mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Warszawa: Jest pozwolenie na Południową Obwodnicę

Warszawa: Jest pozwolenie na Południową Obwodnicę

Wojewoda Mazowiecki wydał pozwolenie na budowę odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy, czyli dróg ekspresowych S2 i S79. Inwestycja ma być realizowana w latach 2008-2010 i będzie kosztować 1 mld zł.

Warszawa: Jest pozwolenie na Południową Obwodnicę
Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował o wydaniu przez Wojewodę Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego pozwolenia na budowę Południowej Obwodnicy Warszawy (drogi ekspresowe S2 i S79). Wydana decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Projektowany odcinek trasy będzie miał długość około 10 km. Powstaną dwujezdniowe (po trzy pasy ruchu) drogi ekspresowe S2 od węzła Lotnisko do węzła Puławska oraz S79 (Trasa NS) od węzła Lotnisko do węzła Marynarska. Inwestycja obejmie budowę 4 węzłów (Puławska, Lotnisko, Okęcie i Marynarska), sieci dróg serwisowych, kładki dla pieszych przy węźle Okęcie, ekranów akustycznych, pasów zieleni, separatorów, przepustów i odwodnienia oraz oznakowania pionowego, poziomego i innych elementów bezpieczeństwa ruchu. Zmodernizowane zostaną także: torowisko tramwajowe wraz z pętlą przy ul. Marynarskiej, kolidująca trakcja PKP i infrastruktura techniczna.

Południowa Obwodnica Warszawy docelowo połączy węzeł Konotopa, do którego doprowadzona będzie autostrada A2 Stryków – Warszawa, z węzłem Lubelska. Fragment omawiany na rozprawie to drugi etap budowy odcinka Marynarska – Lotnisko – Puławska. Połączy on węzeł Konotopa z południowymi dzielnicami Warszawy. Ułatwi to ruch międzydzielnicowy oraz usprawni poruszanie się w linii wschód-zachód. Trasa usprawni również połączenia południowej aglomeracji Warszawy z lotniskiem Okęcie oraz dzielnicami Ochota i Włochy. Ta inwestycja spowoduje także rozładowanie korków na ulicach Puławskiej i Rzymowskiego. Realizacja przedsięwzięcia jest przewidziana na lata 2008 – 2010 i kosztować będzie 1 mld zł. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~Leski 2008-11-20

W Warszawie wszystko idzie jak po grudzie, ale cos sie rusza. Moze nie tak szybko jabysmy chcieli. Jednak jestesmy chyba u progu rewolucji dorgowej i mysle, ze za 5 lat bedzie sie znacznie lepiej podrozowac po Polsce. Dla malkontentow przypominam. Km autostrad wybudowane w poszczegolnych dekadach lata 30 - 109 (Niemcy) lata 40 - 0 lata 50 - 0 lata 60 - 0 lata 70 - 0 lata 80 - 102 lata 90 - 60!!! lata 00 - 606 - 500 + 106 (w budowie do oddania do 2009 r) .

