mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wkrótce rusza II etap noworudzkiej obwodnicy

Wkrótce rusza II etap noworudzkiej obwodnicy

Już wkrótce rusza II etap budowy obwodnicy Nowej Rudy (woj. dolnośląskie) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 381. Harmonogram przewiduje, że prace budowlane dla drugiego etapu potrwają do połowy 2008 roku.

Wkrótce rusza II etap noworudzkiej obwodnicy

Realizacja  tego projektu jest jednym z największych zadań inwestycyjnych ujętych w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym Województwa Dolnośląskiego na lata 2004-2008. Umowę na dofinansowanie I etapu budowy obwodnicy Nowej Rudy podpisano jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Realizacja pierwszego etapu inwestycji pochłonęła ok 16 mln zł z czego dofinasowanie z UE obejmowało 75% tej kwoty.

W lutym 2006 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu II etapu inwestycji. Projekt o wartości ponad 45 mln zł znajdował się na pierwszym miejscu listy rezerwowej (utworzonej w listopadzie 2005 r.) w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Udzielono dofinansowania w wysokości około 50% kosztów inwestycji. Trzeci etap- to koszty rzędu ok.30 mln zł. również z 50% dofinasowaniem.

W ramach projektu II etapu planuje się: budowę odcinka nowej drogi o długości 3,06 km w tym: pasów ruchu powolnego na odcinku o długości ok. 1 km, dwóch skrzyżowań z drogami powiatowymi Nowa Ruda - Przygórze i Nowa Ruda - Jugów, budowy mostów na potoku Piekielnica i na potoku Jugowskim, trzech przejazdów gospodarczych (ul. Reymonta, ul. Kopalniana, droga polna), dwóch wiaduktów (kolejowego i drogowego). Wykonawcą prac będzie konsorcjum firm: Heilit+Werner (lider) i Strabag.

Droga wojewódzka nr 381 jest głównym ciągiem komunikacyjnym Nowej Rudy łączącym aglomerację wałbrzyską z Kotliną Kłodzką. Intensywny ruch pojazdów (z dużym udziałem tranzytu pojazdów ciężkich obsługujących kopalnię kruszyw skalnych w Nowej Rudzie-Słupcu) po dotychczasowym przebiegu tej drogi, w wielu miejscach nie spełniających parametrów normatywnych powoduje ogromne uciążliwości komunikacyjne (wibracje, spaliny, hałas) i uszkodzenia nawierzchni. Szacuje się, że średni dobowy ruch na tym odcinku będzie wzrastał i osiągnie w 2020 roku nawet 13 tysięcy pojazdów.

Przeczytaj także:

Przymiarki do obwodnicy Jawora (2007-02-10)

Obwodnica im. Jana Pawła II (2006-12-22)

Ruszyła budowa obwodnicy Zgorzelca (2006-12-06)

 


Podobne wiadomości:

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

Polskie drogi 2016-05-27

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~belpher 2008-02-17

Pierwszy etap Obwodnicy już włączony do ruchu. Odcinek II już w stanie wysoce zaawansowanym, zgodnie z zapewnieniami wykonawców zostanie oddany w maju 2008r.

~Markowy 2007-04-17

A co sie dzieje z obwodnicą Wałbrzycha? Kilka koncepcji, tyle prac juz wykonanych i co... zastój od kilku lat a ekrany akustyczne sobie stoją w środku lasu i niszczeja a drogi jak nie było tak nie ma

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?