mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wkrótce rusza II etap noworudzkiej obwodnicy

Wkrótce rusza II etap noworudzkiej obwodnicy

Już wkrótce rusza II etap budowy obwodnicy Nowej Rudy (woj. dolnośląskie) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 381. Harmonogram przewiduje, że prace budowlane dla drugiego etapu potrwają do połowy 2008 roku.

Wkrótce rusza II etap noworudzkiej obwodnicy

Realizacja  tego projektu jest jednym z największych zadań inwestycyjnych ujętych w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym Województwa Dolnośląskiego na lata 2004-2008. Umowę na dofinansowanie I etapu budowy obwodnicy Nowej Rudy podpisano jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Realizacja pierwszego etapu inwestycji pochłonęła ok 16 mln zł z czego dofinasowanie z UE obejmowało 75% tej kwoty.

W lutym 2006 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu II etapu inwestycji. Projekt o wartości ponad 45 mln zł znajdował się na pierwszym miejscu listy rezerwowej (utworzonej w listopadzie 2005 r.) w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Udzielono dofinansowania w wysokości około 50% kosztów inwestycji. Trzeci etap- to koszty rzędu ok.30 mln zł. również z 50% dofinasowaniem.

W ramach projektu II etapu planuje się: budowę odcinka nowej drogi o długości 3,06 km w tym: pasów ruchu powolnego na odcinku o długości ok. 1 km, dwóch skrzyżowań z drogami powiatowymi Nowa Ruda - Przygórze i Nowa Ruda - Jugów, budowy mostów na potoku Piekielnica i na potoku Jugowskim, trzech przejazdów gospodarczych (ul. Reymonta, ul. Kopalniana, droga polna), dwóch wiaduktów (kolejowego i drogowego). Wykonawcą prac będzie konsorcjum firm: Heilit+Werner (lider) i Strabag.

Droga wojewódzka nr 381 jest głównym ciągiem komunikacyjnym Nowej Rudy łączącym aglomerację wałbrzyską z Kotliną Kłodzką. Intensywny ruch pojazdów (z dużym udziałem tranzytu pojazdów ciężkich obsługujących kopalnię kruszyw skalnych w Nowej Rudzie-Słupcu) po dotychczasowym przebiegu tej drogi, w wielu miejscach nie spełniających parametrów normatywnych powoduje ogromne uciążliwości komunikacyjne (wibracje, spaliny, hałas) i uszkodzenia nawierzchni. Szacuje się, że średni dobowy ruch na tym odcinku będzie wzrastał i osiągnie w 2020 roku nawet 13 tysięcy pojazdów.

Przeczytaj także:

Przymiarki do obwodnicy Jawora (2007-02-10)

Obwodnica im. Jana Pawła II (2006-12-22)

Ruszyła budowa obwodnicy Zgorzelca (2006-12-06)

 


Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~belpher 2008-02-17

Pierwszy etap Obwodnicy już włączony do ruchu. Odcinek II już w stanie wysoce zaawansowanym, zgodnie z zapewnieniami wykonawców zostanie oddany w maju 2008r.

~Markowy 2007-04-17

A co sie dzieje z obwodnicą Wałbrzycha? Kilka koncepcji, tyle prac juz wykonanych i co... zastój od kilku lat a ekrany akustyczne sobie stoją w środku lasu i niszczeja a drogi jak nie było tak nie ma

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.