mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe

Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe

"Do końca 2013 roku na budowę dróg i autostrad wydamy ponad 100 mld zł, a z przyznanych Polsce 91 mld euro z budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 na inwestycje drogowe przeznaczonych zostanie 20 mld euro" - poinformował premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej 19 stycznia br. w Strykowie.

Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe

"Ambitny program inwestycji drogowych wymaga zmiany polityki w tym obszarze tak, aby w pełni wykorzystać środki unijne dla interesu Polski" - dodał minister Jerzy Polaczek. 

Według Ministerstwa Transportu i Budownictwa realizacja planu budowy dróg w latach 2002 - 2005 na poziomie 160 km autostrad i 44 km dróg ekspresowych nie zaspokajała potrzeb społecznych, ale też nie było zabezpieczonych funduszy na ten cel. Rząd K. Marcinkiewicza wynegocjował 10 mld euro ze środków unijnych. Już w 2006 r. do ruchu oddane będą 174 km autostrad i 21 km dróg ekspresowych. Do 2013 r., dzięki pieniądzom z UE, zostanie wybudowanych prawie 10 razy więcej nowych autostrad i ponad 81 razy więcej dróg ekspresowych niż w tym roku.
 
Projekt zakłada, że w 2013 roku do dyspozycji polskich kierowców będzie 1600 km bezpiecznych autostrad i 1700 km dróg ekspresowych odpowiadających standardom europejskim.

Celem programu budowy dróg jest stworzenie sieci dróg ekspresowych realizowanych do roku 2013 (która będzie następnie, do roku 2020, sukcesywnie rozbudowywana) i budowa w pierwszej kolejności dróg, na których przewidywane jest największe natężenie ruchu do roku 2020 oraz dróg kluczowych z punktu widzenia rozwoju regionalnego.

Plany na 2006 rok zakładają, że:

Pod koniec 2009 roku w Polsce będzie 1100 km autostrad i 850 km dróg ekspresowych, wśród nich:

Do 2013 roku zakończona zostanie budowa całej drogi ekspresowej S19 do granicy z Białorusią na wschodzie i ze Słowacją na południu. Droga ekspresowa S19 znajduje się w grupie dróg priorytetowych i rząd przeznaczy na nią dodatkową pulę środków. Obok obwodnic Wasilkowa i Międzyrzeca Podlaskiego będących już w trakcie realizacji, rozpocznie się budowa odcinków obsługujących aglomeracje Lublina i Rzeszowa,. Obwodnic Janowa Podlaskiego i Kraśnika.

Ze środków unijnych finansowana będzie też znaczna ilość przedsięwzięć w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Programie Operacyjnym Infrastruktura znajdzie się cały zestaw działań o charakterze inwestycyjnym, prewencyjno-kontrolnym, edukacyjnym i informacyjnym, wraz ze środkami na ich realizację, które prowadzić będą do znacznego zmniejszenia liczby wypadków drogowych oraz do zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Prace nad określeniem sposobu wydatkowania środków unijnych w sektorze drogowym w latach 2007-2013 zakończą się w najbliższych miesiącach: nad Programem Operacyjnym Infrastruktura 2007-2013 w lutym br., a nad Strategią Rozwoju Transportu 2007-2013 w marcu br. Dokumenty te, zawierające zarówno plany rozwojowe poszczególnych sektorów transportu, jaki i proponowaną listę dużych projektów inwestycyjnych, będą przedmiotem konsultacji społecznych.

 

 


Podobne wiadomości:

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Rząd ma nowy plan na drogi ekspresowe

Rząd ma nowy plan na drogi ekspresowe

Polskie drogi 2016-05-20

Komentuj:

~hmm 2006-06-12

ale klamia, nikt nie zaczal obwodnicy wasilkowa, i szybko nieruszy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando