mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wielkopolska chce S11

Wielkopolska chce S11

Budowa drogi ekspresowej S11 jest pomijana w rządowych planach, jednak dzięki determinacji wielkopolskich samorządów ma szansę powstać dużo szybciej. Do 2012 roku planowana jest budowa około 100 km ekspresówki na terenie wielkopolski.

Wielkopolska chce S11
Przez Wielkopolskę przebiega najdłuższy, 343 km odcinek przyszłej drogi ekspresowej S11. Trasa ma połączyć Pomorze ze Śląskiem. Istniejąca droga krajowa nr 11 należy do tras o największym natężeniu ruchu, jednak jest pomijana w rządowych planach budowy dróg. Priorytetem na Euro 2012 jest teraz droga S5, ale samorządy walczą też o budowę S11, która jest przede wszystkim główną drogą nad morze i najkrótszą trasą na południe Polski.

Obecnie trwa już budowa S11 na 9 km odcinku z Poznania do Kórnika, który będzie gotowy w połowie 2008 r. W przyszłym roku ruszą także prace na obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Drogowcy ogłosili właśnie przetarg na jej budowę. Najpierw powstanie odcinek o długości 6,1 km, potem drugi 12 km. Cała, ponad 18 km obwodnica będzie miała dwie jezdnie i zostanie oddana do użytku do końca 2011 r. Kolejnym odcinkiem ekspresówki będzie obwodnica Kępna. Inwestycja przewiduje budowę 11 km dwujezdniowej drogi z dodatkową rezerwacją terenu pod trzeci pas.
Do końca 2009 r. drogowcy powinni także oddać do użytku 5 km obwodnicę Kórnika i zarazem wylot na Środę Wielkopolską.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu zakłada, że do czasu Mistrzostw Europy w Wielkopolsce powstanie około 100 km drogi ekspresowej S11. Przed Euro 2012 mają być bowiem gotowe także dwa odcinki S11 prowadzące z Poznania na północ. Są już zarezerwowane w rządowym programie pieniądze na budowę północnego odcinka zachodniej obwodnicy Poznania od planowanego węzła A-2 w Głuchowie do Złotnik. To prawie 27 km dwujezdniowej trasy szybkiego ruchu. Powstaną także obwodnice Piły (częściowo już wybudowana) i Ujścia a w planach jest także budowa obejścia Jarocina.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Pepperoni - Audi S5

auto motor i sport 0000-00-00

Wygląda zwyczajnie - ale wystarczy go skosztować, a ostry smak zostanie w pamięci już na zawsze. Tak smakuje najszybsza wersja Audi A5 - S5.

Komentuj:

~obserwator 2012-06-13

No i pobudowali... :D

~adam 2007-12-07

Brawo Lokalne zady!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.