mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wrocław ma już swoją Autostradową Obwodnicę z Mostem Rędzińskim

Wrocław ma już swoją Autostradową Obwodnicę z Mostem Rędzińskim

Dzisiaj, 31 sierpnia oddawany jest ostatni - 10 kilometrowy - odcinek Autostradowej Obwodnicy Wrocławia wraz z Mostem Rędzińskim, który zamyka całą inwestycję. Prace budowlane na odcinku od węzła Lotnisko do węzła Północ (ok. 20 km) trwały 29 miesięcy i kosztowały 2 mld zł. Dodatkową inwestycją była budowa w ciągu trasy jednego z największych mostów w Polsce, tzw. Mostu Rędzińskiego.

Wrocław ma już swoją Autostradową Obwodnicę z Mostem Rędzińskim

Autostradowa Obwodnica Wrocławia biegnie północno-zachodnim obrzeżem miasta. BUdowa rozpoczęła się w 2008 roku i realizowana była w trzech etapach, za każdy odpowiadały inne firmy budowlane.
Sukcesywnie do użytku oddawano kolejne odcinki. Pierwszym - od Magnic do skrzyżowania z autostradą A4 - kierowcy mogli przejechać w grudniu 2010 r. Kolejny - od węzła Wrocław Południe do węzła przy lotnisku - oddano w maju 2011 r. Z kolei w lipcu zakończyła się budowa odcinka od węzła Północ do Łącznika Długołęka. Oddany do ruchu 11-kilometrowy odcinek wybudowany został przez konsorcjum firm z liderm, firmą Strabag.

                                         

 

W ramach prac budowlanych prowadzonych przez Strabag łącznie powstało 3 mln m3 nasypów, do których użyto 5,5 mln ton piasku. Do budowy trójwarstwowej nawierzchni zastosowano nowoczesne rozwiązania redukujące jej skłonność do powstawania kolein. Ilość wykorzystanej masy bitumicznej (mieszanka kruszywa, lepiszcza, wypełniacze) sięgnęła 450 tys. ton. Długość wszystkich obiektów mostowych, które powstały w ramach inwestycji przekracza łącznie 4 km. Wybudowano ok. 14 km ekranów akustycznych o wysokości 3-8 m oraz zbudowano, zaprogramowano i uruchomiono system informacji autostradowej. Wszystkie prace prowadzone przez Strabag zostały zrealizowane w założonym terminie. Łącznie podczas realizacji całej inwestycji na budowie pracowało od 800 do 1200 osób, zależnie od okresu w roku.

Most Autostradowy na AOW jest konstrukcją nowatorską i unikalną w skali światowej. Jest  to konstrukcja prototypowa,  to znaczy, że na świecie nie istnieje identyczny obiekt.  Jest  to jeden  z największych  mostów na świecie i największy w Polsce. Jego dwie niezależne,  wielopasmowe jezdnie podwieszone zostały na 160  wantach, o łącznej  długości lin ok. 25 km – to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Jest to również pierwszy monitorowany komputerowo most w kraju. Przeprawa liczy 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami - prawie dwa kilometry. W każdym kierunku kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu. Wykonawcą mostu jest firma Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras.

W przyszłości z Łącznika Długołęka zostanie poprowadzona wschodnia obwodnica Wrocławia. Ten odcinek AOW pozwolił odciążyć północną część Wrocławia, przejął bowiem część ruchu z dróg krajowych nr 5 i 8 oraz pozwolił skomunikować południową część obwodnicy z Kobierzyc do Lotniska (ul. Graniczna) z północną częścią miasta.


 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 409 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 – będzie więcej

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 –...

Aktualności 2018-07-23

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~rzeznik 2011-09-02

Autostrada ktora Po wyborach bedzie droga ekspresowa.Wymiana znakow za kilkaset tysiecy złoty Pogratulować.

~czerwony kanister 2011-09-02

zapomniałeś jeszcze o odcinku A1 z Grudziądza do Torunia, który ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku

~romek 2011-09-01

Szczecin podobnie jak Wrocław stał sie polskim miastem w 1945 .Wrocław po napływie kadr z osrodka Lwowskiego stał się wiodacym osrodkiem kulturalnym i przemysłowym i dalej sie dynamicznie rozwija.Szczecin nie miał tyle szczescia własciwie po upadku Stoczni Szczecinskiej, Huty Szczecin,Fabryki Czekolady,Famabudu tego od dzwigów budowlanych,Cukrowni Gumience,Zakładów odziezowych Odra (Szariki),Stoczni Remontowej Parnica praktczne całego trzonu zakładów miata stał sie zapomnianym miastem.Wczoraj premier Pawlak był pod stocznią aby swoim zwyczajem pomruczeć coś niecos o straconych sznsach.Elzbieta nasza kolezanka z Solidarności zdjeła flage z bramy stoczni i wreczyła ją Pawlakowi aby przypomniec ze jestesmy tutaj i czekamy na zmiany.

~JJ 2011-09-01

AOW będzie w końcu płatna czy nie?dal osobowych?dla ciężarowych? bo jak płatna i w stawkach jakie są na innych odcinkach w PL to hehe...AOW pusta a w WRC dalej korki

~el_diablo 2011-09-01

Dziwne... o moście na Wiśle w Puławach, oddanym do użytku w 2008, też mówiono, że jest pierwszym monitorowanym komputerowo mostem w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq Scout – premiera
Skoda Karoq Scout – premiera
Na salonie samochodowym w Paryżu jesienią tego roku Skoda zaprezentuje kolejny uterenowiony model z serii Scout. Oto nowa Skoda Karoq Scout.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi