mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > W listopadzie ostateczna wersja obejścia Olsztyna

W listopadzie ostateczna wersja obejścia Olsztyna

Ostateczna koncepcja programowa budowy obwodnicy Olsztyna w ciągu dróg krajowych nr 16 i 51 ma być gotowa w listopadzie 2007 r. - poinformował dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Nicewicz.

W listopadzie ostateczna wersja obejścia Olsztyna

Obwodnica miejska potrzebna jest nie tylko Olsztynowi, ale też mieszkańcom wielu okolicznych miejscowości. Z zebranych przez GDDKiA danych wynika, że jeżeli w ciągu najbliższych kilku lat znacząco nie poprawi się organizacja ruchu w mieście, to Olsztynowi grozi paraliż komunikacyjny. Problem może rozwiązać tylko budowa nowoczesnej obwodnicy, która odciąży ruch nie tylko w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach. Dlatego wiosną 2006 roku podjęto działania w tym kierunku. Na zlecenie GDDKiA firma projektowa z Gdańska „Profil” zajęła się przygotowaniem dokumentacji. W celu wyboru optymalnego przebiegu obwodnicy zaproponowano szereg wariantów, które poddano społecznej ocenie podczas organizowanych we wrześniu konsultacji społecznych.
 
Ogółem w ramach poszukiwania korytarza dla Obwodnicy Olsztyna przeanalizowano 13 wariantów o łącznej długości ok. 240 km. W analizach brano pod uwagę kilka kryteriów m.in. społeczny uwzględniający kolizje z interesami mieszkańców, środowiskowy, przestrzenny i kosztowy.

Według projektantów, wadą projektu jest konflikt na pewnym odcinku z obszarem Natura 2000 (obszar przyrodniczy objęty ochroną). Chodzi o część Puszczy Ramudzko-Napiwodzkiej (na południe od Olsztyna). Przedstawiony wariant spowoduje także konieczność zmiany planów dla dzielnic południowych Olsztyna.
Według planów trasa ma łączyć drogę krajową nr 7 (Warszawa-Gdańsk) z prowadzącą do polsko-rosyjskiej granicy w Bezledach drogą nr 51 oraz kierować podróżnych w stronę Wielkich Jezior Mazurskich z ominięciem Olsztyna. Na Obwodnicę Olsztyna składać się będą trzy jej części: obwodnica zachodnia w ciągu DK nr 16, obwodnica południowa w ciągu DK nr 16 i 51, obwodnica wschodnia – droga krajowa nr 51.

Obwodnica będzie trasą posiadającą dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu na każdej jezdni. Możliwość wjazdu i zjazdu na trasę będzie jedynie w węzłach, których lokalizacja zostanie także przesądzona w trakcie obecnie prowadzonych prac projektowych. Trasa Obwodnicy prowadzić będzie przez tereny miasta Olsztyn oraz pięciu sąsiednich gmin: Gietrzwałd, Stawiguda, Purda, Barczewo i Dywity.

Przeczytaj także:

Wybrać wariant obwodnicy Olsztyna (2007-02-12)

Przebudowa 'szesnastki' 2007-2013 (2007-02-14)

Kręgosłup Warmii i Mazur za 3 mld zł (2007-02-12)

 


Podobne wiadomości:

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~miś 2007-03-31

Czerwoni EKOTERRORYŚCI działający na polecenie Moskwy (jakoś nie protestują przeciw gazrurce "PUTIN-SZREDER") napewno będą chcieli ztorpedować tę inwestycję ! Polska zostanie "zakorkowanym europejskim skansenem" ku uciesze Ruskich i UE (mniejsza absorbcja unijnych funduszy) ! Wszystkie działania będą wspierane medialnie przez LEWACTWO z "Gazety Wyborczej" pod płaszcykiem "ochrony środowiska", żeby pozyskać jak największą grupę"pożytecznych idiotów" nieumiejących myśleć samodzielnie (od czego mają GW-ona myśli za nich oni tylko nauczyli się czytać) !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.