mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wagi na nowych drogach ekspresowych w Wielkopolsce

Wagi na nowych drogach ekspresowych w Wielkopolsce

Na terenie Wielkopolski prowadzony jest  preselekcyjny system ważenia pojazdów. W województwie wielkopolskim obecnie istnieje 8  punktów ważenia pojazdów, ale planuje się budowę  5  kolejnych.

Wagi na nowych drogach ekspresowych  w Wielkopolsce
System preselekcyjnego ważenia pojazdów używany jest na drogach:

    S11 – Zachodniej Obwodnicy Poznania odc. od  autostrady A2 do drogi krajowej 92 ,
    S5 odc. Gniezno-Poznań
    oraz na następujących drogach krajowych nr 10, 11, 15, 32 i  92.

Najważniejszym elementem bramki  preselekcyjnej jest waga, czyli bardzo dokładna listwa pomiarowa wbudowana w nawierzchnię jezdni. Zasada działania jest prosta: kiedy po wadze przejeżdża nadmiernie obciążony pojazd, system automatycznie rejestruje informacje o nacisku każdej z osi i o jego masie całkowitej, następnie umieszczona nad jezdnią kamera wykonuje zdjęcie pojazdu i jego tablicy rejestracyjnej. Informacja o wykroczeniu drogą radiową błyskawicznie trafia do inspektorów transportu drogowego, którzy zatrzymują ciężarówkę i ważą ją na legalizowanej wadze stacjonarnej. Gdy urzędowy pomiar potwierdzi wynik ważenia preselekcyjnego i przekroczenia parametrów wagowych, inspektorzy nie dopuszczają pojazdu do dalszej jazdy, a na nieuczciwego przewoźnika przeładowującego swój pojazd są nakładane kary.

 

Preselekcyjne ważenie polega na kontrolowaniu tylko tych pojazdów, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że są przeładowane.  Z  przeprowadzonych badań wynika, że samochód ciężarowy, który dwukrotnie przekroczył dopuszczalną masę, podczas jazdy zużywa drogę w tym samym stopniu co... dwa i pół miliona aut osobowych!

Jak przestrzegają drogowcy - ważne jest aby przez wdrożenie systemu znacznie ograniczyć liczbę przeciążonych samochodów, dzięki  temu zostanie wydłużona żywotność polskich dróg oraz znacznie wzrośnie na nich bezpieczeństwo. Najważniejsza jest ochrona stanu technicznego dróg oraz wyłapywanie nieuczciwych przewoźników.
Tematy w artykule: wielkopolskie

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.