Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Węzeł Kielce Północ ? megainwestycja w świętokrzyskim

Węzeł Kielce Północ ? megainwestycja w świętokrzyskim

Węzeł Kielce Północ to najdroższa i największa inwestycja drogowa ostatnich lat w regionie świętokrzyskim. To także ważny etap budowy drogi ekspresowej S7. Jego budowa pochłonęła ponad 227 mln zł.

Węzeł Kielce Północ ? megainwestycja w świętokrzyskim
Węzeł Kielce Północ obejmuje ponad 7-kilometrowy odcinek ekspresowej drogi S7 od Występy do Wiśniówki oraz ponad 2-kilometrowy dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 73 klasy GP od Wiśniówki do granic Kielc, a także drogi boczne i obiekty inżynieryjne.
 
Dzięki inwestycji i nowoczesnym rozwiązaniom komunikacyjnym powstało bezpieczne i bezkolizyjne połączenie drogi ekspresowej nr 7 Warszawa - Kielce - Kraków z drogą krajową nr 73 Wiśniówka - Kielce - Tarnów. Mieszkańcy Kielc i pobliskich miejscowości zyskali szybki i wygodny wylot w stronę Warszawy i Krakowa, a kierowcy jadący siódemką bezpieczne połączenie ze stolicą województwa świętokrzyskiego.

Zasadniczym i najbardziej okazałym elementem całej inwestycji jest węzeł w Wiśniówce u zbiegu drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej nr 73, z łącznicami w kierunku Warszawy, Krakowa (kielecka obwodnica) i Kielc. Równie ważny jest węzeł w Barczy w miejscu dawnego skrzyżowanie drogi nr 7 z drogą wojewódzką nr 750 na Zagnańsk i łącznicy kolejowej. W ramach inwestycji wybudowano również obiekty inżynieryjne w ciągu S7 m.in. wiadukt nad linią kolejową w Występie, wiadukt w ciągu drogi powiatowej i kładka dla pieszych w Kajetanowie.

Powstało także ponad 12 km dróg dojazdowych, zamontowano ekrany akustyczne. Całe przedsięwzięcie wiązało się z przebudową sieci wodociągowej, gazociągowej, energetycznej, telekomunikacyjnej, a także kolejowej.

Budowa węzła Kielce Północ rozpoczęła się w połowie 2007 roku, a zakończyła 15 września 2009. Koszt inwestycji to 227,3 mln złotych. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach. Wykonawcą Strabag Sp. z o.o. Węzeł został zaprojektowany przez Transprojekt Gdański.

Węzeł Kielce Północ to najdroższa i największa inwestycja drogowa ostatnich lat w regionie świętokrzyskim. To także ważny etap budowy drogi ekspresowej S7. Kontynuacją inwestycji jest trwająca obecnie budowa odcinka Skarżysko - Występa. W tym roku planowany jest przetarg na budowę kieleckiej obwodnicy i odcinka drogi S7 od Skarżyska do granicy województwa świętokrzyskiego z mazowieckim.

Uroczyste zakończenie budowy węzła planowane jest na piątek 16 października.

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~scorpik 2009-11-19

Wszystko tralala z tą S7, tylko po kiego muchomora zapodali ograniczenie do 90km/h na odcinku ok. 1-1,5km od węzła z 73 w stronę Skarżyska? Ten odcinek można spokojnie pokonać w tępie odrzutowca i to nawet przy mokrej nawierzchni. Niech mi ktoś wyjaśni po co tworzyć ekspresówkę i potem ją ograniczać?! To tak jak lizać lody przez szybę! Kto wogóle decyduje i na jakiej podstawie gdzie powtykać te znaki? Może trabantem te drogi potem testują :/

~ktos 2009-10-15

Przecież dużo większa inwestycją jest węzeł Skarżysko-wiśniówka!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Na początku września oddano do ruchu wiadukt na autostradzie A4 na odcinku od węzła Rzeszów Wschód do węzła Jarosław Zachód.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj