mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wykonawco zaprojektuj i wybuduj

Wykonawco zaprojektuj i wybuduj

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) buduje drogi w tzw. systemie tradycyjnym. Najpierw jednej firmie zleca projekt, później ogłasza przetarg na wykonawcę, który go zrealizuje. Teraz jednak GDDKiA zapowiada zmiany i wdraża pilotażowy program "Zaprojektuj i zbuduj".

Wykonawco zaprojektuj i wybuduj

Na czym polega wdrażany program? „W przeciwieństwie do realizacji inwestycji w systemie „tradycyjnym” gdzie wykonawca zamówienia realizuje roboty według dostarczonego przez zamawiającego projektu, w systemie „Zaprojektuj i Zbuduj” na zlecenie zamawiającego opracowany jest jedynie wstępny projekt inwestycji. Na tej podstawie, przy pomocy zatrudnionego przez zamawiającego konsultanta opracowywana jest dokumentacja przetargowa.Następnie w wyniku postępowania przetargowego wyłaniany jest generalny wykonawca zamówienia, który sporządza projekt budowlany, uzyskuje pozwolenie na budowę a późnej realizuje roboty według wykonanego przez siebie projektu. Ten typ rozwiązań nie był jeszcze w polskim drogownictwie wykorzystywany na szeroką skalę. Celem Programu pilotażowego jest zbadanie przydatności systemu „Zaprojektuj i Zbuduj” dla dużych projektów drogowych w polskich warunkach techniczno- formalnych, sprawdzenie korzyści terminowych czy finansowych oraz możliwości zminimalizowania problemów przy realizacji inwestycji w ramach tego systemu w stosunku do systemu tradycyjnego. trwania inwestycji” – informuje GDDKiA w komunikacie.

Skutkiem realizacji kontraktów według nowej zasady "zaprojektuj i zbuduj" może być uniknięcie przez dyrekcję walki z wykonawcami, zasypującymi ją aneksami. Dobrym przykładem może być kontrakt na budowę autostrady A4 Zgorzelec - Krzyżowa. Po wybraniu wykonawców okazało się, że trzeba skorygować projekt. Cofnięto pozwolenie na budowę. Inwestycja, która miała ruszyć 1 marca, opóźnia się. W rezultacie, choć budowa jeszcze na dobre nie ruszyła, wykonawca już nie wyklucza aneksowania. Na szczęście trasa Zgorzelec - Krzyżowa nie jest objęta nowym planem. W pilotażowym projekcie znalazły się natomiast: budowa obwodnic Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa, droga Olsztynek - Nidzica z obwodnicą Olsztynka, Jeżewo - Białystok, północno-wschodnia obwodnica Lublina i trasa Piotrków Trybunalski - Rawa Mazowiecka.

Przypomnijmy, system "Zaprojektuj i zbuduj" był już stosowany w ubiegłorocznym przetargu na budowę Mostu Północnego w Warszawie. Nie doszło jednak do jego realizacji ponieważ wykonawcy biorący udział w przetargu doliczyli do ceny m.in. ryzyko projektowe, co zwiększyło koszty od zaplanowanych w budżecie 600 mln zł do 1,6 mld zł.

Przeczytaj także:

Warszawa: dziewięciu na most (2007-02-20)

Zagrożenia dla budowy dróg (2007-03-07)

Prezydent podpisał ustawę o spec-spółkach (2007-01-31)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Specjalista 2007-03-28

Jest to dobre rozwiązanie otwierające wiele różnych możliwości, szczególnie w kwestii finansowej. A ilu przy tym zarobi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.