mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wszystkie drogi prowadzą do Strykowa

Wszystkie drogi prowadzą do Strykowa

Może nie dosłownie wszystkie drogi prowadzą do Strykowa, jednak dwie najważniejsze polskie autostrady A1 i A2 docelowo będą się tam krzyżować. Dziś Stryków to małe miasteczko pod Łodzią, jednak w niedalekiej przyszłości może być znane w całej Polsce. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba w końcu wybudować oczekiwane od dawna trasy.

Wszystkie drogi prowadzą do Strykowa
Miast wielkości Strykowa jest w Polsce wiele, jednak nie każde ma szansę na to, żeby stać się chociaż w jakimś stopniu rozpoznawalne w całym kraju. W przypadku Strykowa zadecydowały o tym plany budowy sieci autostrad. Dwie najważniejsze trasy tranzytowe w Polsce, budowane autostrady A1 i A2, będą się krzyżować w centralnej części kraju. Nazwa skrzyżowania tych dróg pochodzi od najbliższej miejscowości, czyli właśnie od Strykowa. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to autostrady dotrą tam przed 2012 rokiem. W ciągu kilku lat Stryków stanie się jednym z największych i najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce.

Teraz i w przyszłości
Stryków to kilkutysięczne miasto położone niedaleko Łodzi, które ma wyjątkowo dobre połączenie drogowe. Obecnie przez miasto przebiega droga krajowa nr 14 i droga wojewódzka nr 708. W połowie 2006 roku oddano także do użytku 105 km odcinek autostrady A2 Konin – Stryków. Poza tym w grudniu ubiegłego roku kierowcy otrzymali do dyspozycji kolejne 5 km autostrady A2 – obwodnicy Strykowa. Dzięki temu możliwe było odciążenie centrum miasta, przez które przejeżdżało w ciągu doby nawet 20 tys. samochodów. W najbliższych latach powstaną jeszcze trzy odcinki autostrady, które będą się zaczynać lub kończyć w Strykowie: A1 Toruń - Stryków (144 km), A1 Stryków – Pyrzowice (180 km) oraz A2 Stryków – Konotopa (91 km).

A1
Budowa autostrady A1 to ogromna inwestycja, jednak tym razem skupimy się tylko na dwóch odcinkach: Toruń - Stryków i Stryków – Pyrzowice. Pierwszy, 144 km fragment trasy będzie budowany przez państwo w systemie tradycyjnym. Niestety inwestycja jest dopiero na etapie przygotowywania. Drogowcy czekają na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację inwestycji. Budowa trasy z Torunia do Strykowa została podzielona na sześć etapów. Jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na wybór wykonawców poszczególnych części autostrady. Prawdopodobnie również w tym roku (IV kwartał) ruszą pierwsze prace budowlane. Cała trasa ma być gotowa do 2012 roku.

Kolejny, najdłuższy z dotychczas realizowanych, 180 km fragment A1 ze Strykowa do Pyrzowic na Śląsku, powstanie w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. 22 stycznia bieżącego roku podpisano już umowę z koncesjonariuszem, czyli spółką Autostrada Południe. Koszt budowy tej trasy to 7,5 mld zł. Harmonogram prac przewiduje wybudowanie dwóch odcinków autostrady Stryków - Tuszyn (41 km) oraz Tuszyn - Częstochowa (82 km) do 31 maja 2012 roku. Z kolei odcinek Częstochowa - Pyrzowice (57 km) powstanie najpóźniej w ciągu 60 miesięcy od dnia podpisania umowy.

A2
W przypadku autostrady A2, do wybudowania został ponad 90 km odcinek od Strykowa do Konotopy (pod Warszawą). Ten fragment trasy będzie budowany w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Aktualnie w dalszym ciągu prowadzone są negocjacje z dwoma firmami zainteresowanymi realizacją tej inwestycji (Autostrada Mazowsze S.A. i Autostrada Południe S.A.). Zwycięzcę tego postępowania mieliśmy poznać już w ubiegłym roku, niestety nie udało się dotrzymać tego terminu. Również kolejny termin (koniec stycznia bieżącego roku) okazał się nierealny. Pomimo tego, że upłynął termin ważności złożonych ofert, możliwe było kontynuowanie negocjacji, bo firmy wyraziły zgodę na ich przedłużenie. Według GDDKiA prowadzone od dłuższego czasu rozmowy doprowadziły do zbliżenia stanowisk strony publicznej i prywatnych oferentów, ale w dalszym ciągu konieczne jest doprecyzowanie niektórych zapisów umowy. Miejmy nadzieję, że tym razem uda się dopiąć wszystko na ostatni guzik i w ostatnich dniach lutego poznamy ostatecznie wykonawcę tego odcinka autostrady. Teoretycznie większe szanse ma spółka Autostrada Mazowsze, ponieważ Autostrada Południe jest już wykonawcą innego dużego kontraktu (A1) i istnieje ryzyko, że mogłaby nie zdążyć z budową A2 w terminie. Według planów GDDKiA, autostrada A2 ma dotrzeć do Warszawy do 2012 roku, chociaż dotrzymanie tego terminu wydaje się coraz mniej realne.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Audi S1 - pierwsze fakty

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~romek 2009-02-12

W tym całym bałaganie dotyczacym budowy Autostrad mozna powiedziec ze właściwie istnieja trzy grupy interesów:pierwsza grupa najbardziej upolitycznina Ministerstwo Infrastruktury,druga grupa czyli tkz koncesjonariusze npAW -A2,Stalexport-A4.GTC-A1,oraz trzecia grupa ci najsilniejsi budowlancy Budimex Dromex,Strabag.Kto tu rozdaje kart proste koncesjonariusze którzy nie maja przysłowiowego grosza przy tyłku zawłaszczyli pokazny kapitał w postaci 40 letnich wpływów z eksploatacji dróg.Czy mozna to zmienic,chyba tak udowadnija zawarcie szkodliwych dla Skarbu Panstwa umów.Kto to zrobi Minister Infrastruktury chyba nie gdyz spowodowało by chwilowe zatrzymanie budów ,co przy rozgrywanej polityce sukcesu nie jest na oczekiwanym wynikiem.A co budowlancy gdyby otrzymali od GDDKiA gotowe projekty z uregulowanymi sprawami prawnymi ,pozwolenia na budowę wybudowali by całą A1 w 2-3 lata.Ale to z kolei wymusza koniecznośc wytęzonej pracy na urzednikach w Ministerstwie Zarzadach Dróg którzy chyba nie w wiekszosci nie znają zagadnien zwiazanych z projektowaniem, wykonastwem dróg.Zreszta sam król w Ministers Infrastruktury nie orientuje sie kompletnie w zagadnieniach technicznych budowy dróg no to skad pojecie jak sprawnie zorganizowac .Mija chyba pólmetek rzadów PO i nic sie nie dzieje.Koło sie zamyka.Ten system nigdy nie wyzwoli odpowiedniego tempa budowy dróg.

~ds 2009-02-11

Stryków -stolica polskich autostrad

~astra 2009-02-11

autostrada powinna iść przez Kutno teraz nie byłoby problemów ze Strykowem

~mezo 2009-02-11

<ziew> kto wypuscil w siec ten koszmarek?

~aaa 2009-02-11

Nie przesadzajmy. Choć zawsze krytykuje program budowy autostrad w Polsce (bo praktycznie go nie ma, są tylko ruchy "padaczkowe" rządzących, których efektem jest wykrztuszenie kilku km gotowej drogi) to muszę przyznać, że samo podpisanie umowy uczyni budowę A2 realną. A to dlatego, że sama budowa trwa bardzo krótko w porównaniu z papierologią i urzędniczą czkawka/kawką. Jeśli budowa A2 rozpocznie się jeszcze w tym roku, potrwa góra 24 miesiące i na początku 2012 będziemy ją nią jeździć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando