mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Węzeł i autostradę otworzą w grudniu

Węzeł i autostradę otworzą w grudniu

Pod koniec listopada zostaną zakończone prace budowlane na węźle autostradowym Gliwice – Sośnica oraz na odcinku autostrady A1 Gliwice – Bełk. Następnie, w ciągu 30 dni, inspektorzy nadzoru budowlanego wydadzą decyzję w sprawie oddania inwestycji do użytku. Dla kierowców  oznacza to, iż z drogi korzystać będą nie wcześniej niż w połowie grudnia. Przejazd autostradą A1   będzie na razie bezpłatny – zawiadamia inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Węzeł i autostradę otworzą w grudniu
W obrębie trzypoziomowego węzła Gliwice zbudowano łącznie 33 kilometry dróg dojazdowych, serwisowych, łącznic i jezdni zbierająco-rozprowadzających. Powstały dwa stumetrowe wiadukty.

Przypomnijmy, że oddanie do użytku węzła Gliwice – Sośnica odbywa się równolegle z zakończeniem budowy 15-kilomertowego odcinka autostrady A1 Gliwice – Bełk. Trasa jest trzypasmowa, dwukierunkowa i bezkolizyjnie łączy się z drogami lokalnymi. – Wiele z nich zostało przebudowanych. Wykonaliśmy m.in. estakadę w Knurowie (nad stawem Moczury, ul.  Dworcową i torami PKP). Łącznie wybudowaliśmy 33 obiekty inżynieryjne (mosty, wiadukty oraz przejścia dla dużych zwierząt). Ponadto powstały trzy mniejsze węzły drogowe – Knurów, Dębieńsko, Bełk. Na wysokości Knurowa autostrada przecina drogę wojewódzką nr 921, w  Dębieńsku jest to droga S 4353, natomiast w Bełku – droga wojewódzka nr 925 – informuje Dorota Marzyńska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Na odcinku od Gliwic do Bełku, włącznie z węzłem Gliwice – Sośnica, zamontowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu, ekrany akustyczne o długości ponad 9 km. W ramach inwestycji zbudowano również MOP (Miejsce Obsługi Pasażerów) w Knurowie. Budowa węzła Gliwice – Sośnica kosztowała 853 mln zł,  odcinek od Gliwic do Bełku 916 mln zł. Na terenie naszego miasta trwa obecnie jeszcze jedna inwestycja związana z A1. Jest to budowa odcinka od węzła Gliwice – Sośnica w kierunku północnym do węzła Gliwice – Maciejów (Droga Krajowa nr 88). – Postęp prac na tym odcinku jest zgodny z harmonogramem. Ta część inwestycji jest być może mało widoczna, ale bardzo istotna. Obecnie trwają roboty ziemne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakładamy, że zrealizujemy tę inwestycję do lipca 2011 roku – stwierdza D. Marzyńska.
 
Ze względu na znaczne skomplikowanie inwestycji, wybudowanie 6,5 km trasy pochłonie ponad miliard złotych. W tym przebiegu autostrada A1 będzie się stykać m.in. z ulicą Chorzowską, Królewskiej Tamy i Kujawską. Na wytyczonej trasie znajdują się także rzeki Kłodnica i Bytomka. Bezkolizyjne połączenie A1 z drogami lokalnymi oraz  rozwiązanie problemu przekroczenia rzek umożliwią m.in. dwie estakady. Dłuższa (1663 m) powiedzie nad torami kolejowymi, ulicą Chorzowską i rzeką Bytomką. Krótsza (521 m) poprowadzi nad rzeką Kłodnicą i ulicą Kujawską. Dla każdego kierunku ruchu, estakady będą oddzielne.
 
 – Autostrady według wcześniejszych planów miały omijać Gliwice. Wywalczyliśmy nie tylko  korzystniejszą dla nas zmianę ich przebiegu, ale także wprowadzenie tzw. strefy z zerową stawką opłat na autostradzie A4. Przejazd „czwórką” w obrębie aglomeracji górnośląskiej, w tym w Gliwicach, będzie bezpłatny. Otrzymamy bilet wjazdu, co być może wydaje się niezrozumiałe. Niestety, tego rodzaju karkołomne rozwiązania wynikają z obowiązującego w Polsce prawa, tzn.  ustawy o autostradach płatnych – komentuje Zygmunt Frankiewicz prezydent Gliwic.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~ssh 2009-10-05

@julian Po pierwsze te inwestycje już trwają, po drugie plan przetargów zależy od tego ile się ma pieniędzy (zaplanowane oczywiście, ale chyba rozumiesz co to są przewidywane przychody), po trzecie nawet jak sobie idealnie ustalisz procedury nigdy nie wiesz jak ci życie ustawią protesty.

~julian 2009-10-05

no i co z tego, oddają po kawałeczku - nie mozna zgrac tych wszystkich inwestycji w jednym czasie?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross