mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wreszcie ruszyła budowa A2 do Świecka!

Wreszcie ruszyła budowa A2 do Świecka!

Rozpoczęła się budowa zachodniego odcinka A2, który jeszcze przed mistrzostwami EURO 2012 połączy polskie autostrady z siecią autostrad europejskich. W dniu 16 lipca 2009 r. na zachodnim odcinku obecnie funkcjonującej autostrady w Bolewicach, nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl.

Wreszcie ruszyła budowa A2 do Świecka!
Odcinek A2 z Nowego Tomyśla do Świecka będzie jednym z najdłuższych odcinków autostradowych w Polsce wybudowanych w technologii betonowej. W przyjętym przez strony harmonogramie ustalono oddanie autostrady do eksploatacji jeszcze przed mistrzostwami EURO 2012. Generalnym wykonawcą projektu jest spółka A2Strada (główni akcjonariusze: Kulczyk Holding S.A., Strabag AG Austria).
Zakres prac obejmuje m.in.:
•    105,9 km autostrady o nawierzchni betonowej, w tym 18,5 km przebudowy istniejącej drogi krajowej Nr 2
•    81 mostów i wiaduktów - docelowo 87
•    2 Obwody Utrzymania Autostrady (Ilanka, Biały Mur)
•    6 pełnych węzłów autostradowych (docelowo 8: Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym, Rzepin, Świecko)
•    6 Miejsc Obsługi Podróżnych (docelowo 10: Rogoziniec, Chociszewo, Koryta, Walewice, Sosna, Gnilec) wyposażonych w parkingi, toalety, place zabaw dla dzieci, a także 4 bary i 4 stacje benzynowe
•    zamknięty system poboru opłat tj. 5 Miejsc Poboru Opłat ( 1 Plac Poboru Opłat w ciągu autostrady -Tarnawa, 4 Stacje Poboru Opłat na węzłach autostradowych – Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym)
•    pełne wyposażenie w urządzenia ochrony środowiska (

Cały blisko 106 kilometrowy odcinek A2 został podzielony na 7 pododcinków, dla których inwestor czyli spółka AWSAII ubiega się o pozwolenia na budowę. Na 3 wschodnie odcinki autostrady AWSAII posiada już pozwolenia na budowę wydane przez Wielkopolski i Lubuski Urzędy Wojewódzkie, dalsze 4 zostaną wydane do końca roku zgodnie z przyjętym ze stroną publiczną harmonogramem.

Po wybudowaniu odcinka A2 do Świecka zostanie on przekazany do eksploatacji spółce Autostrada Eksploatacja SA, operatorowi obecnie funkcjonującego odcinka płatnej A2 Nowy Tomyśl – Konin.

Budowa autostrady A2 jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym w Polsce realizowanym w ramach Partnerstwa Publicznego Prywatnego w systemie koncesyjnym.
Koszt budowy 105,9 km odcinka A2 Świecko – Nowy Tomyśl wynosi 1 mld 298 mln EUR czyli 12,2 mln EUR za kilometr w pełni wyposażonej autostrady. Jest to stała cena ryczałtowa za całość tzw. „inwestycji pod klucz” tj. w pełni wyposażonej i przygotowanej do eksploatacji autostrady. Środki finansowe na realizację inwestycji do Świecka w kwocie około 1,6 mld EUR, pochodzą z trzech źródeł: kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny w kwocie 1 mld EUR (ok. 62% wartości projektu), kredytów udzielonych przez 11 zagranicznych i polskich banków komercyjnych w kwocie 400 mln EUR (ok. 26% wartości projektu); banki udzieliły dodatkowo kredytu na sfinansowanie wydatków VAT w wysokości do 150 milionów PLN, środków własnych koncesjonariusza w kwocie 186mln EUR stanowiących ok. 12% całkowitych kosztów realizacji.

Autostrada A2 stanowi część transeuropejskiego korytarza komunikacyjnego i jest częścią arterii łączącej Polskę z siecią autostrad europejskich. Powstanie autostrady A2 na odcinku Świecko Nowy Tomyśl jest kluczowym elementem rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce. Stanowić będzie uzupełnienie istniejącej infrastruktury autostradowej pomiędzy Nowym Tomyślem a Strykowem. Niebagatelny i trudny do zmierzenia jest pozytywny efekt, jaki realizacja autostrady A2 wywrze na wzrost gospodarczy rejonów, przez które przebiega.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~kierowca 2009-08-13

wedlug artykulu wynika, ze bedzie 5 miejsc pobory oplat z poznania do swiecka - szybko liczac okolo 140 km - 55 PLN...(liczac tak jak na a2 11PLN za bramke)

~~Bonus 2009-07-21

Nie no.. Frodo. Jakbyś czytał uważnie i śledził teksty dotyczące budowy dróg, to wiedziałbyś, że ten odcinek autostrady Kulczyk zamierza wybudować już w technologii betonowej. Czyli nie grozi mu żaden denny remont po kilku latach. Taka droga może wytrzymać nawet do 70 lat, jak pokazuje przykład poniemieckich autostrad w Polsce, do tej pory nie remontowanych. Dopiero na przyszły rok planują przebudowę południowej jezdni A-18. Taka droga wytrzyma. I miejmy nadzieję, wreszzcie Klczyk wybuduje coś porządnego. A prawa rynku każą mu z czasem zbastować z ceną przejazdu...Chociaż nie. Tutaj koszt ponosi państwo. Ten warchlaczek dostaje równą zapłatę za ten swój niecny odcineczek Konin-Tomyśl. Państwo czasem może sobie na tym zarobić. Skandaliczne były tylko warunki remontu jezdni A-2, nie tylko jeśli chodzi o opłaty dla osobówek.

~mar 2009-07-20

Ten odcinek miał być już gotowy według starych planów i obiecanek różnych dawniejszych Rządów. Faktycznie autostrady powinny być tańsze jak na polskie kieszenie. I zamiast musieć wytracać prędkość i tracić 5 min. lepiej by było żeby bramki otwierały się automatycznie. Poza tym można zauważyć,że dziś niektóre inwestycje (np. budowa nowej ważnej drogi ekspr. gdzieś w pustym miejscu) zostały zastąpione tylko kosmetycznymi remontami obecnej niebezpiecznej drogi. Nawet sprawa dworca centralnego w Warszawie, który już dawno winien być przebudowany. A szybka kolej i lotniska? Berlin zdążył na MŚ2006. Co Ci turyści z zagranicy zastaną? Nie dość, że zabytków mamy już mało to jeździć po Polsce trudno.

~Ebrehardt_Mock 2009-07-20

Czasem jak czytam komentarze to ręce opadają. Jakie 4 postoje po 25 zeta????????? Sa 4 węzły i płacisz jak zjezdżasz z autostrady. Z wyłączeniem oczysiście bezłatnego docinka obwodnicy Poznania. Taki system jest we Włoszech i jest spoko pomimo togo ze mozesz jechać po autostradach kilku koncesjonaruszy (spójny system opłat) np. Jadąc od przełęczy Brennero do Ancony lecisz przez chyba 4 różne firmy ale na jednym bilecie.

~Taniej będzie przelot samolotem 2009-07-19

niż przez Kulczyka autostradą, na tym odcinku bedą cztery bramki czyli cztery stopy po jakieś 25zł dziękuje bardzo za taką kosmiczą cenę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.