mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > W listopadzie ostateczna wersja obejścia Olsztyna

W listopadzie ostateczna wersja obejścia Olsztyna

Ostateczna koncepcja programowa budowy obwodnicy Olsztyna w ciągu dróg krajowych nr 16 i 51 ma być gotowa w listopadzie 2007 r. - poinformował dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Nicewicz.

W listopadzie ostateczna wersja obejścia Olsztyna

Obwodnica miejska potrzebna jest nie tylko Olsztynowi, ale też mieszkańcom wielu okolicznych miejscowości. Z zebranych przez GDDKiA danych wynika, że jeżeli w ciągu najbliższych kilku lat znacząco nie poprawi się organizacja ruchu w mieście, to Olsztynowi grozi paraliż komunikacyjny. Problem może rozwiązać tylko budowa nowoczesnej obwodnicy, która odciąży ruch nie tylko w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach. Dlatego wiosną 2006 roku podjęto działania w tym kierunku. Na zlecenie GDDKiA firma projektowa z Gdańska „Profil” zajęła się przygotowaniem dokumentacji. W celu wyboru optymalnego przebiegu obwodnicy zaproponowano szereg wariantów, które poddano społecznej ocenie podczas organizowanych we wrześniu konsultacji społecznych.
 
Ogółem w ramach poszukiwania korytarza dla Obwodnicy Olsztyna przeanalizowano 13 wariantów o łącznej długości ok. 240 km. W analizach brano pod uwagę kilka kryteriów m.in. społeczny uwzględniający kolizje z interesami mieszkańców, środowiskowy, przestrzenny i kosztowy.

Według projektantów, wadą projektu jest konflikt na pewnym odcinku z obszarem Natura 2000 (obszar przyrodniczy objęty ochroną). Chodzi o część Puszczy Ramudzko-Napiwodzkiej (na południe od Olsztyna). Przedstawiony wariant spowoduje także konieczność zmiany planów dla dzielnic południowych Olsztyna.
Według planów trasa ma łączyć drogę krajową nr 7 (Warszawa-Gdańsk) z prowadzącą do polsko-rosyjskiej granicy w Bezledach drogą nr 51 oraz kierować podróżnych w stronę Wielkich Jezior Mazurskich z ominięciem Olsztyna. Na Obwodnicę Olsztyna składać się będą trzy jej części: obwodnica zachodnia w ciągu DK nr 16, obwodnica południowa w ciągu DK nr 16 i 51, obwodnica wschodnia – droga krajowa nr 51.

Obwodnica będzie trasą posiadającą dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu na każdej jezdni. Możliwość wjazdu i zjazdu na trasę będzie jedynie w węzłach, których lokalizacja zostanie także przesądzona w trakcie obecnie prowadzonych prac projektowych. Trasa Obwodnicy prowadzić będzie przez tereny miasta Olsztyn oraz pięciu sąsiednich gmin: Gietrzwałd, Stawiguda, Purda, Barczewo i Dywity.

Przeczytaj także:

Wybrać wariant obwodnicy Olsztyna (2007-02-12)

Przebudowa 'szesnastki' 2007-2013 (2007-02-14)

Kręgosłup Warmii i Mazur za 3 mld zł (2007-02-12)

 


Podobne wiadomości:

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~miś 2007-03-31

Czerwoni EKOTERRORYŚCI działający na polecenie Moskwy (jakoś nie protestują przeciw gazrurce "PUTIN-SZREDER") napewno będą chcieli ztorpedować tę inwestycję ! Polska zostanie "zakorkowanym europejskim skansenem" ku uciesze Ruskich i UE (mniejsza absorbcja unijnych funduszy) ! Wszystkie działania będą wspierane medialnie przez LEWACTWO z "Gazety Wyborczej" pod płaszcykiem "ochrony środowiska", żeby pozyskać jak największą grupę"pożytecznych idiotów" nieumiejących myśleć samodzielnie (od czego mają GW-ona myśli za nich oni tylko nauczyli się czytać) !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Szykują się spore zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowe przepisy przewidują, że kierowca musiałby zdawać egzamin co rok. Takie zmiany na pewno wywołają duży sprzeciw opinii publicznej.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech