mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wybrać wariant obwodnicy Olsztyna

Wybrać wariant obwodnicy Olsztyna

Budowa ponad 30-kilometrowej obwodnicy w Olsztynie ma ruszyć w 2010 r., jednak już teraz przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy okolicznych gmin, które przetnie planowana droga. Drogowcy próbują przekonać mieszkańców do wyboru jednego z blisko dziesięciu proponowanych wariantów.

Wybrać wariant obwodnicy Olsztyna

W 2005 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie we współpracy z Urzędem Miasta Olsztyna zleciła w drodze przetargu na rzecz biura PROFIL wykonanie Koncepcji Programowej Obwodnicy Olsztyna zgodnie zobowiązującymi przepisami.  „Wynikiem opracowania będzie ostateczne ustalenie lokalizacji dla nowej drogi (w drodze decyzji administracyjnych Wojewody Mazursko-Warmińskiego) po uprzednim przeanalizowaniu kryteriów społecznych, środowiskowych, technicznych i ekonomicznych. Koncepcja zostanie zakończona w końcu 2007 roku” – informuje GDDKiA.

Według planów trasa ma łączyć drogę krajową nr 7 (Warszawa-Gdańsk) z prowadzącą do polsko-rosyjskiej granicy w Bezledach drogą nr 51 oraz kierować podróżnych w stronę Wielkich Jezior Mazurskich z ominięciem Olsztyna.

Na Obwodnicę Olsztyna składać się będą trzy jej części:

  • Obwodnica Zachodnia – droga krajowa nr 16, 
  • Obwodnica Południowa – drogi krajowe nr 16 i 51, 
  • Obwodnica Wschodnia – droga krajowa nr 51.

Obwodnica będzie trasą posiadającą dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu na każdej jezdni. Możliwość wjazdu i zjazdu na trasę będzie jedynie w węzłach, których lokalizacja zostanie także przesądzona w trakcie obecnie prowadzonych prac projektowych. Trasa Obwodnicy prowadzić będzie przez tereny miasta Olsztyn oraz pięciu sąsiednich gmin: Gietrzwałd, Stawiguda, Purda, Barczewo i Dywity.

Obwodnica Olsztyna przejmie ruch tranzytowy z centrum zatłoczonego miasta oraz poprawi komunikację z satelitarnych osiedli mieszkaniowych a także sąsiednich gmin.  Wzrośnie także atrakcyjność terenów gospodarczych i turystyczno – rekreacyjnych w okolicy Olsztyna poprzez zapewnienie szybkiego i bezpiecznego dojazdu.

Przeczytaj także:

Harmonogramy dla północnej „16” i „7” (2006-12-11)

Mała obwodnica Olsztyna (2006-10-09)

Obwodnica Olsztyna na start (2006-04-16)
 


Podobne wiadomości:

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~maciej 2007-02-13

Przedstawianych jest dużo koncepcji różnych obwodnic, ala bardzo zadko dodana jest mapka, a to jest b. wazne. Dajcie Mapke ktoredy ma przebiegac obwodnica

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando