mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wyremontowano odcinek DW 753

Wyremontowano odcinek DW 753

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego poinformował o oddaniu do użytku prawie 10 km odcinka drogi wojewódzkiej nr 753 Wola Jachowa – Huta Nowa. W uroczystości odbioru drogi wziął udział wicemarszałek Zdzisław Wrzałka.

Wyremontowano odcinek DW 753
Inwestycja zrealizowana przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach polegała na przebudowie blisko 10 km odcinka drogi wojewódzkiej nr 753 Wola Jachowa - Huta Nowa, przebiegającego przez  teren gmin Górno i Bieliny. Tworzy ona wraz z drogami wojewódzkimi nr 751, 752, 756 i z drogą krajową nr 74 ciąg zwany „Małą Pętlą Świętokrzyską”, która otacza pasmo Łysogór i Świętokrzyski Park Narodowy.

O przebudowie tego odcinka drogi przesądził jego zły stan techniczny (liczne spękania, ubytki, wykruszenia i koleiny) oraz parametry użytkowe, które nie odpowiadały standardom wymaganym dla drogi klasy G i ograniczały znacząco bezpieczeństwo ruchu. Droga wojewódzka nr 753 ma duże znaczenie dla regionalnego układu komunikacyjnego, ponieważ stanowi najkrótsze połączenie Kielc z Ostrowcem Świętokrzyskim. Tą drogą odbywa się znaczny ruch tranzytowy na trasie Wola Jachowa – Nowa Słupia – Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski. Poza tym jest najczęściej uczęszczaną trasą turystyczną łączącą Kielce z Nową Słupią i Świętym Krzyżem. Droga przebiega przez tereny intensywnej zabudowy, co wpływa na zwiększony ruch pieszych na tym odcinku. Poza tym łączy drogi krajowe nr 9 i 74.

Roboty budowlane związane z przebudową drogi rozpoczęły się w sierpniu 2006 roku. W ramach inwestycji zmodernizowano blisko 10 km drogi, która uzyskała pożądane parametry. Nawierzchnia została poszerzona do 9m i wzmocniona do nośności 100 kN na oś. Zmodernizowano 3 skrzyżowania, wybudowano 2 mosty, 9 zatok autobusowych, ponad 8 km chodników, prawie 18 km utwardzonych poboczy oraz 3 km kanalizacji deszczowej. Przebudowano kolidującą infrastrukturę, wykonano oświetlenie uliczne, elementy oznakowania pionowego i poziomego oraz nasadzono zieleń ca całym odcinku drogi.
 
Modernizacja drogi sfinansowana została w 75% z funduszy unijnych (środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego) oraz w 25% ze środków budżetu województwa świętokrzyskiego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 25 mln zł.

Podobne wiadomości:

Volvo Ocean Race

auto motor i sport 0000-00-00

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.