mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wiadukt - 'spinacz' w Choszcznie

Wiadukt - 'spinacz' w Choszcznie

Po niemal dwóch latach trwania inwestycji Choszczno (woj.zachodniopomorskie) ma wreszcie wiadukt, o jakim marzyło kilka dziesiątków lat. Obiekt powstał kosztem ponad 3,3 mln euro.

Wiadukt - 'spinacz' w Choszcznie

Inwestycja realizowana była w ciągu drogi wojewódzkiej nr 151 przez firmę Budimex Dromex. Stalowy łukowy wiadukt spiął dwa brzegi magistrali kolejowej Szczecin - Poznań, która przecina miasto na dwie części. Nowy wiadukt nie spełnia tylko roli "spinacza", lecz perspektywicznie wpisuje się w przyszłą miejską obwodnicą.

Przypomnijmy, poprzedni, stary wiadukt kolejowy w Choszcznie wybudowany został przed 1945 rokiem. Ze względu na zły stan techniczny wiaduktu, ułożono nad nim tymczasowe przęsło i ograniczono szerokość do jednego pasma ruchu oraz nośność do 30 ton, wprowadzając ruch wahadłowy, sterowany światłami.

W ramach inwestycji wybudowany został nowy wiadukt, przebudowano odcinek drogi wojewódzkiej nr 151 i ulicę Fabryczną, wybudowano kanalizację deszczową, przebudowano infrastrukturę towarzyszącą oraz rozebrany został stary wiadukt. Wiadukt oraz układ drogowy zlokalizowano na trasie przyszłego obejścia drogowego miasta Choszczno.

Wybudowany wiadukt ma nośność 50 ton. Długość całkowita wiaduktu wynosi 107 m. Szerokość jezdni na wiadukcie wynosi 7,00 m, a chodników 1,75 m. Ustrój nośny wiaduktu stanowią dwa łuki stalowe o rozpiętości po 74 m, do których za pomocą wieszaków podwieszony jest pomost, składający się z rusztu stalowego zespolonego z żelbetową płytą.

Zrealizowany w ramach kontraktu zakres prac, to oprócz podstawowych robót mostowych i drogowych, również przebudowa wielu obiektów infrastruktury podziemnej i nadziemnej.


Przeczytaj także:

Droga i most dla trzech (2006-10-11)

Rośnie przeprawa przez Wartę (2006-08-24)

Nowe mosty w Szczecinie (2006-08-21)


 


Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

Droga S6 - rusza budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa

Droga S6 - rusza budowa obwodnicy Koszalina i...

Polskie drogi 2016-03-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.