mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wielkopolska chce S11

Wielkopolska chce S11

Budowa drogi ekspresowej S11 jest pomijana w rządowych planach, jednak dzięki determinacji wielkopolskich samorządów ma szansę powstać dużo szybciej. Do 2012 roku planowana jest budowa około 100 km ekspresówki na terenie wielkopolski.

Wielkopolska chce S11
Przez Wielkopolskę przebiega najdłuższy, 343 km odcinek przyszłej drogi ekspresowej S11. Trasa ma połączyć Pomorze ze Śląskiem. Istniejąca droga krajowa nr 11 należy do tras o największym natężeniu ruchu, jednak jest pomijana w rządowych planach budowy dróg. Priorytetem na Euro 2012 jest teraz droga S5, ale samorządy walczą też o budowę S11, która jest przede wszystkim główną drogą nad morze i najkrótszą trasą na południe Polski.

Obecnie trwa już budowa S11 na 9 km odcinku z Poznania do Kórnika, który będzie gotowy w połowie 2008 r. W przyszłym roku ruszą także prace na obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Drogowcy ogłosili właśnie przetarg na jej budowę. Najpierw powstanie odcinek o długości 6,1 km, potem drugi 12 km. Cała, ponad 18 km obwodnica będzie miała dwie jezdnie i zostanie oddana do użytku do końca 2011 r. Kolejnym odcinkiem ekspresówki będzie obwodnica Kępna. Inwestycja przewiduje budowę 11 km dwujezdniowej drogi z dodatkową rezerwacją terenu pod trzeci pas.
Do końca 2009 r. drogowcy powinni także oddać do użytku 5 km obwodnicę Kórnika i zarazem wylot na Środę Wielkopolską.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu zakłada, że do czasu Mistrzostw Europy w Wielkopolsce powstanie około 100 km drogi ekspresowej S11. Przed Euro 2012 mają być bowiem gotowe także dwa odcinki S11 prowadzące z Poznania na północ. Są już zarezerwowane w rządowym programie pieniądze na budowę północnego odcinka zachodniej obwodnicy Poznania od planowanego węzła A-2 w Głuchowie do Złotnik. To prawie 27 km dwujezdniowej trasy szybkiego ruchu. Powstaną także obwodnice Piły (częściowo już wybudowana) i Ujścia a w planach jest także budowa obejścia Jarocina.

Podobne wiadomości:

S19 - trwają intensywne prace

S19 - trwają intensywne prace

Polskie drogi 2017-06-11

Rusza drugi etap przetargu na budowę fragmentu trasy Via Carpatia z Lublina do Kraśnika – poinformował pod koniec tygodnia wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. W tym roku zostanie podpisana umowa na wykonanie prac, które potrwają 36 miesięcy.

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Komentuj:

~obserwator 2012-06-13

No i pobudowali... :D

~adam 2007-12-07

Brawo Lokalne zady!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda Civic Sedan – droższa niż hatchback
Honda Civic Sedan – droższa niż hatchback
Polski importer Hondy opublikował cenniki modelu Civic w wersji sedan. Japońska firma położyła duży nacisk na wyposażenie związane z bezpieczeństwem, dlatego ceny popularnego kompakta są dość wysokie.