mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wrocław ? Poznań: S5 czy wariant awaryjny?

Wrocław ? Poznań: S5 czy wariant awaryjny?

GDDKiA wybrała wariant przebiegu drogi S5 na odcinku Wrocław-Korzeńsko. Teraz trzeba zrobić wszystko by zdążyć przed EURO 2012 a pracy mnóstwo. Dlatego w razie niepowodzenia szykowana jest trasa awaryjna…

Wrocław ? Poznań: S5 czy wariant awaryjny?

Wybrany wariant trasy S5, który nie narusza terenów Natura 2000 zostanie zaprezentowany Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych GDDKiA. Inwestycja powinna zostać ukończona przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Marszałek województwa dolnośląskiego zaapelował do wszystkich instytucji i osób odpowiedzialnych za realizację dróg publicznych o przyśpieszenie tego zadania. "Wydaje się, że przy dobrej woli firmy Trasprojekt Warszawa, przy współpracy wszystkich instytucji, które z firmą współpracują, jest możliwe by firma dała komplet materiałów już np. w listopadzie 2009, a nie, jak zapisano w umowie, 29 stycznia 2010 roku. To umożliwiłoby GDDKiA wystąpienie do wojewody o zezwolenie realizacji inwestycji drogowej w już grudniu 2009. Przy 4-6 miesięcznej procedurze przetargowej pozwoliłoby na rozpoczęcie budowy w czerwcu 2010. Rzeczywiście w 24 miesiące tą drogę można wybudować. Kluczem jest przyspieszenie dzisiaj wykonania dokumentów do przetargu. " – powiedział marszałek Łapiński.

Wrocławski oddział GDDKiA uwzględnił asekuracyjnie i wariant awaryjny drogowego połączenia Wrocławia z Poznaniem, który miałby gwarantować, że ewentualny brak drogi S5 nie będzie argumentem przeciwko organizacji ME EURO 2012 we Wrocławiu. "W dniu dzisiejszym (red. 31 marca) otwarto koperty w procedurze przetargowej na przebudowę najważniejszego odcinka Wrocław - Trzebnica, gdzie dziennie porusza się około 20 tys. samochodów. To najbardziej zdewastowany odcinek drogi do Poznania. Wydaje się, że po rozstrzygnięciu tego przetargu wykonawca, zgodnie z dokumentacją przetargową, ma skończyć gruntowną przebudowę tego odcinka w lecie przyszłego roku" – stwierdził marszałek. - Będzie to droga standardu  poszerzonej drogi krajowej, z poboczami, z lewoskrętami, z dodatkowym pasem ruchu, nowym oznakowaniem, ścieżkami rowerowymi.

„Zabezpieczenie finansowe dla realizacji drogi S5 jest, alternatywa w postaci przebudowy i remontu drogi krajowej nr 5 jest, w związku z tym wydaje się, że kwestia drogi S5 nie powinna stanowić argumentu za tym, że Wrocław mógłby nie zostać wybrany jako gospodarz EURO 2012. Mecze piłkarskie rozgrywa się na stadionach a nie na drogach." – podsumował swój apel marszałek Marek Łapiński.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego lobbuje ponadto, aby droga S5 na przebiegu południowym Wrocław-Międzylesie-Boboszów została wpisana do rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego sieci Autostrad i Dróg Ekspresowych. „Decyzja może być podjęta w drugiej połowie roku” – oznajmił marszałek i dodał, że zarząd czyni także starania, aby wpisać przebieg tej drogi do tzw. korytarzy europejskich sieci TEN-T - europejskiego korytarza transportowego. Gwarantuje to możliwość sięgania po środki europejskie.  Realizacja tego zadania może nastąpić po roku 2013.

 


Podobne wiadomości:

Przetarg na S5 Gniezno Poznań

Przetarg na S5 Gniezno Poznań

Polskie drogi 2009-04-03

Białe Błota: Powstaje węzeł S5/S10

Białe Błota: Powstaje węzeł S5/S10

Polskie drogi 2009-01-12

Komentuj:

~ssh 2009-04-06

MKowy: Bo w Polsce jest zasada, że drogi biegnące południkowo mają numery nieparzyste, a biegnące równoleżnikowo parzyste. Liczy się położenie początku i końca drogi, więc takie numerowanie ekspresówek ściślej je dopasowuje do tej zasady. Pewnie znaleźć można drogi nie trzymające się zbyt tej zasady, ale tak to właśnie wygląda.

~MKowy 2009-04-06

Dlaczego S8 jest planowane na Świdnicę/Wałbrzych a S5 na Kłodzko, a nie na odwrót? Jest na to jakieś logiczne uzasadnienie? Dzięki z góry za odpowiedź.

~bob budowniczy 2009-04-06

jak wpisuje w goglach boboszów albo miedzyesie to wyskakuje mi na mapie miejsce na poludnie od kłodzka. to chyba chodzi tutaj o S8?? jeszcze kilka lat temu mowilo sie ze S5 pojdzie z okolic Kostomłotów (z A4) do mniej wiecej Bolkowa i tam polaczy sie z S3

~dpl1000 2009-04-06

"Mecze piłkarskie rozgrywa się na stadionach a nie na drogach." ciekawe podejscie,tylko po co ta zła UEFA,okropni kibice i niedobrzy kierowcy upominają sie o te drogi ? budowac nie kombinowac gamoniu!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Brytyjskie źródła donoszą, powołując się na szefa europejskiego oddziału Lexusa, że już za cztery lata japoński producent zaoferuje klientom samochody elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi.