mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wrocław: ruszą prace na Pl. Grunwaldzkim

Wrocław: ruszą prace na Pl. Grunwaldzkim

Rusza II etap przebudowy Placu Grunwaldzkiego - jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Wrocławia w ciągu drogi krajowej nr 8 tzw. "warszawskiej wylotówki". Wykonawcą kontraktu o wartości około 86,5 mln zł będzie Budimex Dromex S.A.

Wrocław: ruszą prace na Pl. Grunwaldzkim

Projekt remontu i przebudowy Placu Grunwaldzkiego zaplanowany został na lata 2005-2007. Pierwszy etap rozpoczął się w lipcu 2005r. i polegał na przebudowie układu komunikacyjnego wybrzeża Wyspiańskiego z ul. Benedykta Polaka. "Przebudowa skrzyżowania wybrzeża Wyspiańskiego z ul. Polaka stanowiła wstępny etap przebudowy samego placu Grunwaldzkiego. Wykonanie bypassa objazdowego na linii Polaka - wybrzeże Wyspiańskiego służy do poprowadzenia tras objazdowych dla poszczególnych etapów budowy nowego ronda na placu" - mówi Ewa Mazur. Generalnym wykonawcą prac było konsorcjum firm Drobud i Berger Bau, koszt zadania wyniósł 7,4 mln. zł.

Już w marcu br. rozpoczną się prace budowlane II etapu projektu. Na środku skrzyżowania Osi Grunwaldzkiej z ulicami Piastowską i Skłodowskiej-Curie powstanie elipsa z trzech pasów jezdni. Do środka elipsy zostaną przeniesione wszystkie przystanki tramwajowe i autobusowe z wyjątkiem jednej linii tramwajowej.

"Węzeł placu Grunwaldzkiego przecina 9 linii tramwajowych i 8 autobusowych, które będą miały przystanki w obrębie projektowanej stacji zlokalizowanej w obrębie wewnętrznej elipsy ronda. Do środka elipsy nie zostanie przeniesiony tylko jeden przystanek - tramwaju linii 1. Ze względów historycznych pozostanie na swoim starym miejscu, aby zaakcentować fakt iż "1" jest jedyną linią tramwajową, która kursuje stałą trasą od momentu jej utworzenia, czyli od 1946 roku. Projektowane przejście podziemne ma zapewnić pieszym dostępność do peronów przystankowych, w tym dla niepełnosprawnych przy pomocy 5 dźwigów osobowych. Przejście podziemne będzie miało 6 m głębokości Bezpośrednio z przejścia podziemnego dostępna będzie także podziemna kondygnacja centrum handlowo-usługowego. Zaprojektowane  zostało pełne zadaszenie peronów. Planowany węzeł komunikacyjny zapewnia piesze, bezkolizyjne połączenie północnej części skrzyżowania z południową, oraz  dostęp do przystanków autobusowych i tramwajowych" - wyjaśnia Ewa Mazur.

Obiekt będzie miał formę architektoniczną charakterystyczną dla obiektów związanych z komunikacją i transportem. "Zlokalizowany będzie na placu, którego założenia urbanistyczne i architektura ukształtowane zostały w okresie powojennym. Z wyjątkiem gmachu politechniki reszta wysokiej zabudowy mieszkalnej utrzymana jest w stylu modernizmu z lat 60 -tych i 70 - tych. Planowany obiekt utrzymany jest w podobnym stylu, wprowadza jednak nowoczesne rozwiązania materiałowe. Jest niski - 6m - i rozległy, nie przesłania innych obiektów, nie ogranicza dostępu światła, ale jednocześnie porządkuje centralną część placu" - dodaje Ewa Mazur.

Prace przy przebudowie ronda potrwają do końca 2006 roku. Cała inwestycja zakończy się w 2007 roku. Jak informuje Ewa Mazur - "projekt przebudowy Placu Grunwaldzkiego jest finansowany ze środków własnych gminy Wrocław i przy niewielkiej partycypacji Echo Investment - inwestora powstającej w pobliżu galerii handlowej, która zostanie połączona z rondem podziemnym korytarzem".

Zobacz galerię: Inwestycje drogowe Wrocławia 2005-2006

Przeczytaj także:

Wielkie inwestycje we Wrocławiu (2005-11-10)

Inwestycje drogowe na Dolnym Śląsku (2006-02-01)

A-8 obwodnica Wrocławia (2005-11-02)

Drogowy boom w Toruniu! (2005-11-17)

Wrocław - sezon na remonty (2005-07-18)

Most Milenijny (2005-06-10)


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando