mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Węzły na A4 otrzymają nowe nazwy

Węzły na A4 otrzymają nowe nazwy

Prawdopodobnie już pod koniec bieżącego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadzi nowe oznaczenia węzłów na śląskim odcinku autostrady A4. Tym samym urzędnicy uznali argumenty śląskich samorządowców, którzy od pewnego czasu walczą o zmianę nazw węzłów.

Węzły na A4 otrzymają nowe nazwy
O zmianę dotychczasowych nazw węzłów na autostradzie A4 pierwsi wystąpili działacze samorządowi z Gliwic. Prezydent Zygmunt Frankiewicz składał w tej sprawie wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednak został on odrzucony, bo według urzędników propozycje prezydenta Gliwic (Gliwice Południowy – Wschód zamiast Sośnica, Gliwice Południe zamiast Bojków, Gliwice Południowy – Zachód zamiast Ostropa oraz Gliwice Zachód zamiast Kleszczów) łamały przyjęte zasady. Zgodnie z regułami nazewnictwa, węzły mają nazwy najbliższych miejscowości, a faktycznie dzielnic: Kleszczowa, Ostropy, Bojkowa czy Sośnicy. Samorządowcy twierdzą jednak, że przyjezdnym te nazwy niewiele mówią i mogą nawet nie wiedzieć, obok jakiego miasta przejeżdżają.

Postulat Gliwic poparł Górnośląski Związek Metropolitalny. Prezydenci 14 miast wspólnie upomnieli się o pozostałe węzły na śląskim odcinku autostrady A4. Zwrócili też uwagę, że część nazw węzłów pochodzi od nazw ulic, a część od nazw dzielnic.

Efektem starań samorządowców jest zmiana stanowiska GDDKiA. Generalna Dyrekcja uznała, że nazwy mogą rzeczywiście wprowadzać kierowców w błąd. Dlatego przygotowywane są nowe kryteria nadawania nazw tak, aby były bardziej czytelne. Zmiany w oznakowaniu będą wprowadzane jeszcze pod koniec tego roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

B&B Audi A4 8K

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~KK 2009-03-12

Poza nazwami problem jest jeszcze ze znakami oznaczającymi zjazd z autostrady, u nas przez zapewne pomyłkę albo niewiedzę wszystkie zjazdy z autostrad (skrzyżowania z drogami krajowymi i innymi) oznaczono znakiem który stosuje się tylko przy skrzyżowaniu ze sobą dwóch autostrad (a jak można się domyśleć jeszcze nie ma u nas skrzyżowań autostrad -będzie niedługo A4-A18). Przy okazji należałoby jeszcze to poprawić.

~gliwiczanin 2009-03-12

prezydent gliwic ma racje a nie jakies durne nazwy kozieglowy czy inne grajdoly.

~rocco 2009-03-11

do Abo to trzeba czytać ze zrozumieniem, w mojej wypowiedzi korki nie było główną kwestią lecz dojazdy do poszczególnych dzielnic miasta a raczej ich brak zastąpiony jednym głównym zjazdem z autostrady. Oczywiste jest, że korki się tworzą wszędzie nawet tam gdzie jest dobra infrastruktura.

~abo 2009-03-11

Rocco. Tak jest na całym świecie, że na drogach dojazdowych do autostrady szczególnie w miastach w godzinach szczytu tworzą się korki, bardzo trudno temu zapobiec bo mają te drogi mniejszą przepustowość niż autostrada, na szczęscie jak juz na nią wjedziesz nadrabiasz stracony czas. Ale to trzeba wiedzieć a nie uprawiać demagogie.

~rocco 2009-03-11

I dobrze, że zmieni się te nazewnictwo, a dodatkowo wprowadzenie numeracji będzie faktycznie najlepszym rozwiązaniem. Tylko dlaczego autostrady w Polsce są tak oddalone od miast, powinny pełnić funkcję obwodnicy każdego większego miasta. A w Polsce z auostrady do miasta wiedzie jedna glowna droga na ktorej tworza sie korki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.