mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > XVIII Forum Izby Projektowania Budowlanego

XVIII Forum Izby Projektowania Budowlanego

W połowie kwietnia bieżącego roku w Warszawie miało miejsce XVIII Forum Izby Projektowania Budowlanego. Zebrani inżynierowie i przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury rozmawiali o propozycjach zmian w prawie dotyczącym inwestycji.

XVIII Forum Izby Projektowania Budowlanego
Delegaci regionalnych izb inżynierów spotkali się 16 kwietnia bieżącego roku, aby dyskutować o propozycjach legislacyjnych resortu infrastruktury. Oprócz projektantów, w forum uczestniczył także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Olgierd Dziekoński.

Planowane zmiany w prawie dotyczącym bezpośrednio inwestycji, także tych związanych z siecią dróg, według ministerstwa mają służyć racjonalizacji, a nie uproszczeniu procesu budowlanego. Władza publiczna nie może zrezygnować z interwencji tam gdzie jest to niezbędne, czyli w sprawie lokalizacji i kształtowania ładu przestrzennego. Celem zmian proponowanych przez resort jest zrezygnowanie ze zbędnych procedur administracyjnych oraz zintegrowanie trybu ocen oddziaływania na środowisko z procedurami planowania i ustalania lokalizacji inwestycji. Wraz z eliminacją postępowań administracyjnych konieczne jest wzmocnienie społecznej kontroli nad podejmowanymi rozstrzygnięciami, a także wzmocnienie zakresu osobistej odpowiedzialności uczestników procesu inwestycyjnego w ramach procedur budowlanych.

Zdaniem reprezentantów środowiska projektantów krokiem naprzód w rozwiązywaniu konfliktów pojawiających się w procesie planowania i zagospodarowania przestrzennego może być inicjatywa wprowadzenia mediatora w postępowaniach lokalizacyjnych. Wiceminister dodał, że nowy system planowania tworzony jest nie tylko, aby był zgodny z wymogami Unii Europejskiej, ale przede wszystkim, aby gwarantował użytkownikom bezpieczeństwo i wysoką jakość rozwiązań. Likwidacja pozwoleń będzie wiązać się ze zwiększeniem odpowiedzialności sprawdzającego. Natomiast kwestie lokalizacyjne przesunięte będą z ustawy o prawie budowlanym do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Podobne wiadomości:

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Polskie drogi 2016-01-05

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.