mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Więcej pieniędzy na małopolskie drogi

Więcej pieniędzy na małopolskie drogi

W tym roku krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyda na drogi krajowe około 1,5 mld zł (w ubiegłym roku wydano 1,4 mld zł). Przede wszystkim kontynuowane będą największe inwestycje w regionie, czyli budowa autostrady A4 i drogi ekspresowej S7.

Więcej pieniędzy na małopolskie drogi
Zdaniem Jacka Grygi, dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA, niewątpliwie największą kontynuowaną w tym roku inwestycją drogową jest budowa autostrady A4 między Krakowem, a Tarnowem.  20 km odcinek od węzła Wielicka do węzła Szarów ma być gotowy już w sierpniu tego roku. Gdy po gotowej autostradzie będą jechać pierwsze samochody, powinni być już także znani wykonawcy kolejnych odcinków A4: Szarów-Brzesko, Brzesko-Wierzchosławice i Wierzchosławice-Krzyż.

Oprócz budowy autostrady, która jest ogromnym i kosztownym przedsięwzięciem (przygotowanie i budowa prawie 80 km fragmentu A4 pomiędzy Krakowem, a Tarnowem to wydatek rzędu niemalże 4 mld zł), realizowane będą także inne inwestycje. Kontynuowana będzie budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku węzeł Bieżanów - węzeł Rybitwy, stanowiącej fragment wschodniej obwodnicy Krakowa. W 2009 roku rozpocznie się również budowa kolejnego odcinka tej drogi, od węzła Rybitwy do węzła Igołomska wraz z mostem wantowym przez Wisłę. Zakończy się także budowa ekspresowej, 4 km obwodnicy Lubnia w ciągu drogi S7 oraz dwie inne ważne inwestycje na krajowej siódemce: przebudowa odcinka Kraków - Myślenice, gdzie już w ubiegłym roku powstała estakada w Myślenicach, oraz przebudowa odcinka Rabka - Chyżne. Wiosną będzie gotowa obwodnica Tarnowa (droga krajowa nr 4), która została poddana gruntownej przebudowie. Prace prowadzone będą także na drodze krajowej nr 94 od węzła Radzikowskiego do węzła Modlnica (przedłużenie obwodnicy Krakowa po północno-zachodniej stronie miasta).

Poza tym kontynuowana będzie odnowa sieci małopolskich dróg. Część inwestycji jest realizowana w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Bardzo duży będzie także zakres prac mostowych, obejmujący 25 samodzielnych zadań (należy pamiętać, że przy okazji budowy nowych dróg powstaje ogromna ilość obiektów inżynierskich). W tym roku prowadzone będą również działania mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach krajowych w Małopolsce. W ramach programu Drogi Zaufania zaplanowano 38 zadań, w tym budowę dwóch kładek dla pieszych nad "zakopianką". Duży nacisk będzie kładziony także na przygotowanie inwestycji na przyszłość. W tym roku urzędnicy będą pracować nad 22 nowymi zadaniami, z których najważniejsze to: budowa S7 od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa, budowa S7 Lubień - Rabka z 2 km tunelem, budowa drogi krajowej nr 47 Rdzawka - Nowy Targ ("zakopianka") oraz budowa obwodnic Łapczycy, Zatora, Limanowej, Chełmca i Nowego Sącza, Dąbrowy Tarnowskiej, Chrzanowa i Zabierzowa.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~miqas 2009-03-18

Wow Łapczyca doczeka się obwodnicy! może sami dostrzegą ze remont 4 w małopolskim to było partactwo, zamiast udrożnić ruch został on całkowicie zatrzmany przez postawienie niezliczonej liczbie świateł!

~p 2009-03-14

A na zdjęciu zakończony niedawno remont południowej obwodnicy Krakowa w pobliżu węzła Sidzina, o czym artykuł akurat nie traktuje.

~heh 2009-03-14

biednemu zawsze wiatr w oczy, a bogatemu diabeł dzieci kołysze...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.