mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Włosko-polskie konsorcjum dokończy budowę A1

Włosko-polskie konsorcjum dokończy budowę A1

Oferta włosko-polskiego konsorcjum firm którego liderem jest Salini Polska Sp. z o.o złożona w dwóch przetargach dla odcinków Czerniewice - Brzezie (o wartości 450 mln zł brutto) i Brzezie - Kowal (o wartości 608 mln zł brutto) została ponownie wybrana najkorzystniejszą.  Jak zapewniają drogowcy prace na trzech odcinkach autostrady ruszą w II kwartale bieżącego roku. Na dokończenie budowy autostrady A1 wykonawcy będą mieli  11 miesięcy na odcinku Czerniewice - Brzezie oraz 12 miesięcy na odcinku Brzezie - Kowal.

Włosko-polskie konsorcjum dokończy budowę A1

Przypomnijmy, jesienią 2012 roku GDDKiA ogłosiła przetarg na dokończenie prac na trzech odcinkach autostrady A1: Czerniewice–Odolion (11,4 km) i Odolion-Brzezie (23,1 km), których liderem była firma SRB Civil Engineering Limited oraz Brzezie–Kowal (29,5 km), którego liderem była spółka PBG SA.
Jednak procedura przetargu na kontynuacje budowy autostrady A1 Czerniewice – Brzezie i Brzezie – Kowal przedłużyła się aż do marca. Według Krajowej Izby Odwoławczej wykonawca, wybrany w przetargach musiał wykazać się potencjałem kadrowym i technicznym umożliwiającym realizację obu kontraktów Czerniewice - Brzezie oraz Brzezie – Kowal.


- Krajowa Izba Odwoławcza w Warszawie przy wcześniejszym wyborze Wykonawcy uwzględniła odwołania pozostałych oferentów i wskazała, że Wykonawca ( z liderem Salini Polska Sp. z o.o.) ma jednoznacznie określić do którego spośród dwóch postepowań przetargowych dedykuje wskazany w ofertach potencjał techniczny i kadrowy. Powyższy wyrok nie wiązał się z ponownym ogłoszeniem przetargu a tylko koniecznością ponownej oceny ofert. Wyrok KIO umożliwił też Generalnej Dyrekcji weryfikację złożonych wcześniej oświadczeń. Tym samym po przedłożeniu przez Wykonawcę stosownych wyjaśnień i uzupełnień dokonano wyboru ofert najkorzystniejszych dla obu odcinków autostrady A1 – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.


Obecne zaawansowanie zrealizowanych robót na odcinku autostrady Czerniewice – Brzezie wynosi około 60% natomiast na odcinku Brzezie – Kowal prawie 50%. Nowy wykonawca zostanie zobowiązany do dokończenia rozpoczętych prac. Na odcinku Czerniewice - Brzezie pozostały do wykonania w szczególności asortymenty prac drogowych natomiast na odcinku Brzezie – Kowal pozostały do wykonania także ustroje nośnie na obiektach mostowych. Jak zapewniają drogowcy prace na trzech odcinkach autostrady ruszą w II kwartale bieżącego roku. Na dokończenie budowy autostrady A1 wykonawcy będą mieli  11 miesięcy na odcinku Czerniewice - Brzezie oraz 12 miesięcy na odcinku Brzezie - Kowal.


W 2012 roku pod koła kierowców trafiło ponad 100 nowych kilometrów autostrady.  Dzięki nowym odcinkom sprawnie można przejechać nie tylko z Torunia do Gdańska ale i z Łodzi do Włocławka. Niestety brakujące odcinki A1 łączące Włocławek z Toruniem, powstaną  nie wcześniej niż w pierwszej połowie 2014 roku.


Obecnie autostrada A1 kończy się w miejscowości Kowal pod Włocławkiem. Kierowcy którzy, chcą dotrzeć do Gdańska muszą zjechać na drogę krajową nr 1. Brakuje bowiem trzech odcinków A1 między Toruniem a Kowalem (łącznie 60 km). Z Torunia A1 prowadzi już bezpośrednio do Gdańska.

 

 

Tematy w artykule: autostrady kujawsko-pomorskie

Podobne wiadomości:

Rząd ma nowy plan na drogi ekspresowe

Rząd ma nowy plan na drogi ekspresowe

Polskie drogi 2016-05-20

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Komentuj:

~warszawiak 2013-03-20

Fajnie, tylko i tu od początku zaczęli się grzebać. Może wreszcie podpiszą ten kontrakt i ruszą roboty. A jeszcze niedawno Nowak mówił, że odcinkiem tym pojedziemy pod koniec 2013 r. Jest takie warszawskie przysłowie: "mowa trawa, gięsty grzebień". Jak na dłoni widać, o ile się to wszystko przedłuża, dobrze zdaje się będzie, jak pojedziemy odcinkiem A1 Kowal-Toruń na wakacje 2014. I jeszcze jedno: obecnie można z Łodzi dojechać A1 nie do Włocławka, a do Kowala; jest to jednak rożnica, Kowal to nie Włocławek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando