim urzędzie wojewódzkim wszystkie wnioski o pozwolenie na budowę trasy z Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami. Decyzje o pozwoleniu na budowę powinny być gotowe do końca tego kwartału. Dotrzymanie terminu rozpoczęcia budowy zależy teraz w dużej mierze od sprawnego i szybkiego działania urzędów wojewódzkich oraz organów administracji drogowej. Wojewoda wielkopolski Piotr Florek zapewnia, że nie będzie żadnych przeszkód, żeby inwestycja planowo ruszyła już w kwietniu.

Inwestycja zakłada budowę 105,9 km odcinka betonowej autostrady od Nowego Tomyśla do Świecka. Pierwsza część trasy z Nowego Tomyśla do Trzciela (ponad 15 km) leży w województwie wielkopolskim, natomiast pozostałe 90 km (Trzciel - Świecko) w województwie lubuskim. W ramach zadania powstanie 76 mostów i wiaduktów oraz sześć węzłów autostradowych, gdzie znajdą się Punkty Poboru Opłat. Zaplanowano również sześć Miejsc Obsługi Podróżnych ze stacjami paliw, parkingami, barami, toaletami i placami zabaw dla dzieci.

Koszt budowy całego zachodniego odcinka autostrady A2 to prawie 1,3 mld euro. Ta kwota zawiera w sobie także projekt budowlany oraz wszystkie prace przygotowawcze jakie spółka musi wykonać przed rozpoczęciem budowy. Uwzględnia również pełne wyposażenie autostrady. Jeśli nie będzie opóźnień, to droga zostanie prawdopodobnie oddana do użytku pod koniec 2011 roku. Inwestycję poprowadzi Autostrada Wielkopolska S.A., która otrzymała koncesję do 2037 roku.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~kaesiak 2009-04-07

nigdy nie oddadzą bo nie wybudują dranie, bo nie dostaną kredytu,

~Warmiak 2009-03-15

Beda oddawac do uzytku od razu caly 105 km odcinek, czy tez beda oddawac etapami

~Benji 2009-02-10

Najprawdopodobniej , jeśli nie będzie opóźnień .... to prawdopodobnie....

~romek 2009-02-10

Ale dlaczego tak póżno?1.1997 Minister Liberadzki SLD przed abdykacją ostatnim rzutem na tasmę wydał koncesje i zawarł umowy koncesyjne z Autostrada Wielkopolska na 40 lat do 2037 dalej2.przejmuje władze AWS -UW czyli zespolik wiceprzewodniczącym UW jest w tym czasie Donald Tusk, a premierem zostaje obecny eurodeputowany PO prof. Jerzy BuzekO ich osiągnięciach najlepiej świadczy raport Najwyższej Izby Kontroli za lata 1998 ? 2000. Raport NIK wykazał, że ?nie podjęto budowy autostrad w ramach żadnej z czterech koncesji udzielonych przez Ministra TiGM w 1997r.? i że w tym okresie ?realizowano jedynie budowę autostrad finansowanych ze środków publicznych?. Na tym wnioski raportu NIK się nie kończą. Wykazana została odpowiedzialność 3.W 2001 do władzy wraca SLD nowy szyl Ministerstwo Infrastruktury maraz pogłebia się. W 2005 r. gdy do władzy doszedł PiS, który od początku podkreślał, że w takim systemie jak do tej pory czyli w oparciu o przyznane w 1997 r. koncesje nic się nie da w sprawie autostrad zrobić. Zaczyna się żmudna praca w celu wycofania się z chorych umów koncesyjnych z 1997 r. i rozpoczęciu budowy autostrad przez państwo w oparciu o środki budżetowe. Pewnie nie wiele osób pamięta co się wtedy stało. Politycy PO bili na alarm, że to fatalna decyzja, że należy realizować umowy zawarte w 1997 r., że to zerwanie ze wspaniałą zasadą partnerstwa publiczno ? prywatnego. Wtórowały im niektóre przychylne media. Pomysł, że trzeba odsunąć od wykonawstwa autostrad w Polsce dra Jana Kulczyk i jego kolegów był wyśmiewany na wszelkie możliwe sposoby.I co PO Tusk Grabarczyk i znowu nic.I tak okropnie długo

~romek 2009-02-10

AW nie miała nawet 5% na to zadanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando