mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Warmia i Mazury: ruszają inwestycje

Warmia i Mazury: ruszają inwestycje

Ponad 43 kilometry zmodernizowanych tras wojewódzkich zyskają kierowcy podróżujący po Warmii i Mazurach. Prace rozpoczną się na kluczowych odcinkach łączących się z siecią dróg ekspresowych i krajowych. Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał kolejne umowy na przebudowę dróg wojewódzkich nr 513 w Pasłęku oraz nr 521 łączącej Iławę z Suszem. Wkrótce prace ruszą także na drodze nr 591 między Mrągowem a Kętrzynem.

Warmia i Mazury: ruszają inwestycje
Łącznik z drogą ekspresową S7 w Pasłęku

Najmniejszą, lecz kluczową dla całego północnego szlaku tras wojewódzkich, inwestycją jest rozbudowa drogi nr 513 w granicach Pasłęka. Trasa łączy węzeł S7 Pasłęk - Północ z modernizowanym obecnie odcinkiem w kierunku Ornety i dalej Lidzbarka Warmińskiego. Rozbudowa blisko trzykilometrowej drogi pozwoli spiąć ciąg komunikacyjny z oddanymi w ostatnich latach odcinkami drogi ekspresowej S7 do Elbląga i w kierunku Ostródy.

- Prowadzimy obecnie największy w historii województwa warmińsko-mazurskiego program przebudowy dróg – powiedział marszałek Jacek Protas. – Modernizowane trasy wojewódzkie łączą się z drogami ekspresowymi i krajowymi, dzięki czemu cała sieć drogowa w najbliższych latach odczuwalnie się poprawi. Prowadzimy roboty na 12 odcinkach tras wojewódzkich.

Koszt robót to ponad 7,7 mln złotych. Droga zostanie poszerzona, a najważniejsze skrzyżowania przebudowane. Prace wykona spółka SKANSKA. Inwestycja ma być zakończona jesienią 2014 roku.

Kolejna inwestycja drogowa w powiecie iławskim

Chodzi o blisko 19-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 521 w gminach Iława i Susz. Przebudowanych zostanie siedem skrzyżowań, tak aby wydzielić wloty z dróg podporządkownych, a przy trasie powstanie nowy parking. Powstaną także nowe zatoki autobusowe i przejścia dla pieszych. Droga ma być gotowa do końca 2014 roku.

Przebudowa kosztować będzie ponad 36 mln złotych i jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Inwestycja jest elementem programu poprawy komunikacji w południowo zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Wcześniej rozpoczęły się prace na drodze nr 536 między Iławą a Sampławą, a ta z kolei łączy drogi krajowe nr 15 i 16. Wykonawcą także jest SKANSKA.

Modernizacja drogi nr 591 dzięki współpracy samorządów

Wkrótce zostanie wybrany wykonawca trasy nr 591 między Kętrzynem a Mrągowem. W tej sprawie marszałek województwa spotkał się dziś w Olsztynie ze starostą kętrzyńskim, burmistrzem Kętrzyna oraz wójtem gminy wiejskiej Kętrzyn.

W ramach inwestycji drogowcy położą nową nawierzchnię i przebudują obiekt inżynieryjne. Odcinek łączy się z nową obwodnicą Mrągowa, ta zaś z krajową 16, najważniejszą drogą krajową w województwie. Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla poprawy komunikacji z obwodem kaliningradzkim, szczególnie w obliczu planów dla nowego przejścia granicznego Michałkowo-Żeleznodożnyj.

Przebudowa współfinansowana jest z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja. Głównym inwestorem jest samorząd województwa, jednak wkład własny zapewniają także powiat kętrzyński (1,4 mln złotych), miasto Kętrzyn (1,4 mln złotych), oraz gminy wiejskie Kętrzyn (326 tys. złotych) i Mrągowo (100 tys. złotych). Całkowita wartość projektu szacowana jest na blisko 23,5 mln złotych).


Pasłęcki odcinek drogi wojewódzkiej nr 513 (DW513) połączy cały modernizowany północny szlak dróg wojewódzkich z odcinkiem drogi ekspresowej S7. 19-kilometrowy odcinek w okolicach Iławy jest zaś częścią programu przebudowy dróg w południowo-zachodniej części województwa. Droga wojewódzka nr 591 (DW591) krzyżuje się z kolei z  północną obwodnicą Mrągowa.
Tematy w artykule: warmińsko-mazurska

Podobne wiadomości:

W kwietniu ruszy naprawa nasypu na ekspresowej siódemce

W kwietniu ruszy naprawa nasypu na...

Polskie drogi 2013-03-13

Więcej opon z Olsztyna

Więcej opon z Olsztyna

Aktualności 2007-10-11

Komentuj:

~johny 2013-08-03

nie ma co narzekać! Z Gołdapi do Olsztyna będzie można za 2 lata pojechać pięknym nowym asfalcikiem! Dobrze jest mieć swoich wśród gospodarzy województwa ;)

~Mr.GoodKat 2013-08-02

OBY TAK JAK DRZEWA OBOK DRÓG, NOWE DROGI BYŁY SOLIDNE!:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.