mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wreszcie ruszyła budowa A2 do Świecka!

Wreszcie ruszyła budowa A2 do Świecka!

Rozpoczęła się budowa zachodniego odcinka A2, który jeszcze przed mistrzostwami EURO 2012 połączy polskie autostrady z siecią autostrad europejskich. W dniu 16 lipca 2009 r. na zachodnim odcinku obecnie funkcjonującej autostrady w Bolewicach, nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl.

Wreszcie ruszyła budowa A2 do Świecka!
Odcinek A2 z Nowego Tomyśla do Świecka będzie jednym z najdłuższych odcinków autostradowych w Polsce wybudowanych w technologii betonowej. W przyjętym przez strony harmonogramie ustalono oddanie autostrady do eksploatacji jeszcze przed mistrzostwami EURO 2012. Generalnym wykonawcą projektu jest spółka A2Strada (główni akcjonariusze: Kulczyk Holding S.A., Strabag AG Austria).
Zakres prac obejmuje m.in.:
•    105,9 km autostrady o nawierzchni betonowej, w tym 18,5 km przebudowy istniejącej drogi krajowej Nr 2
•    81 mostów i wiaduktów - docelowo 87
•    2 Obwody Utrzymania Autostrady (Ilanka, Biały Mur)
•    6 pełnych węzłów autostradowych (docelowo 8: Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym, Rzepin, Świecko)
•    6 Miejsc Obsługi Podróżnych (docelowo 10: Rogoziniec, Chociszewo, Koryta, Walewice, Sosna, Gnilec) wyposażonych w parkingi, toalety, place zabaw dla dzieci, a także 4 bary i 4 stacje benzynowe
•    zamknięty system poboru opłat tj. 5 Miejsc Poboru Opłat ( 1 Plac Poboru Opłat w ciągu autostrady -Tarnawa, 4 Stacje Poboru Opłat na węzłach autostradowych – Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym)
•    pełne wyposażenie w urządzenia ochrony środowiska (

Cały blisko 106 kilometrowy odcinek A2 został podzielony na 7 pododcinków, dla których inwestor czyli spółka AWSAII ubiega się o pozwolenia na budowę. Na 3 wschodnie odcinki autostrady AWSAII posiada już pozwolenia na budowę wydane przez Wielkopolski i Lubuski Urzędy Wojewódzkie, dalsze 4 zostaną wydane do końca roku zgodnie z przyjętym ze stroną publiczną harmonogramem.

Po wybudowaniu odcinka A2 do Świecka zostanie on przekazany do eksploatacji spółce Autostrada Eksploatacja SA, operatorowi obecnie funkcjonującego odcinka płatnej A2 Nowy Tomyśl – Konin.

Budowa autostrady A2 jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym w Polsce realizowanym w ramach Partnerstwa Publicznego Prywatnego w systemie koncesyjnym.
Koszt budowy 105,9 km odcinka A2 Świecko – Nowy Tomyśl wynosi 1 mld 298 mln EUR czyli 12,2 mln EUR za kilometr w pełni wyposażonej autostrady. Jest to stała cena ryczałtowa za całość tzw. „inwestycji pod klucz” tj. w pełni wyposażonej i przygotowanej do eksploatacji autostrady. Środki finansowe na realizację inwestycji do Świecka w kwocie około 1,6 mld EUR, pochodzą z trzech źródeł: kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny w kwocie 1 mld EUR (ok. 62% wartości projektu), kredytów udzielonych przez 11 zagranicznych i polskich banków komercyjnych w kwocie 400 mln EUR (ok. 26% wartości projektu); banki udzieliły dodatkowo kredytu na sfinansowanie wydatków VAT w wysokości do 150 milionów PLN, środków własnych koncesjonariusza w kwocie 186mln EUR stanowiących ok. 12% całkowitych kosztów realizacji.

Autostrada A2 stanowi część transeuropejskiego korytarza komunikacyjnego i jest częścią arterii łączącej Polskę z siecią autostrad europejskich. Powstanie autostrady A2 na odcinku Świecko Nowy Tomyśl jest kluczowym elementem rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce. Stanowić będzie uzupełnienie istniejącej infrastruktury autostradowej pomiędzy Nowym Tomyślem a Strykowem. Niebagatelny i trudny do zmierzenia jest pozytywny efekt, jaki realizacja autostrady A2 wywrze na wzrost gospodarczy rejonów, przez które przebiega.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~kierowca 2009-08-13

wedlug artykulu wynika, ze bedzie 5 miejsc pobory oplat z poznania do swiecka - szybko liczac okolo 140 km - 55 PLN...(liczac tak jak na a2 11PLN za bramke)

~~Bonus 2009-07-21

Nie no.. Frodo. Jakbyś czytał uważnie i śledził teksty dotyczące budowy dróg, to wiedziałbyś, że ten odcinek autostrady Kulczyk zamierza wybudować już w technologii betonowej. Czyli nie grozi mu żaden denny remont po kilku latach. Taka droga może wytrzymać nawet do 70 lat, jak pokazuje przykład poniemieckich autostrad w Polsce, do tej pory nie remontowanych. Dopiero na przyszły rok planują przebudowę południowej jezdni A-18. Taka droga wytrzyma. I miejmy nadzieję, wreszzcie Klczyk wybuduje coś porządnego. A prawa rynku każą mu z czasem zbastować z ceną przejazdu...Chociaż nie. Tutaj koszt ponosi państwo. Ten warchlaczek dostaje równą zapłatę za ten swój niecny odcineczek Konin-Tomyśl. Państwo czasem może sobie na tym zarobić. Skandaliczne były tylko warunki remontu jezdni A-2, nie tylko jeśli chodzi o opłaty dla osobówek.

~mar 2009-07-20

Ten odcinek miał być już gotowy według starych planów i obiecanek różnych dawniejszych Rządów. Faktycznie autostrady powinny być tańsze jak na polskie kieszenie. I zamiast musieć wytracać prędkość i tracić 5 min. lepiej by było żeby bramki otwierały się automatycznie. Poza tym można zauważyć,że dziś niektóre inwestycje (np. budowa nowej ważnej drogi ekspr. gdzieś w pustym miejscu) zostały zastąpione tylko kosmetycznymi remontami obecnej niebezpiecznej drogi. Nawet sprawa dworca centralnego w Warszawie, który już dawno winien być przebudowany. A szybka kolej i lotniska? Berlin zdążył na MŚ2006. Co Ci turyści z zagranicy zastaną? Nie dość, że zabytków mamy już mało to jeździć po Polsce trudno.

~Ebrehardt_Mock 2009-07-20

Czasem jak czytam komentarze to ręce opadają. Jakie 4 postoje po 25 zeta????????? Sa 4 węzły i płacisz jak zjezdżasz z autostrady. Z wyłączeniem oczysiście bezłatnego docinka obwodnicy Poznania. Taki system jest we Włoszech i jest spoko pomimo togo ze mozesz jechać po autostradach kilku koncesjonaruszy (spójny system opłat) np. Jadąc od przełęczy Brennero do Ancony lecisz przez chyba 4 różne firmy ale na jednym bilecie.

~Taniej będzie przelot samolotem 2009-07-19

niż przez Kulczyka autostradą, na tym odcinku bedą cztery bramki czyli cztery stopy po jakieś 25zł dziękuje bardzo za taką kosmiczą cenę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.