mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Wyremontowano odcinek DW 753

Wyremontowano odcinek DW 753

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego poinformował o oddaniu do użytku prawie 10 km odcinka drogi wojewódzkiej nr 753 Wola Jachowa – Huta Nowa. W uroczystości odbioru drogi wziął udział wicemarszałek Zdzisław Wrzałka.

Wyremontowano odcinek DW 753
Inwestycja zrealizowana przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach polegała na przebudowie blisko 10 km odcinka drogi wojewódzkiej nr 753 Wola Jachowa - Huta Nowa, przebiegającego przez  teren gmin Górno i Bieliny. Tworzy ona wraz z drogami wojewódzkimi nr 751, 752, 756 i z drogą krajową nr 74 ciąg zwany „Małą Pętlą Świętokrzyską”, która otacza pasmo Łysogór i Świętokrzyski Park Narodowy.

O przebudowie tego odcinka drogi przesądził jego zły stan techniczny (liczne spękania, ubytki, wykruszenia i koleiny) oraz parametry użytkowe, które nie odpowiadały standardom wymaganym dla drogi klasy G i ograniczały znacząco bezpieczeństwo ruchu. Droga wojewódzka nr 753 ma duże znaczenie dla regionalnego układu komunikacyjnego, ponieważ stanowi najkrótsze połączenie Kielc z Ostrowcem Świętokrzyskim. Tą drogą odbywa się znaczny ruch tranzytowy na trasie Wola Jachowa – Nowa Słupia – Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski. Poza tym jest najczęściej uczęszczaną trasą turystyczną łączącą Kielce z Nową Słupią i Świętym Krzyżem. Droga przebiega przez tereny intensywnej zabudowy, co wpływa na zwiększony ruch pieszych na tym odcinku. Poza tym łączy drogi krajowe nr 9 i 74.

Roboty budowlane związane z przebudową drogi rozpoczęły się w sierpniu 2006 roku. W ramach inwestycji zmodernizowano blisko 10 km drogi, która uzyskała pożądane parametry. Nawierzchnia została poszerzona do 9m i wzmocniona do nośności 100 kN na oś. Zmodernizowano 3 skrzyżowania, wybudowano 2 mosty, 9 zatok autobusowych, ponad 8 km chodników, prawie 18 km utwardzonych poboczy oraz 3 km kanalizacji deszczowej. Przebudowano kolidującą infrastrukturę, wykonano oświetlenie uliczne, elementy oznakowania pionowego i poziomego oraz nasadzono zieleń ca całym odcinku drogi.
 
Modernizacja drogi sfinansowana została w 75% z funduszy unijnych (środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego) oraz w 25% ze środków budżetu województwa świętokrzyskiego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 25 mln zł.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Słaby wzrok za kierownicą
Słaby wzrok za kierownicą
Podczas prowadzenia auta dobry wzrok to podstawa – ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę o zbyt małej ostrości wzroku jest większe niż u osób, które nie mają wady wzroku.