mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wrocław ? Poznań: S5 czy wariant awaryjny?

Wrocław ? Poznań: S5 czy wariant awaryjny?

GDDKiA wybrała wariant przebiegu drogi S5 na odcinku Wrocław-Korzeńsko. Teraz trzeba zrobić wszystko by zdążyć przed EURO 2012 a pracy mnóstwo. Dlatego w razie niepowodzenia szykowana jest trasa awaryjna…

Wrocław ? Poznań: S5 czy wariant awaryjny?

Wybrany wariant trasy S5, który nie narusza terenów Natura 2000 zostanie zaprezentowany Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych GDDKiA. Inwestycja powinna zostać ukończona przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Marszałek województwa dolnośląskiego zaapelował do wszystkich instytucji i osób odpowiedzialnych za realizację dróg publicznych o przyśpieszenie tego zadania. "Wydaje się, że przy dobrej woli firmy Trasprojekt Warszawa, przy współpracy wszystkich instytucji, które z firmą współpracują, jest możliwe by firma dała komplet materiałów już np. w listopadzie 2009, a nie, jak zapisano w umowie, 29 stycznia 2010 roku. To umożliwiłoby GDDKiA wystąpienie do wojewody o zezwolenie realizacji inwestycji drogowej w już grudniu 2009. Przy 4-6 miesięcznej procedurze przetargowej pozwoliłoby na rozpoczęcie budowy w czerwcu 2010. Rzeczywiście w 24 miesiące tą drogę można wybudować. Kluczem jest przyspieszenie dzisiaj wykonania dokumentów do przetargu. " – powiedział marszałek Łapiński.

Wrocławski oddział GDDKiA uwzględnił asekuracyjnie i wariant awaryjny drogowego połączenia Wrocławia z Poznaniem, który miałby gwarantować, że ewentualny brak drogi S5 nie będzie argumentem przeciwko organizacji ME EURO 2012 we Wrocławiu. "W dniu dzisiejszym (red. 31 marca) otwarto koperty w procedurze przetargowej na przebudowę najważniejszego odcinka Wrocław - Trzebnica, gdzie dziennie porusza się około 20 tys. samochodów. To najbardziej zdewastowany odcinek drogi do Poznania. Wydaje się, że po rozstrzygnięciu tego przetargu wykonawca, zgodnie z dokumentacją przetargową, ma skończyć gruntowną przebudowę tego odcinka w lecie przyszłego roku" – stwierdził marszałek. - Będzie to droga standardu  poszerzonej drogi krajowej, z poboczami, z lewoskrętami, z dodatkowym pasem ruchu, nowym oznakowaniem, ścieżkami rowerowymi.

„Zabezpieczenie finansowe dla realizacji drogi S5 jest, alternatywa w postaci przebudowy i remontu drogi krajowej nr 5 jest, w związku z tym wydaje się, że kwestia drogi S5 nie powinna stanowić argumentu za tym, że Wrocław mógłby nie zostać wybrany jako gospodarz EURO 2012. Mecze piłkarskie rozgrywa się na stadionach a nie na drogach." – podsumował swój apel marszałek Marek Łapiński.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego lobbuje ponadto, aby droga S5 na przebiegu południowym Wrocław-Międzylesie-Boboszów została wpisana do rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego sieci Autostrad i Dróg Ekspresowych. „Decyzja może być podjęta w drugiej połowie roku” – oznajmił marszałek i dodał, że zarząd czyni także starania, aby wpisać przebieg tej drogi do tzw. korytarzy europejskich sieci TEN-T - europejskiego korytarza transportowego. Gwarantuje to możliwość sięgania po środki europejskie.  Realizacja tego zadania może nastąpić po roku 2013.

 


Podobne wiadomości:

Przetarg na S5 Gniezno Poznań

Przetarg na S5 Gniezno Poznań

Polskie drogi 2009-04-03

Białe Błota: Powstaje węzeł S5/S10

Białe Błota: Powstaje węzeł S5/S10

Polskie drogi 2009-01-12

Komentuj:

~ssh 2009-04-06

MKowy: Bo w Polsce jest zasada, że drogi biegnące południkowo mają numery nieparzyste, a biegnące równoleżnikowo parzyste. Liczy się położenie początku i końca drogi, więc takie numerowanie ekspresówek ściślej je dopasowuje do tej zasady. Pewnie znaleźć można drogi nie trzymające się zbyt tej zasady, ale tak to właśnie wygląda.

~MKowy 2009-04-06

Dlaczego S8 jest planowane na Świdnicę/Wałbrzych a S5 na Kłodzko, a nie na odwrót? Jest na to jakieś logiczne uzasadnienie? Dzięki z góry za odpowiedź.

~bob budowniczy 2009-04-06

jak wpisuje w goglach boboszów albo miedzyesie to wyskakuje mi na mapie miejsce na poludnie od kłodzka. to chyba chodzi tutaj o S8?? jeszcze kilka lat temu mowilo sie ze S5 pojdzie z okolic Kostomłotów (z A4) do mniej wiecej Bolkowa i tam polaczy sie z S3

~dpl1000 2009-04-06

"Mecze piłkarskie rozgrywa się na stadionach a nie na drogach." ciekawe podejscie,tylko po co ta zła UEFA,okropni kibice i niedobrzy kierowcy upominają sie o te drogi ? budowac nie kombinowac gamoniu!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.