mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe

Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe

"Do końca 2013 roku na budowę dróg i autostrad wydamy ponad 100 mld zł, a z przyznanych Polsce 91 mld euro z budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 na inwestycje drogowe przeznaczonych zostanie 20 mld euro" - poinformował premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej 19 stycznia br. w Strykowie.

Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe

"Ambitny program inwestycji drogowych wymaga zmiany polityki w tym obszarze tak, aby w pełni wykorzystać środki unijne dla interesu Polski" - dodał minister Jerzy Polaczek. 

Według Ministerstwa Transportu i Budownictwa realizacja planu budowy dróg w latach 2002 - 2005 na poziomie 160 km autostrad i 44 km dróg ekspresowych nie zaspokajała potrzeb społecznych, ale też nie było zabezpieczonych funduszy na ten cel. Rząd K. Marcinkiewicza wynegocjował 10 mld euro ze środków unijnych. Już w 2006 r. do ruchu oddane będą 174 km autostrad i 21 km dróg ekspresowych. Do 2013 r., dzięki pieniądzom z UE, zostanie wybudowanych prawie 10 razy więcej nowych autostrad i ponad 81 razy więcej dróg ekspresowych niż w tym roku.
 
Projekt zakłada, że w 2013 roku do dyspozycji polskich kierowców będzie 1600 km bezpiecznych autostrad i 1700 km dróg ekspresowych odpowiadających standardom europejskim.

Celem programu budowy dróg jest stworzenie sieci dróg ekspresowych realizowanych do roku 2013 (która będzie następnie, do roku 2020, sukcesywnie rozbudowywana) i budowa w pierwszej kolejności dróg, na których przewidywane jest największe natężenie ruchu do roku 2020 oraz dróg kluczowych z punktu widzenia rozwoju regionalnego.

Plany na 2006 rok zakładają, że:

Pod koniec 2009 roku w Polsce będzie 1100 km autostrad i 850 km dróg ekspresowych, wśród nich:

Do 2013 roku zakończona zostanie budowa całej drogi ekspresowej S19 do granicy z Białorusią na wschodzie i ze Słowacją na południu. Droga ekspresowa S19 znajduje się w grupie dróg priorytetowych i rząd przeznaczy na nią dodatkową pulę środków. Obok obwodnic Wasilkowa i Międzyrzeca Podlaskiego będących już w trakcie realizacji, rozpocznie się budowa odcinków obsługujących aglomeracje Lublina i Rzeszowa,. Obwodnic Janowa Podlaskiego i Kraśnika.

Ze środków unijnych finansowana będzie też znaczna ilość przedsięwzięć w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Programie Operacyjnym Infrastruktura znajdzie się cały zestaw działań o charakterze inwestycyjnym, prewencyjno-kontrolnym, edukacyjnym i informacyjnym, wraz ze środkami na ich realizację, które prowadzić będą do znacznego zmniejszenia liczby wypadków drogowych oraz do zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Prace nad określeniem sposobu wydatkowania środków unijnych w sektorze drogowym w latach 2007-2013 zakończą się w najbliższych miesiącach: nad Programem Operacyjnym Infrastruktura 2007-2013 w lutym br., a nad Strategią Rozwoju Transportu 2007-2013 w marcu br. Dokumenty te, zawierające zarówno plany rozwojowe poszczególnych sektorów transportu, jaki i proponowaną listę dużych projektów inwestycyjnych, będą przedmiotem konsultacji społecznych.

 

 


Podobne wiadomości:

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~hmm 2006-06-12

ale klamia, nikt nie zaczal obwodnicy wasilkowa, i szybko nieruszy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Brytyjskie źródła donoszą, powołując się na szefa europejskiego oddziału Lexusa, że już za cztery lata japoński producent zaoferuje klientom samochody elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi.