mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wrocławski most rekordzista w ciągu A8

Wrocławski most rekordzista w ciągu A8

Pozwolenie na budowę mostu autostradowego w ciągu autostrady A8 (Autostradowej Obwodnicy Wrocławia) wraz z estakadami dojazdowymi wydał we wtorek, 4 kwietnia br. Wojewoda Dolnośląski Krzysztof Grzelczyk. Most jest przeprawą przez Odrę i Ślęzę (u jej ujścia do Odry), ma ponad 1,7 km długości i pod wieloma względami będzie rekordzistą w Polsce.

Wrocławski most rekordzista w ciągu A8

Decyzja wojewody otwiera drogę do rozpoczęcia budowy mostu w ciągu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8. W dalszej kolejności ogłoszony zostanie przetarg na wykonawstwo. Jak udało nam się dowiedzieć w biurze prasowym GDDKiA najprawdopodobniej zostaną ogłoszone odrębne przetargi na most i na AOW. Dokładnych terminów ogłoszenia przetargów GDDKiA jeszcze nie podała.

Most zaprojektowany został przez prof. dr hab. Jana Biliszczuka będzie liczył ponad 1,7 km i składał się z trzech części:

  • estakada lewobrzeżna nad Ślęzą, terenami zalewowymi Ślęzą i Odry; 11 przęseł, 611 mb; trzy pasy ruchu w każdym kierunku oraz pasy awaryjne, 


  • most główny – podwieszony na stalowych wantach do pylonu o wysokości 122 m, szerokość w części podwieszonej 38,58 m; nad Odrą, Wyspą Rędzińską, śluzami stopnia wodnego Rędzin; 612 mb, 4 przęsła (w tym 2 podwieszone o długości 256 mb każde); trzy pasy ruchu w każdym kierunku oraz pasy awaryjne,


  • estakada prawobrzeżna nad terenami zalewowymi Odry; 9 przęseł, 521 mb; trzy pasy ruchu w każdym kierunku oraz pasy awaryjne.


Most przez Odrę w ciągu AOW to prawdziwy rekordzista, będzie on najdłuższym betonowym mostem podwieszanym (część podwieszona 2 x 256 m = 512 m) i najdłuższym mostem podwieszonym na jednym pylonie. Ponadto będzie posiadał najwyższy pylon i najdłuższe przęsło betonowe w Polsce. Będzie to także pierwszy monitorowany komputerowo most w kraju.

Autostradowa Obwodnica Wrocławia A8 będzie liczyć 35,4 km. Projektowana inwestycja przewiduje budowę autostradowej obwodnicy Wrocławia nowym śladem - poprowadzona jest północno-zachodnim obrzeżem miasta. Powstała autostrada będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu (docelowo 6 - dwie jezdnie po 3 pasy ruchu) o dopuszczalnym nacisk na oś: 115 kN. A8 zostanie poszerzona do trzech pasów ruchu w każdym kierunku na odcinku od włączenia z A4 (węzeł Nowa Wieś) do połączenia z trasą wylotową DK nr 5 w kierunku Poznania (węzeł Widawa). W pobliżu węzła Nowa Wieś Wrocławska wybudowane zostaną dodatkowe drogi i trzy wiadukty. Więcej niż piąta część tego odcinka przypada na mosty, estakady i wiadukty - w sumie jest ich 41.

Przeczytaj także:

Zielone światło dla A4 Zgorzelec – Bolesławiec (2007-03-28)

Są pieniądze na S3 Legnica – Lubawka (2007-01-04)

Perspektywy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8 (2006-11-30)

Nowy odcinek S-8 - obwodnica Oleśnicy (2006-11-28)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 131 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 376 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Zielone światło dla A4 Zgorzelec – Bolesławiec

Zielone światło dla A4 Zgorzelec –...

Polskie drogi 2007-03-28

Komentuj:

~leszek 2007-04-18

Jestem bardzo pilnie zainteresowany jak dokładnie ma przebiegać trasa A8 przez Sieradz i okoliczne gminy w tym Brzżnio i wioski w tej gminie. Jeżeli ktoś jest w stanie mi podać stronę, gdzie to można znależć będę niezmiernie wdzięczny. A może ktoś dysponuje taką wiedzą. Z góry dziękuję.

~AOW 2007-04-14

Od 10 lat dyskutowano o obwodnicy autostradowej. Po okresie protestów nareszcie coś się dzieje. Znając realia roboty zaczną się wiosną 2008. Chwała prof. Biliszczukowi za piękny projekt mostu.

~Jurej 2007-04-10

Ależ ten Biliszczuk się chwali dla niego tylko rekordy się liczą. A most na jednym pylonie z równymi z obu stron przęsłami jest łatwiej zaprojektować niż z jednym przęsłem długim a drugim krótkim.

~as 2007-04-05

Tylko czemu ta obwodnica ma być płatna? Przecież to debilizm jakis, na calym świecie obwodnice są bezpłatne. Kto będzie nią jeździł? Tym bardziej, ze w polskich warunkach za te 35 km zawołają pewnie z 10 zł.

~jumper 2007-04-04

we wrocku nie jest na opak . miasto bylo bardziej niz inne zaniedbane za komuny a teraz sie wzielo do roboty i nadgania . do MtM : most "nad zimowiskiem barek" to w 100% inwestycja miasta wroclawia [zero wkladu budzetu oraz ue] a autostradowa obwodnica miasta w ciagu przyszlej A8 to faktycznie inwestycja centralna z wiekszosciowym wsparciem UE . jest to jednak pierwszy i jak na razie jedyny w planach most na ktory bruksela i troche warszawa da pieniadze . wiec nie marudz . pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Japoński koncern rozpoczyna prace nad ciężarówką napędzaną ogniwami paliwowymi. Jest to kolejny pojazd Toyoty po autobusie FC Bus wykorzystujący innowacyjną technologię.