mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wykonawca obwodnicy Szczuczyna rezygnuje z budowy

Wykonawca obwodnicy Szczuczyna rezygnuje z budowy

O zamiarze odstąpienia od umowy na budowę 8-kilometrowego odcinka obwodnicy Szczuczyna w województwie podlaskim poinformował Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad koncern FCC (wykonawca tego kontraktu). Budowa tej obwodnicy rozpoczęła się we wrześniu 2012 roku i miała potrwać 15 miesięcy.

Wykonawca obwodnicy Szczuczyna rezygnuje z budowy
- Obecnie – pomimo upływu ponad połowy czasu na realizacje kontraktu – wykonawca wykonał 16 procent prac.
Zaistniała sytuacja zdaje się zatem potwierdzać ostatnie doniesienia austriackiej prasy o bardzo złej kondycji finansowej koncernu Alpine, którego macierzystą spółką jest właśnie firma FCC.  Austriacka prasa informowała o bardzo złej kondycji finansowej firmy Alpine grożącej nawet upadłością firmy. Tym bardziej też działanie koncernu FCC należy traktować jako odpowiedź na pismo GDDKiA, jakie wcześniej wystosowaliśmy  do FCC  w sprawie  dofinansowania jej spółki córki  Alpine, która wcześniej - również z powodów finansowych - zeszła z placu budowy autostrady A 1 w województwie śląskim. GDDKiA, która jeszcze w maju wezwała koncern FCC do nadrobienia zaległości cały czas oczekuje od wykonawcy wywiązania się z tego obowiązku. Jeśli dotychczasowy wykonawca nie zrealizuje jednak koniecznych prac, budowę dokończy inny wykonawca, wybrany w przetargu - zaznaczają drogowcy.

Tymczasem na toczącej się równolegle budowie obwodnicy Stawisk (w tym samym województwie, w tym samym czasie, na tej samej drodze, w oparciu o projekt tego samego biura projektowego) wykonawca, firma Budimex osiągnęła zaawansowanie na poziomie 60 procent, rozpoczęła budowę tylko miesiąc wcześniej niż FCC i planuje zakończenie na listopad 2013 roku..


Alpine realizuje dla GDDKiA jeszcze dwa kontrakty: DK 16 odcinek Biskupiec - Borki Wielkie gdzie zaawansowanie robót wynosi ponad 90 procent,  zaś na budowie drogi ekspresowej S 5 Poznań-Wrocław: odc. Kaczkowo-Korzeńsko zaawansowanie wynosi ponad 50 procent.
Tematy w artykule: obwodnice

Podobne wiadomości:

Przetargi na dwie nowe inwestycje w woj. mazowieckim

Przetargi na dwie nowe inwestycje w woj....

Polskie drogi 2015-10-05

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Polskie drogi 2015-10-15

Komentuj:

~warszawiak 2013-06-20

Krasnoludki z tym Alpine tych wszystkich umów nie podpisywały, tylko konkretne osoby za to odpowiedzialne z GDDKiA. To po pierwsze. Do paki nie powsadzają, bo szefowie sa już dawno są za granicą. To po drugie. A po trzecie, apropo tego artykułu, FCC to nie to samo, co Alpine Bau. I jeszcze po czwarte: dziś pani Nelken, rzeczniczka tej pożal się Boże GDDKiA, nie nawołuje do wsadzania do ciupy, tylko prosi i apeluje do Alpine Bau o dokończenia S5 Kaczkowo-Korzeńsko. Z prasy dowiedziała się bidulka, że Alpine wywozi swój sprzęt z tamtego odcinka. A najlepsze jest jej stwierdzenie: "Gdyby to okazało się prawdą..." Boże mój, to GDDKiA jeszce o tym nie wie i dowiaduje się od dziennikarzy. Naprawdę, trudno o przykaład większego braku kompetencji i własnej bezradności.

~astrolog 2013-06-20

No i co sie okazalo? Mialem racje. Alpine bankrutowalo od pewnego czasu i chcialo sie pozywic kasa Gdaki i wymyslalo rozne przedziwne problemy. Spieprzyli most na A1, placili dziennikarskim hienom, ze to wina polskich urzednikow. Chcieli sobie ratowac tylek. Teraz Alipine idzie na zasluzone bankructwo i mam nadzieje, ze powsadzaja do paki szefow tej parszywej firmy.

~warszawiak 2013-06-17

Pis, Po, pisowscy propagandyści itp, co to wszysko ma do rzeczy? W artykule jest podana jedynie wersja GDDKiA. Zresztą jak zwykle, że ona nie winna, ona dba o wszystko itp dyrdymały. Druga strona (wykonawca) twierdzi, że w projekcie było wymienione zupełnie inne podłoże geologiczne, niż jest w rzeczywistości. Ja broń Boże nie bronię wykonawcy. Kto ma rację, pewnie znów stwierdzi sąd. Ale kto z tą firmą podpisał umowę? Krasnoludki? I co? Znów nowy przetarg? Aha, znowu ok. 9 miesięcy w plecy. A my jak nie mieliśmy drogi, tak nie będziemy na razie jej mieli. To zaczyna być regułą i nikt mi nie wmówi, ze to jest kolejny przypadek. Po prostu w 110 % wychodzi na wierzch coraz bardziej całkowity laicyzm i dyletanctwo obecnej ekipy decydentów drogowych.

~lalek 2013-06-14

Ta firma buduje jeszcze S-5 pomiędzy Wrocławiem a Poznaniem. Należałoby od razu pognać ta firmę i nie przepuszczać przez przetarg żadnej firmy z rodzinki

~astrolog 2013-06-13

No m,oze wreszcie przejza na oczy wszystkie placzki, marudy i pisowscy propagandzisci. Zachodnie korporacje myslaly, ze sobie powygrywaja przetargi za polowe ceny, a potem pod wplywem naciskow i unijnego lobbingu rzad sie ugnie, sypnie groszem i zobie znow beda budowac. Brawo GDDKiA ze sie nie uginacie przed tym wstretnym, parszywym lobbingiem zachodnich korpo-mafii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.