mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Walczą o czteropasmową szesnastkę

Walczą o czteropasmową szesnastkę

Trwają starania by drogę krajową nr 16 wpisać do rządowego rozporządzenia sieci autostrad i dróg ekspresowych. W tym celu „Stowarzyszenie 16" zorganizowało spotkanie w Grudziądzu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.  Zamierzeniem tego spotkania było utworzenie koalicji, która mogłaby wymóc na rządzie zmianę decyzji. To w efekcie pozwoliłoby na wybudowanie w kilkuletniej perspektywie drogi ekspresowej.

Walczą o czteropasmową szesnastkę
Od kilku lat trwa modernizacja trasy za pieniądze z budżetu państwa. Jeżeli „16” zostanie wpisana do nowego rozporządzenia o sieci autostrad i dróg ekspresowych, to jej kosztowna rozbudowa dalej będzie finansowana przez rząd. Umożliwi też budowę dwóch pasów w jednym kierunku. Polskie autostrady i ekspresówki automatycznie zostają zaliczone do transeuropejskiej sieci transportowej - poinformował wojewoda Marian Podziewski. W podobnej sytuacji jest województwo kujawsko-pomorskie. Władze województw zapowiedziały lobbowanie w tej sprawie wśród posłów z obu regionów.

„Stowarzyszenie 16” powstało dwa lata temu w Olsztynie z inicjatywy senatora Ryszarda Góreckiego i zrzesza samorządy położone wzdłuż trasy S16, która biegnie od Grudziądza, przez Iławę i Olsztyn do przejścia granicznego z Litwą w Ogrodnikach. Członkowie Stowarzyszenia „Szesnastka” spotykają się systematycznie, by lobbować na rzecz modernizacji S16, według wstępnych szacunków na jej remont potrzeba blisko 3 mld zł.
 

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

~Gru 2009-11-20

Oczywiście S-16 jest bardzo potrzebna i jest naturalną drogą ze Wsch. na Zachód, ale...niestety obawiam się,że ze względu na dużą liczbę obszarów cennych przyrodniczo rząd specjalnie ją pomija w swoich planach. Aby nie drażnić ekologów, leśników, mieszkańców, rolników i innych zwyczajowych krzykaczy. Jeśli by ją wpisali na listę, musieli by to póżniej realizować. Jednak silne lobby mogłoby to zmienić. Przykładem takiej społecznej akcji była ta zoorganizowana przez mieszkańców podwarszawskich Marek na rzecz przyśpeszenia budowy obwodnicy miasta, zobaczcie obwodnicamarek.pl Na początek stowarzyszenie "16" powinno stworzyć stronę internetową :-) Powodzenia

~espresso 2009-11-19

ciesze sie , ze moja wypowiedz wywolala taki zywy odzew, moze dlatego ze pokazala tzw naga prawde a nie pobozne zyczenia, znam DK16 w stanie dzisiejszym i wiem ze wyglada tragicznie, szczegolnie wschodni odcinek, wszystkie uwagi na temat geografii regionu, dziury w sieci transportowej itd znam , to jednak niestety nie zmienia faktow, ze S16 w przewidywalnym czasie nie bedzie ,a co bedzie pozniej to wrozenie z fusow

bolo333 2009-11-19

Jeśli ktokolwiek ma pojęcie o strukturze, to wie jak bardzo jest potrzebna dla regionu mocna "16". Rzekłem.

~doesspresso 2009-11-19

do espresso - w rozwazaniach jak dojechac na Mazury (zawierajace z reszta bledne koncepcje bo S7 i S51 nie prowadza na Mazury, lub kocepcje ktore sa planowane na kiedys tam, np. S61 chyba na koniec przyszlej dekady) pominales jak mieszkancy Mazur, oraz calego wojewodztwa warminsko mazurskiego maja z niego wyjechac, np w kierunku Niemiec. Nie ma zadnej normalnej drogi prowadzacej w kierunku Zachodniej Polski, dalej do Niemiec i ogolem do Europy Zachodniej. Jest tylko beznadziejna DK16 oraz DK15, o ktorych stanie i zatloczeniu chyba nie trzeba pisac. Jesli ktos jechal tymi szosami to przyzna ze widzial o wiele lepsze drogi w Polsce. S16 jest koniecznoscia aby mieszkancy warminsko mazurskiego mieli dogodne polaczenie miedzy soba i dalej na zachod kraju i Europy.

~Tak dla S16 2009-11-19

Niektorzy na forum pisza ze Mazury maja dostac S7, S51 i S61 i ze to podobno wystarczy. Drodzy Panstwo, to nie sa drogi ktore lacza region ze wschodu na zachod! Takim drogowym kregoslupem regionu jest wlasnie oplakana DK16 ktora nalezy wyremontowac i poszerzyc do ekpresowki. Obecnie Polska Pln-Wsch to czarna dziura nie tylko na mapie drogowej kraju ale rownie na mapie PLANOWANYCH drog kiedys w przyszlej dekadzie. Ta sytuacje trzeba zmienic. Koncepcja S16 to trasa 400 km ekspresowki po sladzie obecnej DK16 od granicy litewskiej na wschodzie do Grudziadza na zachodzie, ktora dalej w postaci budowanej S5 prowadzi dalej do Poznania, do A2 i granicy niemieckiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.