mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Węzeł Kielce Północ ? megainwestycja w świętokrzyskim

Węzeł Kielce Północ ? megainwestycja w świętokrzyskim

Węzeł Kielce Północ to najdroższa i największa inwestycja drogowa ostatnich lat w regionie świętokrzyskim. To także ważny etap budowy drogi ekspresowej S7. Jego budowa pochłonęła ponad 227 mln zł.

Węzeł Kielce Północ ? megainwestycja w świętokrzyskim
Węzeł Kielce Północ obejmuje ponad 7-kilometrowy odcinek ekspresowej drogi S7 od Występy do Wiśniówki oraz ponad 2-kilometrowy dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 73 klasy GP od Wiśniówki do granic Kielc, a także drogi boczne i obiekty inżynieryjne.
 
Dzięki inwestycji i nowoczesnym rozwiązaniom komunikacyjnym powstało bezpieczne i bezkolizyjne połączenie drogi ekspresowej nr 7 Warszawa - Kielce - Kraków z drogą krajową nr 73 Wiśniówka - Kielce - Tarnów. Mieszkańcy Kielc i pobliskich miejscowości zyskali szybki i wygodny wylot w stronę Warszawy i Krakowa, a kierowcy jadący siódemką bezpieczne połączenie ze stolicą województwa świętokrzyskiego.

Zasadniczym i najbardziej okazałym elementem całej inwestycji jest węzeł w Wiśniówce u zbiegu drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej nr 73, z łącznicami w kierunku Warszawy, Krakowa (kielecka obwodnica) i Kielc. Równie ważny jest węzeł w Barczy w miejscu dawnego skrzyżowanie drogi nr 7 z drogą wojewódzką nr 750 na Zagnańsk i łącznicy kolejowej. W ramach inwestycji wybudowano również obiekty inżynieryjne w ciągu S7 m.in. wiadukt nad linią kolejową w Występie, wiadukt w ciągu drogi powiatowej i kładka dla pieszych w Kajetanowie.

Powstało także ponad 12 km dróg dojazdowych, zamontowano ekrany akustyczne. Całe przedsięwzięcie wiązało się z przebudową sieci wodociągowej, gazociągowej, energetycznej, telekomunikacyjnej, a także kolejowej.

Budowa węzła Kielce Północ rozpoczęła się w połowie 2007 roku, a zakończyła 15 września 2009. Koszt inwestycji to 227,3 mln złotych. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach. Wykonawcą Strabag Sp. z o.o. Węzeł został zaprojektowany przez Transprojekt Gdański.

Węzeł Kielce Północ to najdroższa i największa inwestycja drogowa ostatnich lat w regionie świętokrzyskim. To także ważny etap budowy drogi ekspresowej S7. Kontynuacją inwestycji jest trwająca obecnie budowa odcinka Skarżysko - Występa. W tym roku planowany jest przetarg na budowę kieleckiej obwodnicy i odcinka drogi S7 od Skarżyska do granicy województwa świętokrzyskiego z mazowieckim.

Uroczyste zakończenie budowy węzła planowane jest na piątek 16 października.

Podobne wiadomości:

Mio Moov S760 – 7 cali rozrywki

auto motor i sport 0000-00-00

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~scorpik 2009-11-19

Wszystko tralala z tą S7, tylko po kiego muchomora zapodali ograniczenie do 90km/h na odcinku ok. 1-1,5km od węzła z 73 w stronę Skarżyska? Ten odcinek można spokojnie pokonać w tępie odrzutowca i to nawet przy mokrej nawierzchni. Niech mi ktoś wyjaśni po co tworzyć ekspresówkę i potem ją ograniczać?! To tak jak lizać lody przez szybę! Kto wogóle decyduje i na jakiej podstawie gdzie powtykać te znaki? Może trabantem te drogi potem testują :/

~ktos 2009-10-15

Przecież dużo większa inwestycją jest węzeł Skarżysko-wiśniówka!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.