mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wiadukt - 'spinacz' w Choszcznie

Wiadukt - 'spinacz' w Choszcznie

Po niemal dwóch latach trwania inwestycji Choszczno (woj.zachodniopomorskie) ma wreszcie wiadukt, o jakim marzyło kilka dziesiątków lat. Obiekt powstał kosztem ponad 3,3 mln euro.

Wiadukt - 'spinacz' w Choszcznie

Inwestycja realizowana była w ciągu drogi wojewódzkiej nr 151 przez firmę Budimex Dromex. Stalowy łukowy wiadukt spiął dwa brzegi magistrali kolejowej Szczecin - Poznań, która przecina miasto na dwie części. Nowy wiadukt nie spełnia tylko roli "spinacza", lecz perspektywicznie wpisuje się w przyszłą miejską obwodnicą.

Przypomnijmy, poprzedni, stary wiadukt kolejowy w Choszcznie wybudowany został przed 1945 rokiem. Ze względu na zły stan techniczny wiaduktu, ułożono nad nim tymczasowe przęsło i ograniczono szerokość do jednego pasma ruchu oraz nośność do 30 ton, wprowadzając ruch wahadłowy, sterowany światłami.

W ramach inwestycji wybudowany został nowy wiadukt, przebudowano odcinek drogi wojewódzkiej nr 151 i ulicę Fabryczną, wybudowano kanalizację deszczową, przebudowano infrastrukturę towarzyszącą oraz rozebrany został stary wiadukt. Wiadukt oraz układ drogowy zlokalizowano na trasie przyszłego obejścia drogowego miasta Choszczno.

Wybudowany wiadukt ma nośność 50 ton. Długość całkowita wiaduktu wynosi 107 m. Szerokość jezdni na wiadukcie wynosi 7,00 m, a chodników 1,75 m. Ustrój nośny wiaduktu stanowią dwa łuki stalowe o rozpiętości po 74 m, do których za pomocą wieszaków podwieszony jest pomost, składający się z rusztu stalowego zespolonego z żelbetową płytą.

Zrealizowany w ramach kontraktu zakres prac, to oprócz podstawowych robót mostowych i drogowych, również przebudowa wielu obiektów infrastruktury podziemnej i nadziemnej.


Przeczytaj także:

Droga i most dla trzech (2006-10-11)

Rośnie przeprawa przez Wartę (2006-08-24)

Nowe mosty w Szczecinie (2006-08-21)


 


Podobne wiadomości:

Droga S6 - rusza budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa

Droga S6 - rusza budowa obwodnicy Koszalina i...

Polskie drogi 2016-03-07

Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Polskie drogi 2016-04-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.