mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Warmia i Mazury: ruszają inwestycje

Warmia i Mazury: ruszają inwestycje

Ponad 43 kilometry zmodernizowanych tras wojewódzkich zyskają kierowcy podróżujący po Warmii i Mazurach. Prace rozpoczną się na kluczowych odcinkach łączących się z siecią dróg ekspresowych i krajowych. Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał kolejne umowy na przebudowę dróg wojewódzkich nr 513 w Pasłęku oraz nr 521 łączącej Iławę z Suszem. Wkrótce prace ruszą także na drodze nr 591 między Mrągowem a Kętrzynem.

Warmia i Mazury: ruszają inwestycje
Łącznik z drogą ekspresową S7 w Pasłęku

Najmniejszą, lecz kluczową dla całego północnego szlaku tras wojewódzkich, inwestycją jest rozbudowa drogi nr 513 w granicach Pasłęka. Trasa łączy węzeł S7 Pasłęk - Północ z modernizowanym obecnie odcinkiem w kierunku Ornety i dalej Lidzbarka Warmińskiego. Rozbudowa blisko trzykilometrowej drogi pozwoli spiąć ciąg komunikacyjny z oddanymi w ostatnich latach odcinkami drogi ekspresowej S7 do Elbląga i w kierunku Ostródy.

- Prowadzimy obecnie największy w historii województwa warmińsko-mazurskiego program przebudowy dróg – powiedział marszałek Jacek Protas. – Modernizowane trasy wojewódzkie łączą się z drogami ekspresowymi i krajowymi, dzięki czemu cała sieć drogowa w najbliższych latach odczuwalnie się poprawi. Prowadzimy roboty na 12 odcinkach tras wojewódzkich.

Koszt robót to ponad 7,7 mln złotych. Droga zostanie poszerzona, a najważniejsze skrzyżowania przebudowane. Prace wykona spółka SKANSKA. Inwestycja ma być zakończona jesienią 2014 roku.

Kolejna inwestycja drogowa w powiecie iławskim

Chodzi o blisko 19-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 521 w gminach Iława i Susz. Przebudowanych zostanie siedem skrzyżowań, tak aby wydzielić wloty z dróg podporządkownych, a przy trasie powstanie nowy parking. Powstaną także nowe zatoki autobusowe i przejścia dla pieszych. Droga ma być gotowa do końca 2014 roku.

Przebudowa kosztować będzie ponad 36 mln złotych i jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Inwestycja jest elementem programu poprawy komunikacji w południowo zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Wcześniej rozpoczęły się prace na drodze nr 536 między Iławą a Sampławą, a ta z kolei łączy drogi krajowe nr 15 i 16. Wykonawcą także jest SKANSKA.

Modernizacja drogi nr 591 dzięki współpracy samorządów

Wkrótce zostanie wybrany wykonawca trasy nr 591 między Kętrzynem a Mrągowem. W tej sprawie marszałek województwa spotkał się dziś w Olsztynie ze starostą kętrzyńskim, burmistrzem Kętrzyna oraz wójtem gminy wiejskiej Kętrzyn.

W ramach inwestycji drogowcy położą nową nawierzchnię i przebudują obiekt inżynieryjne. Odcinek łączy się z nową obwodnicą Mrągowa, ta zaś z krajową 16, najważniejszą drogą krajową w województwie. Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla poprawy komunikacji z obwodem kaliningradzkim, szczególnie w obliczu planów dla nowego przejścia granicznego Michałkowo-Żeleznodożnyj.

Przebudowa współfinansowana jest z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja. Głównym inwestorem jest samorząd województwa, jednak wkład własny zapewniają także powiat kętrzyński (1,4 mln złotych), miasto Kętrzyn (1,4 mln złotych), oraz gminy wiejskie Kętrzyn (326 tys. złotych) i Mrągowo (100 tys. złotych). Całkowita wartość projektu szacowana jest na blisko 23,5 mln złotych).


Pasłęcki odcinek drogi wojewódzkiej nr 513 (DW513) połączy cały modernizowany północny szlak dróg wojewódzkich z odcinkiem drogi ekspresowej S7. 19-kilometrowy odcinek w okolicach Iławy jest zaś częścią programu przebudowy dróg w południowo-zachodniej części województwa. Droga wojewódzka nr 591 (DW591) krzyżuje się z kolei z  północną obwodnicą Mrągowa.
Tematy w artykule: warmińsko-mazurska

Podobne wiadomości:

Droga S7 Rączki - Załuski zamknięta do wakacji

Droga S7 Rączki - Załuski zamknięta do...

Polskie drogi 2016-04-20

Skanska rozbuduje wojewódzką na Warmii i Mazurach

Skanska rozbuduje wojewódzką na Warmii i...

Polskie drogi 2013-03-13

Komentuj:

~johny 2013-08-03

nie ma co narzekać! Z Gołdapi do Olsztyna będzie można za 2 lata pojechać pięknym nowym asfalcikiem! Dobrze jest mieć swoich wśród gospodarzy województwa ;)

~Mr.GoodKat 2013-08-02

OBY TAK JAK DRZEWA OBOK DRÓG, NOWE DROGI BYŁY SOLIDNE!:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.