mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Z "ósemki" zrobią S8

Z "ósemki" zrobią S8

Choć przebudowa "gierkówki" w ciągu drogi krajowej nr 8 do parametrów drogi ekspresowej (S8) zakończyła się już parę lat temu, to jednak wciąż pozostał do zrobienia jej fragment. Teraz drogowcy biorą się za odcinek drogi z Paszkowa do Radziejowic.

Z
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na realizację tej inwestycji zamierza przeznaczyć ok. 802 mln zł. Inwestycja polegająca na rozbudowie drogi krajowej do parametrów trasy ekspresowej została podzielona na dwa zadania. Zadanie I - Radziejowice – Przeszkoda (9,9 km) i zadanie II - Przeszkoda – Paszków (11,6 km). Każdy z wykonawców zaproszonych do składania ofert mógł ubiegać się o realizację jednego zadania.

Na zaprojektowanie i przebudowę drogi z Radziejowic do Przeszkody o długości 9,9 km przeznaczono 343,9 mln zł. Złożonych zostało sześć ofert o wartości od 306,9 mln zł (Strabag Infrastruktura Południe) do 457,7 mln zł (konsorcjum tureckiej firmy Gulermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut oraz Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów).

Realizacja kolejnego fragmentu trasy z Przeszkody do Paszkowa została oszacowana na ok. 457,9 mln zł. Tu rozbieżności cenowe były dużo niższe. Wpłynęły w sumie trzy oferty o wartości od 436,6 mln zł (Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor) do 446 mln zł (Budimex).

Przebudowa drogi krajowej nr 8 do parametrów trasy ekspresowej jest realizowana w systemie optymalizuj i buduj, co oznacza, że wykonawcy mogą zmienić gotowy projekt budowlany pod warunkiem, że będzie zgodny z programem funkcjonalno – użytkowym i decyzją środowiskową. Wybierając najkorzystniejsza ofertę pod uwagę brana będzie ofertowana cena i okres udzielonej gwarancji.

Umowę z wybranym wykonawcą zostanie podpisana w I połowie 2015 roku – po wyborze najkorzystniejszej oferty i zakończeniu kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Przewidywany termin rozpoczęcia prac to połowa 2016 roku, a zakończenia to grudzień roku 2018. Wówczas kierowcy będą mieli do dyspozycji trasę ekspresowa S8 z Warszawy do Radziejowic pod Mszczonowem, połączoną w węźle Opacz z warszawską obwodnicą.Kontrakt na przebudowę DK 8 do parametrów trasy ekspresowej S8 na odcinku od Radziejowic do Paszkowa przewiduje rozbudowę drogi krajowej do parametrów drogi ekspresowej czyli m.in. likwidację przejść dla pieszych w poziomie drogi, budowę skrzyżowań bezkolizyjnych czy ekranów akustycznych. Droga będzie budowana po śladzie obecnie istniejącej. Po zakończeniu prac kierowcom zostanie udostępniona droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach z możliwością poszerzenia jej w przyszłości do trzech pasów ruchu.

Zakres prac obejmuje również budowę czterech węzłów drogowych (w. Żabia Wola, w. Siestrzeń, w. Młochów, w. Nadarzyn), 21 obiektów inżynierskich oraz 4 Miejsc Obsługi Podróżnych kategorii I oraz Obwodu Utrzymania Drogi w Nadarzynie.

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Test: Nissan Pulsar, Honda Civic, Opel Astra,...

auto motor i sport 2015-01-20

Po paru latach przerwy Nissan znowu prezentuje klasyczny kompakt – Pulsara. Sprawdzamy, jak się spisze w porównaniu z dobrze zadomowionymi na rynku Astrą, Civikiem i Peugeotem 308 z dieslami o mocy 110-120 KM. 

Komentuj:

~warszawiak 2015-02-17

Mam nadzieję, że wreszcie za parę lat skończą przedłużenie A2, czyli tzw S2 od Puławskiej do węzła "Lubelska". W tym samym czasie powinna być bezwzględnie wykonana A2 od węzła "Lubelska" przynajmniej do początku autostradowej obwodnicy Mińska Maz. Inaczej ta ukończona tzw S2 miałaby co najwyżej połowę swej wartości.

~jest jedna lipa 2015-02-15

Niby fajnie niby piknie ale jedna rzecz jest do luftu a mianowicie a2 która kończy sie na warszawie ...

~warszawiak 2015-02-14

Jeśli chodzi o S8, to na pewno; po jej ukończeniu do Radziejowic i zbudowaniu dwujezdniowego łącznika GP od Janek Małych do DK7 w Sękocinie/Magdalence. Jak powstanie obwodnica Marek i dalsza cześć S8 do Jeżewa, to dwujezdniową ekspresówką S8 (czyli ekspresówką z prawdziwego zdarzenia) będzie można przejechać bezkolizyjnym ciągiem od Białegostoku przez Warszawę do Piotrkowa. A jak powstanie (wkrótce ma być ogłoszony przetarg) S7 od POW do istniejącej obwodnicy Grójca, to ho, ho. Trzymajmy kciuki, żeby tylko nie wyskoczyło znowu jakieś sratatata.

~vann 2015-02-13

wniosek taki że od tej strony Warszawa bedzie juz niemal perfekcyjnie skomunikowana

~warszawiak 2015-02-13

Dokładnie tak; od węzła "Paszków" do węzła "Janki Małe" (nie mylić z Jankami) trwa przebudowa DK8 na S8 (planowane zakończenie w grudniu b.r.), a od węzła "Janki Małe" do Południowej Obwodnicy Warszawy (węzeł "Opacz") trwa budowa S8 po całkowicie nowym śladzie, a planowe zakończenie ma być tutaj podobno już na wiosnę, czyli parę miesięcy grubo przed terminem!!! (WOW!!!!!!) Po powstaniu odcinka S8 Opacz-Paszków będzie kolejny BEZKOLIZYJNY wyjazd z i wjazd do Warszawy. Pozwoli on całkowicie ominąć Raszyn i Janki. Dodam, że do grudnia b.r. (według kontraktu) ma również powstać będący obecnie w budowie łącznik pomiędzy węzłem "Janki Małe", a DK7 w okolicach Sękocina/Magdalenki. Ma to być dwujezdniowa droga typu GP.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.