mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wykonawco zaprojektuj i wybuduj

Wykonawco zaprojektuj i wybuduj

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) buduje drogi w tzw. systemie tradycyjnym. Najpierw jednej firmie zleca projekt, później ogłasza przetarg na wykonawcę, który go zrealizuje. Teraz jednak GDDKiA zapowiada zmiany i wdraża pilotażowy program "Zaprojektuj i zbuduj".

Wykonawco zaprojektuj i wybuduj

Na czym polega wdrażany program? „W przeciwieństwie do realizacji inwestycji w systemie „tradycyjnym” gdzie wykonawca zamówienia realizuje roboty według dostarczonego przez zamawiającego projektu, w systemie „Zaprojektuj i Zbuduj” na zlecenie zamawiającego opracowany jest jedynie wstępny projekt inwestycji. Na tej podstawie, przy pomocy zatrudnionego przez zamawiającego konsultanta opracowywana jest dokumentacja przetargowa.Następnie w wyniku postępowania przetargowego wyłaniany jest generalny wykonawca zamówienia, który sporządza projekt budowlany, uzyskuje pozwolenie na budowę a późnej realizuje roboty według wykonanego przez siebie projektu. Ten typ rozwiązań nie był jeszcze w polskim drogownictwie wykorzystywany na szeroką skalę. Celem Programu pilotażowego jest zbadanie przydatności systemu „Zaprojektuj i Zbuduj” dla dużych projektów drogowych w polskich warunkach techniczno- formalnych, sprawdzenie korzyści terminowych czy finansowych oraz możliwości zminimalizowania problemów przy realizacji inwestycji w ramach tego systemu w stosunku do systemu tradycyjnego. trwania inwestycji” – informuje GDDKiA w komunikacie.

Skutkiem realizacji kontraktów według nowej zasady "zaprojektuj i zbuduj" może być uniknięcie przez dyrekcję walki z wykonawcami, zasypującymi ją aneksami. Dobrym przykładem może być kontrakt na budowę autostrady A4 Zgorzelec - Krzyżowa. Po wybraniu wykonawców okazało się, że trzeba skorygować projekt. Cofnięto pozwolenie na budowę. Inwestycja, która miała ruszyć 1 marca, opóźnia się. W rezultacie, choć budowa jeszcze na dobre nie ruszyła, wykonawca już nie wyklucza aneksowania. Na szczęście trasa Zgorzelec - Krzyżowa nie jest objęta nowym planem. W pilotażowym projekcie znalazły się natomiast: budowa obwodnic Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa, droga Olsztynek - Nidzica z obwodnicą Olsztynka, Jeżewo - Białystok, północno-wschodnia obwodnica Lublina i trasa Piotrków Trybunalski - Rawa Mazowiecka.

Przypomnijmy, system "Zaprojektuj i zbuduj" był już stosowany w ubiegłorocznym przetargu na budowę Mostu Północnego w Warszawie. Nie doszło jednak do jego realizacji ponieważ wykonawcy biorący udział w przetargu doliczyli do ceny m.in. ryzyko projektowe, co zwiększyło koszty od zaplanowanych w budżecie 600 mln zł do 1,6 mld zł.

Przeczytaj także:

Warszawa: dziewięciu na most (2007-02-20)

Zagrożenia dla budowy dróg (2007-03-07)

Prezydent podpisał ustawę o spec-spółkach (2007-01-31)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~Specjalista 2007-03-28

Jest to dobre rozwiązanie otwierające wiele różnych możliwości, szczególnie w kwestii finansowej. A ilu przy tym zarobi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata
Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata
Seat ogłosił konkurs na nową nazwę dla największego SUV-a w gamie. Wpłynęło ponad 10 tys. zgłoszeń, a jury wybrało kilka finałowych propozycji, z których zostanie wyłoniona nazwa modelu.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic