mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wrocławski most rekordzista w ciągu A8

Wrocławski most rekordzista w ciągu A8

Pozwolenie na budowę mostu autostradowego w ciągu autostrady A8 (Autostradowej Obwodnicy Wrocławia) wraz z estakadami dojazdowymi wydał we wtorek, 4 kwietnia br. Wojewoda Dolnośląski Krzysztof Grzelczyk. Most jest przeprawą przez Odrę i Ślęzę (u jej ujścia do Odry), ma ponad 1,7 km długości i pod wieloma względami będzie rekordzistą w Polsce.

Wrocławski most rekordzista w ciągu A8

Decyzja wojewody otwiera drogę do rozpoczęcia budowy mostu w ciągu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8. W dalszej kolejności ogłoszony zostanie przetarg na wykonawstwo. Jak udało nam się dowiedzieć w biurze prasowym GDDKiA najprawdopodobniej zostaną ogłoszone odrębne przetargi na most i na AOW. Dokładnych terminów ogłoszenia przetargów GDDKiA jeszcze nie podała.

Most zaprojektowany został przez prof. dr hab. Jana Biliszczuka będzie liczył ponad 1,7 km i składał się z trzech części:

  • estakada lewobrzeżna nad Ślęzą, terenami zalewowymi Ślęzą i Odry; 11 przęseł, 611 mb; trzy pasy ruchu w każdym kierunku oraz pasy awaryjne, 


  • most główny – podwieszony na stalowych wantach do pylonu o wysokości 122 m, szerokość w części podwieszonej 38,58 m; nad Odrą, Wyspą Rędzińską, śluzami stopnia wodnego Rędzin; 612 mb, 4 przęsła (w tym 2 podwieszone o długości 256 mb każde); trzy pasy ruchu w każdym kierunku oraz pasy awaryjne,


  • estakada prawobrzeżna nad terenami zalewowymi Odry; 9 przęseł, 521 mb; trzy pasy ruchu w każdym kierunku oraz pasy awaryjne.


Most przez Odrę w ciągu AOW to prawdziwy rekordzista, będzie on najdłuższym betonowym mostem podwieszanym (część podwieszona 2 x 256 m = 512 m) i najdłuższym mostem podwieszonym na jednym pylonie. Ponadto będzie posiadał najwyższy pylon i najdłuższe przęsło betonowe w Polsce. Będzie to także pierwszy monitorowany komputerowo most w kraju.

Autostradowa Obwodnica Wrocławia A8 będzie liczyć 35,4 km. Projektowana inwestycja przewiduje budowę autostradowej obwodnicy Wrocławia nowym śladem - poprowadzona jest północno-zachodnim obrzeżem miasta. Powstała autostrada będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu (docelowo 6 - dwie jezdnie po 3 pasy ruchu) o dopuszczalnym nacisk na oś: 115 kN. A8 zostanie poszerzona do trzech pasów ruchu w każdym kierunku na odcinku od włączenia z A4 (węzeł Nowa Wieś) do połączenia z trasą wylotową DK nr 5 w kierunku Poznania (węzeł Widawa). W pobliżu węzła Nowa Wieś Wrocławska wybudowane zostaną dodatkowe drogi i trzy wiadukty. Więcej niż piąta część tego odcinka przypada na mosty, estakady i wiadukty - w sumie jest ich 41.

Przeczytaj także:

Zielone światło dla A4 Zgorzelec – Bolesławiec (2007-03-28)

Są pieniądze na S3 Legnica – Lubawka (2007-01-04)

Perspektywy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8 (2006-11-30)

Nowy odcinek S-8 - obwodnica Oleśnicy (2006-11-28)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 409 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Zielone światło dla A4 Zgorzelec – Bolesławiec

Zielone światło dla A4 Zgorzelec –...

Polskie drogi 2007-03-28

Komentuj:

~leszek 2007-04-18

Jestem bardzo pilnie zainteresowany jak dokładnie ma przebiegać trasa A8 przez Sieradz i okoliczne gminy w tym Brzżnio i wioski w tej gminie. Jeżeli ktoś jest w stanie mi podać stronę, gdzie to można znależć będę niezmiernie wdzięczny. A może ktoś dysponuje taką wiedzą. Z góry dziękuję.

~AOW 2007-04-14

Od 10 lat dyskutowano o obwodnicy autostradowej. Po okresie protestów nareszcie coś się dzieje. Znając realia roboty zaczną się wiosną 2008. Chwała prof. Biliszczukowi za piękny projekt mostu.

~Jurej 2007-04-10

Ależ ten Biliszczuk się chwali dla niego tylko rekordy się liczą. A most na jednym pylonie z równymi z obu stron przęsłami jest łatwiej zaprojektować niż z jednym przęsłem długim a drugim krótkim.

~as 2007-04-05

Tylko czemu ta obwodnica ma być płatna? Przecież to debilizm jakis, na calym świecie obwodnice są bezpłatne. Kto będzie nią jeździł? Tym bardziej, ze w polskich warunkach za te 35 km zawołają pewnie z 10 zł.

~jumper 2007-04-04

we wrocku nie jest na opak . miasto bylo bardziej niz inne zaniedbane za komuny a teraz sie wzielo do roboty i nadgania . do MtM : most "nad zimowiskiem barek" to w 100% inwestycja miasta wroclawia [zero wkladu budzetu oraz ue] a autostradowa obwodnica miasta w ciagu przyszlej A8 to faktycznie inwestycja centralna z wiekszosciowym wsparciem UE . jest to jednak pierwszy i jak na razie jedyny w planach most na ktory bruksela i troche warszawa da pieniadze . wiec nie marudz . pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.