mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wykonawca A1 upomina się o wypłatę wynagrodzenia

Wykonawca A1 upomina się o wypłatę wynagrodzenia

- Firma SRB Civil Engineering zakończyła realizację autostrady A1 na odcinku Kowal – Sójki przed terminem umownym, mimo to GDDKiA odmawia wykonawcy wypłaty należnego wynagrodzenia - oświadczyła firma w komunikacie. Z kolei GDDKiA informuje, że SRB nie płaciło podwykonawcom, dlatego GDDKiA zapłaci firmom budującym A1 z zatrzymanej faktury dla irlandzkiego konsorcjum

Wykonawca A1 upomina się o wypłatę wynagrodzenia

Firma SRB Civil Engineering zakończyła realizację prac na odcinku Kowal – Sójki 31 sierpnia 2012 roku, a więc przed terminem umownym, mimo upadłości wchodzącej w skład konsorcjum firmy Budbaum. Firma do dnia dzisiejszego nie otrzymała wynagrodzenia w wysokości 67 mln zł. Poza fakturami na wymienioną kwotę, nadal pozostaje 76,2 mln zł do zapłaty z tytułu wykonanych robót - informuje, Adriana Kondratowicz rzeczniczka firmy SRB.

SRB Civil Engineering było zaangażowane w budowę trzech odcinków A1:
•    Odcinek nr 1 i 2, odcinki Czerniewice – Odolion i Odolion – Brzezie.
•    Odcinek nr 3, odcinek Brzezie – Kowal.
•    Odcinek nr 4, odcinek Kowal – Sójki.

Każda z umów odnosi się do odrębnej inwestycji realizowanej przez niezależne konsorcjum, a każde z nich odpowiedzialne jest za swój projekt.  W opinii SRB zablokowanie przez GDDKiA wypłaty środków z tytułu zakończenia realizacji odcinka Kowal – Sójki nie ma podstaw w przepisach prawnych, jak i w zapisach umów.

 
- SRB nie płaciło podwykonawcom. GDDKiA wstrzymała płatność faktury za budowę autostrady A1 na odcinku Kowal - Sójki w województwie łódzkim z obawy, że irlandzkie konsorcjum SRB nie zapłaci podwykonawcom. GDDKiA chce podpisać z irlandzkim konsorcjum specjalne porozumienie, w ramach którego GDDKiA na zasadach cesji bądź polecenia wypłaty będzie mogła zapłacić bezpośrednio podmiotom, które wykonywały prace. Na wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami zarządu firmy SRB wyrazili oni na to wstępną zgodę. Generalna Dyrekcja wstrzymując płatności chce zabezpieczyć nie tylko interes podwykonawców ale również interes publiczny, ponieważ w sytuacji braku płatności ze strony SRB na rzecz podwykonawców, GDDKiA będzie zobowiązana uregulować finansowe zaległości w ramach „solidarnej odpowiedzialności” wynikającej z zapisów Kodeksu Cywilnego. Zaległości w płatnościach SRB wobec podwykonawców na odcinku łódzkim autostrady A1 to około 18 mln złotych a na odcinkach bydgoskich ok. 33 mln zł - informuje GDDKiA.

Jak czytamy w komunikacie, SRB Civil Engineering wypłacono mniej niż 2% kwoty należnej za wykonanie dodatkowych prac na odcinku Kowal – Sójki, m.in. wskutek ograniczenia niezależności inżyniera kontraktu. Stanowi to niewywiązanie się zamawiającego z jego zobowiązań, określonych w umowie, bazującej na międzynarodowych warunkach kontraktowych FIDIC.  Zgodnie z międzynarodowymi warunkami kontraktowymi FIDIC, inżynier kontraktu zobowiązany jest występować w niezależnej roli zarządczej.  Zarządzanie kontraktem przez inżyniera jest w praktyce blokowane przez GDDKiA. W ocenie firmy SRB Civil Engineering GDDKiA nie posiadała odpowiedniego doświadczenia, koniecznego do zarządzania tak dużym programem budowy dróg w Polsce, ani też zapewnienia sprawnego łańcucha dostaw. Dotknęło to nie tylko SRB, ale także wielu innych krajowych i zagranicznych wykonawców działających w Polsce. W wyniku tego znaczna liczba firm zaangażowanych w budowę polskich autostrad ogłosiła upadłość, zakończyła działalność lub po prostu zeszła z placów budowy.

SRB domaga się obecnie zapłaty kar umownych w wysokości ok. 190 mln zł oraz wystąpi z dalszymi roszczeniami odszkodowawczymi opiewającymi na kwotę łącznie blisko 1 mld zł. Firma zamierza dochodzić roszczeń przed sądami polskimi i unijnymi.  Firma poprosiła Komisarza UE o kontrolę programu infrastruktury drogowej.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Samochodowe centrum dowodzenia

auto motor i sport 0000-00-00

Nawigacja, odtwarzacz audio-video i zestaw głośnomówiący w jednym niezwykłym urządzeniu: AVIC-F40BT.

Komentuj:

~obserwator 2012-10-04

Tak, tylko za tyle co trzeba zapłacić za A1 to dla mnie mogło by jej w ogole nie byc.

~kk 2012-10-03

No i jak pójdzie SRB do unijnego sądu, i jak polska strona przegra,i jak przyjdzie płacić ten 1 mld to ja takie autostrady po tyle za km to mam w dupie O! Jakoś z Gdańska do Torunia powstała A1 i mamy kawałek porzadnej drogi na Pomorzu.Tam ,-w dalszej części. idzie to jakby jeża p...... Ludzie tu juz się wk...wić człowiek nie ma siły.

~xxx 2012-10-03

nareszcie ktoś napisał prawdę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando