mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wielkopolskie zdąży przed Euro 2012?

Wielkopolskie zdąży przed Euro 2012?

Do 2012 roku ma powstać droga ekspresowa S5 i 27 km zachodnia obwodnica Poznania, które są drogowymi priorytetami województwa wielkopolskiego. Urzędnicy mają do rozwiązania jeszcze wiele problemów, jednak wciąż jest jeszcze szansa na dotrzymanie terminów.

Wielkopolskie zdąży przed Euro 2012?
Budownictwo drogowe w kontekście Euro 2012 było tematem spotkania zorganizowanego przez Wielkopolską Izbę Budownictwa w Złotnikach, w którym wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Styczeń i Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.

Podczas dyskusji, w której głos zabrali eksperci, omówiono przygotowania do najważniejszych inwestycji drogowych w województwie wielkopolskim. Uczestniczący w spotkaniu wojewoda zapewnił, że terminy związane z budową dróg, w tym najważniejszej w kontekście mistrzostw wielkopolskiej trasy, drogi ekspresowej S5 (wielkopolski odcinek ma mieć 157 km), która połączy Poznań z Wrocławiem, zostaną dotrzymane.

Priorytetem jest także budowa zachodniej obwodnicy Poznania. 27 km drogowe obejście stolicy wielkopolski ma się znaleźć w ciągu drogi ekspresowej S11 na odcinku Złotkowo - autostrada A-2 i w ciągu drogi ekspresowej S5 w rejonie węzła autostradowego Głuchowo. Obecnie ministerstwo rozpatruje odwołania od decyzji lokalizacyjnej obwodnicy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pozwolenie na budowę powinno zostać wydane w tym roku, a budowa trasy rozpocznie się w przyszłym roku.

Czas szybko ucieka, a przed urzędnikami jeszcze sporo problemów. Jednym z nich jest proces przyznawania odszkodowań właścicielom nieruchomości, które mają zostać przeznaczone pod budowę dróg. Od momentu wejścia w życie tzw. specustawy, decyzję odszkodowawczą podejmuje wojewoda, a odwołanie można złożyć do ministerstwa. Wcześniej właściciele nieruchomości prowadzili rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która była pierwsza instancją. Wojewoda będzie musiał dysponować sztabem ludzi, do obsługi procesów inwestycyjnych. Konieczne jest także zwiększenie elastyczności w przyznawaniu odszkodowań.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~Casandra 2008-03-28

A co z reszta S5 do Gdanska? Moze lepiej zabrac Gdanskowi mistrzostwa i odchodzi potrzeba budowy stadionu i drogi ekspresowej. Abym tylko nie wykrakala.....

~Artur 2008-03-27

Prawda, że nie będzie łatwo. A jeśli uda się w Wielkopolsce, to zaraz po tym powinniśmy ogłosić autonomię i oddzielić się od reszty :)

~maras 2008-03-27

jak zwykle zadnych konkretow to juz znalismy od dawna najwyzszy czas zaczac wreszcie budowac

~Remek 2008-03-27

Wielkopolska pewnie się wyrobi. Jestem ciekaw jak Mazowsze....

~osskaa 2008-03-27

Znowu spotkanie z urzędnikami i znowu optymistyczny komunikat. 157km drogi to jest naprawdę wyczyn i nawet jak zaczną w 2009, to wątpię, żeby skończyli w 2 lata. Do tego jeszcze Obwodnica, a więc mnóstwo tuneli, mostów, przejść i obiektów inżynieryjnych. Wszystko będzie na ostanią chwilę i pewnie będzie gotowe, akurat po EURO2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.