mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wrocław dołoży do obwodnicy

Wrocław dołoży do obwodnicy

Prezydent Wrocławia dołoży marszałkowi województwa dolnośląskiego 50 mln zł do budowy kluczowego fragmentu wschodniej obwodnicy wrocławskiej.  Chodzi o trasę między Siechnicami a Łanami, czyli odcinku łączącym drogi nr 94 i 455. Budowa wschodniej części obwodnicy Wrocławia jest zadaniem realizowanym przez władze woj. dolnośląskiego.

Wrocław dołoży do obwodnicy
Porozumienie w tej sprawie podpisali prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i marszałek województwa Marek Łapiński. Jak zauważył prezydent, pieniądze na ten cel zostaną przekazane w 2012 roku, a list intencyjny stanowi gwarancję finansowania inwestycji dla zarządu województwa. „Ta gwarancja pozwoli dokończyć przetarg na budowę tego odcinka. Aby go rozstrzygnąć, marszałek musi wykazać, że ma środki na sfinansowanie tej inwestycji" - podkreślił Dutkiewicz.

Wkład miasta w inwestycję, która będzie kosztowała ok. 350 mln zł, wyniesie 15 procent. Kluczowy odcinek, dofinansowany przez miasto, będzie miał ok. 5,4 km.  Inwestycja, podobnie jak budowa całej obwodnicy, powinna być zakończona do połowy 2012 roku. Największym wyzwaniem stojącym przed wykonawcą będzie wykonanie estakady o długości 612 m nad Odrą oraz dwóch ponad 100-metrowych mostów nad rzeką Oławą.

Marszałek Marek Łapiński zaznaczył, że kierowany przez niego urząd nadal szuka pieniędzy na sfinansowanie północnego odcinka obwodnicy. Są natomiast już fundusze na pozostałe dwa fragmenty, czyli Siechnice-Żerniki i Żerniki- Krajków. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu Urzędu Marszałkowskiego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wschodnia obwodnica Wrocławia będzie łącznikiem aglomeracyjnym autostrady A4 z drogą ekspresową S8. Budowa tej trasy przeciąga się już od dziesięciu lat. Jedynym dotychczasowym efektem była budowa w 2003 roku ronda w Żernikach. Przyjęcie koncepcji łącznika i zwiększenie środków pozwoliło w końcu rozpocząć realne prace.

Na łącznik aglomeracyjny A4-S8 zaplanowano już 776 mln zł, w tym aż 387 mln zł z budżetu województwa i 89 mln zł ze środków unijnych. W ramach koncepcji łącznika przewiduje się przebudowę drogi wojewódzkiej nr 395 od węzła autostradowego A4 Wroclaw-Wschód w Krajkowie, do ronda w Żernikach Wrocławskich, budowę nowego odcinka trasy od ronda do drogi krajowej nr 94 w Żernikach, od drogi krajowej nr 94 do drogi wojewódzkiej nr 455 oraz od drogi nr 455 do drogi krajowej nr 8.

Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~drogownik 2009-04-27

wiesz co nie wiem, co lepsze w naszych obecnych warunkach, czy budować jak najszybciej z najprostszymi rozwiązaniami (nie mówie tu "bylejakim" budowaniu), czy budować najnowocześniej jak się da - tylko że to drugie rozwiązanie znając nasze realia może potrwać kolejne lata, jeśli nie dziesięciolecia

~KK 2009-04-26

Fajnie fajnie, tylko taka droga mogłaby od razu mieć jakieś wiadukty a nie ronda co chwila, bo jak skończą ją budować to okaże się, że ma za małą przepustowość, i znowu kasa na przebudowę. Dobrze byłoby budować drogi przewidując rozwój miasta i okolic na 20 lat do przodu, inaczej ciągle będzie tzw lipa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando