mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wrocław: ciężarówki na wagę!

Wrocław: ciężarówki na wagę!

We Wrocławiu uruchomiono pierwszy w Polsce system dynamicznego ważenia pojazdów ciężarowych. Na początek zamontowano dwie wagi na wjazdach do miasta od północy (od strony Warszawy) i południa (od strony wjazdu z A4). Dwie kolejne wagi maja powstać do końca 2008 roku i umieszczone zostaną przy wylotówce w kierunku Poznania i od strony Oławy i Brzegu Opolskiego. Każde z tych urządzeń kosztuje milion złotych.

Wrocław: ciężarówki na wagę!

Kiedy przez wbudowaną w jezdnię wagę przejeżdża nadmiernie obciążona ciężarówka, system przekazuje informację o nacisku każdego z kół, nacisku na osie i o masie całkowitej. Umieszczona nad szosą kamera robi zdjęcie pojazdu, na którym widać m.in. tablicę rejestracyjną. Ta wiadomość trafia do inspektorów transportu drogowego, którzy zatrzymują ciężarówkę i ważą ją na legalizowanej wadze. Gdy pomiar się potwierdzi, mają prawo nie dopuścić pojazdu do dalszej jazdy.

Ważenie i wykluczanie z ruchu przeciążonych ciężarówek ma zapobiegać niszczeniu dróg, szczególnie tych niedawno wyremontowanych. Według specjalistów, jeden nadmiernie załadowany pojazd ciężarowy działa na drogę tak, jak 16 tys. samochodów osobowych.

Na terenie województwa dolnośląskiego zlokalizowanych jest trzynaście punktów kontroli przystosowanych do ważenia pojazdów za pomocą wag przenośnych, z czego tylko sześć posiada aktualny odbiór geodezyjny. W 2006 r. dolnośląscy inspektorzy transportu drogowego dokonali 809 kontroli pojazdów w zakresie przekroczenia dopuszczalnych nacisków i mas. W wyniku kontroli nałożono za w/w przekroczenia 71 decyzji administracyjnych.

Przeczytaj także:

A2 do remontu (2007-05-09)

Ograniczenia na ‘nowym’ moście w Łomży (2007-04-23)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~spedytor kontenerowy 2007-06-01

nia takich zachowan!!! w niemczech, (gdy kontener jedzie z hamburga do polski na przyklad) to nikt nawet nie mysli o braniu 2 x 20' ciezszych niz 5 ton netto .. zostanie tak i tak na 110% zwazony !!

~spedytor kontenerowy 2007-06-01

wlasnorecznie, ja nizej podpisany zlecalem przewoz tzw "2 x 20' na jednej ramie" kilkaset razy w mojej karierze ... pragne podkreslic iz nie bylo to nigdy na zadne moje wyrazne polecenie, tylko zawsze byla to decyzja kierowcy / jego szefa na zasadzie, "a, daj, wezme dwie na rame" i dawalem. pragne podkreslic iz fracht drogowy kontenerowy jest liczony nie od wielkosci kontenera tylko ilosci tychze, wiec ja nie mialem na tym zadnego zysku a kierowca / trucker i owszem - po prostu dostawal za taki kurs podwojnie, jakby przewozl nawet dwie 40'... Rekordzisci brali u mnie po dwie 20' z kawą ( kazda miala nie raz nawet po 22tony ) czyli z tara kontenera po 2,2t kazdy po drodze jezdzilo monstrum o wadze ponad 60 t!!...ok te czasy chyba juz bezpowrotnie mijaja. dzis w gdyni prawie kazdy zestaw 2 x 20' na ramie jest bacznie obserwowany i nie rzadko brany na wage ( i to czasem juz kilometr za terminalem !! ) i oby ... oby wiecej wag dynamicznych i wiecej przypadkow kara

~Taki jeden 2007-05-31

Towar można dowieść pociągiem. Tak się robi np w Czechach. Na polskiej granicy ładują TIR'a na pociąg i wysadzają dopiero na austryjackiej. Szybko i tanio.

~Casandra 2007-05-31

Pamietajcie o jednym, ze towar trzeba dowiesc i albo przeladuja ciezarowke albo bedzie wiecej ciezarowek na drogach.

~pawel 2007-05-31

wystarczy ze stana w dogodnym miejscu za "plotem" jak policja ;-)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.