~romek 2008-11-06

Chciałby jeszce krótką dygresje o tych standardach które niby muszą byc drozsze.NIK stwierdził na polecenie Sejmu. Od dłuższego czasu do posłów docierają informacje o nieprawidłowościach w podpisywaniu umów przez Ministerstwo Infrastruktury z prywatnymi spółkami chcącymi zajmować się budowa i eksploatacją autostrad w Polsce. Duży wpływ na podejmowanie decyzji przez Ministerstwo Infrastruktury ma zagraniczna firma doradcza Price Waterhouse Coopers, której za usługi Ministerstwo Infrastruktury płaci bardzo duże pieniądze. Podczas 38 sesji Sejmu Przewodniczący Samoobrony Marszałek Andrzej Lepper przedstawił informacje na temat decyzji podejmowanych przez Wicepremiera Ministra Infrastruktury Marka Pola w zakresie podpisywanych umów z prywatnymi spółkami na budowę i eksploatację autostrad w Polsce. Z trybuny sejmowej padły zarzuty w stosunku do. Wicepremiera Marka Pola, że dotychczasowe umowy na budowę i eksploatacje autostrad ze spółką Autostrady Wielkopolskie i firma Bechtel obciążają budżet państwa na kwotę ponad 15 mld euro. Należy dodać, że 15 mld z budżetu państwa firmy te otrzymają za wybudowanie tylko około 300 km autostrady przy jednoczesnych dochodach przez 40 lat z eksploatacji tych autostrad. Drugim zarzutem jaki przedstawiony został przez Andrzeja Leppera Wicepremierowi Markowi Polowi, było wydawanie bardzo dużych kwot z publicznych pieniędzy za usługi doradcze firmy Price Waterhouse Coopers. Ministerstwo Infrastruktury za usługi jednego doradcy z tej firmy płaci ponad 17 tysięcy złotych dziennie, a za godzinę pracy sekretarki tej firmy 170 dolarów. Ministerstwo Infrastruktury zapłaciło firmie Price Waterhouse Coopers 130 tysięcy dolarów za przygotowanie projektu ustawy. W procedurze wydawania koncesji na budowę i eksploatację autostrady Gdańsk - Grudziądz , którą otrzymała 14 sierpnia amerykańska firma Bechtel, firma Price Waterhouse Coopers była jednocześnie doradcą Ministra Infrastruktury udzielającego koncesji i firmy Bechtel ubiegającej się o otrzymanie tej koncesji. W takiej sytuacji nie jest sprawą dziwną, że za zainwestowane 580 milionów euro firma Bechtel dostanie z budżetu państwa zwrot w ciągu 26 lat kwotę 2 miliardy 482 milionów euro. Także zyski z eksploatacji tej autostrady z pewnością przez kilkadziesiąt lat będą wpływać do firmy Bechtel. Dogłębnego zbadanie przez Sejmową Komisję Śledczą wymaga także umowa podpisana przez Ministerstwo Infrastruktury ze spółką Autostrady Wielkopolskie i wyjaśnienia jakie były powody oddania zysków z eksploatacji 48 kilometrowego odcinka autostrady Konin - Września wybudowanej w latach 80-tych ze środków budżetu państwa, udzielenia gwarancji Skarbu Państwa kilkakrotnie przekraczających wartość spółki Autostrady Wielkopolskie na zaciągnięte przez tą spółkę kredyty bankowe, zagwarantowanie czerpania zysków z eksploatacji autostrady od Konina do Świecka przez spółkę Autostrady Wielkopolskie przez okres 40 lat pomimo zwrotu spółce około 12,5 miliardów euro w okresie 25 lat.

~smirnoff 2008-11-06

Tak to się robi, że się pożycza kasę którą do tej pory musimy spłacać. A decyzja w państwie totalitarnym to "raz dwa trzy" i budowa rusza. Chcesz takiego państwa, to przeprowadź się na Białoruś. A te drogi w ogóle dłużej trwa, bo jednak standardy są wyższe niż w tamtych czasach. Ci budowniczowie to partacze, a efekty ich pracy do niedawna czuliśmy na własnych zawieszeniach. Koszmar!!! Obecnie w Polsce buduje się tak samo szybko jak na zachodzie. Kasę też mamy. "Jedyny" problem to niewydolna administracja.

~romek 2008-11-06

Za Gierka zbudowano wiele tras komunikacyjnych w Warszawie Trasę Łazienkowską Wisłostradę.Budowano chyba 4 lata.Mozna się chyba zapytać budowniczych z tamtych lat jak to sie robi.Ceny nowych inwestycji są niemiłośiernie wysrubowane to tak jakby wszystkim zalezało na wyrwaniu dla siebie smacznego kąska z tego tortu

~mil1231@gazeta.pl 2008-11-06

Słyszą, wierz mi że pisze do wielu ludzi, a to ma denerwować!mnie denerwuje że muszę o tym pisać- ludzie, jako Polacy powinniśmy czuć jaki to wielki obciach gdy odwiedzający nas wjeżdżają do naszej stolicy drogą jak na jakąś wieś! nie czujecie tego??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.