mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > XVIII Forum Izby Projektowania Budowlanego

XVIII Forum Izby Projektowania Budowlanego

W połowie kwietnia bieżącego roku w Warszawie miało miejsce XVIII Forum Izby Projektowania Budowlanego. Zebrani inżynierowie i przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury rozmawiali o propozycjach zmian w prawie dotyczącym inwestycji.

XVIII Forum Izby Projektowania Budowlanego
Delegaci regionalnych izb inżynierów spotkali się 16 kwietnia bieżącego roku, aby dyskutować o propozycjach legislacyjnych resortu infrastruktury. Oprócz projektantów, w forum uczestniczył także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Olgierd Dziekoński.

Planowane zmiany w prawie dotyczącym bezpośrednio inwestycji, także tych związanych z siecią dróg, według ministerstwa mają służyć racjonalizacji, a nie uproszczeniu procesu budowlanego. Władza publiczna nie może zrezygnować z interwencji tam gdzie jest to niezbędne, czyli w sprawie lokalizacji i kształtowania ładu przestrzennego. Celem zmian proponowanych przez resort jest zrezygnowanie ze zbędnych procedur administracyjnych oraz zintegrowanie trybu ocen oddziaływania na środowisko z procedurami planowania i ustalania lokalizacji inwestycji. Wraz z eliminacją postępowań administracyjnych konieczne jest wzmocnienie społecznej kontroli nad podejmowanymi rozstrzygnięciami, a także wzmocnienie zakresu osobistej odpowiedzialności uczestników procesu inwestycyjnego w ramach procedur budowlanych.

Zdaniem reprezentantów środowiska projektantów krokiem naprzód w rozwiązywaniu konfliktów pojawiających się w procesie planowania i zagospodarowania przestrzennego może być inicjatywa wprowadzenia mediatora w postępowaniach lokalizacyjnych. Wiceminister dodał, że nowy system planowania tworzony jest nie tylko, aby był zgodny z wymogami Unii Europejskiej, ale przede wszystkim, aby gwarantował użytkownikom bezpieczeństwo i wysoką jakość rozwiązań. Likwidacja pozwoleń będzie wiązać się ze zwiększeniem odpowiedzialności sprawdzającego. Natomiast kwestie lokalizacyjne przesunięte będą z ustawy o prawie budowlanym do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Podobne wiadomości:

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Znana lista wierzytelności w sprawie Alpine Bau

Znana lista wierzytelności w sprawie Alpine...

Polskie drogi 2015-03-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.