mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Za trzy lata autostradą do Torunia

Za trzy lata autostradą do Torunia

W poniedziałek 25 sierpnia 2008 roku firma Gdańsk Transport Company oficjalnie rozpoczęła budowę kolejnego odcinka autostrady A1. Prace na 62 km fragmencie trasy będzie prowadzić firma Skanska-NDI. Droga ma być gotowa pod koniec 2011 roku.

Za trzy lata autostradą do Torunia
Po uroczystym otwarciu budowy przez Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka, ruszyły prace na kolejnym odcinku autostrady, budowanym w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Koncesjonariusz północnego, 152 km odcinka autostrady A1 musi zrealizować fragment trasy z Nowych Marz do Torunia w stosunkowo krótkim czasie. Pierwsi kierowcy będą mogli korzystać z tego odcinka autostrady już pod koniec 2011 roku.

Zakres prac na tym etapie budowy autostrady A1 obejmuje wykonanie blisko 51,7 km nowej, dwupasmowej autostrady pomiędzy miejscowościami Nowe Marzy i Lubicz w województwie kujawsko-pomorskim, budowę mostu na Wiśle koło Grudziądza oraz budowę 10,7 km zachodniej nitki jezdni i wykonanie konstrukcji nośnych pod zachodnie jezdnie dwóch mostów pomiędzy Lubiczem, a Czerniewicami.

Projekt obejmuje również budowę pięciu dwupoziomowych, bezkolizyjnych węzłów drogowych (Warlubie, Grudziądz, Lisewo, Turzno, Lubicz), czterech par miejsc obsługi podróżnych, obwodu utrzymania autostrady, miejsc poboru opłat, a także wykonanie m.in. prac przygotowawczych, prac ziemnych, kanalizacji deszczowej, nawierzchni, obiektów inżynierskich, prac wykończeniowych, elementów bezpieczeństwa i organizacji ruchu, elementów ochrony środowiska, oświetlenia i fundamentów dla telekomunikacji oraz dróg serwisowych.  

Generalnym wykonawcą prac na zlecenie GTC będzie Skanska-NDI Joint Venture, która buduje także odcinek autostrady do Nowych Marz. Roboty przygotowawcze już trwają. Prowadzone są prace geologiczne. Wkrótce rozpocznie się także porządkowanie pasa autostrady. W planach na ten rok jest również przygotowanie placów składowych materiałów oraz budowę dróg technologicznych i przygotowanie lokalizacji zapleczy budowy. Prace budowlane pełną parą ruszą w przyszłym roku. Wtedy na dużą skalę rozpoczną się roboty ziemne.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~kierowca 2008-09-25

Nie rozumiem- w NIemzcech czy hiszpanii takie odcinki buduje się rok , a u nas trzy lata ? dlatego takie drogie, ludziom trzeba płacić, oj wiedzą w dyrekcjach budowy jak szanować dobrą pracę!!!

~almac 2008-08-30

Koszt przejazdu autostradami w AUSTRII: 1. winietka 10-dniowa: 7,70 EURO (ok.25zł) 2. winietka 2-miesięczna: 22,20 EURO (ok. 75zł) 3. winietka roczna: 73,80 EURO (ok. 250zł) Czyli np. za ok. 25zł można jeździć w AUSTRII wszystkimi autostradami przez 10 dni, za 75zł przez 2 miesiące, a za ok. 250zł przez rok.....Przy okazji moja rada - nie kupujcie tych winietek w POLSCE (znacznie drożej!), Podane wyżej ceny obowiązują w Czechach i w AUSTRII - (winietki najlepiej kupić na pierwszej stacji po przekroczeniu granicy czesko-austriackiej). PS. A teraz porównajcie koszt przejazdu autostradami w Austrii i w Polsce. Pomijam ilość i jakość. (Kto jechał autostradami w Austrii wie, że jest ich o wiele więcej - mimo trudniejszych warunków "terenowych" - a mimo to wychodzi o wiele taniej niż w Polsce)

~as 2008-08-29

Fajna mapka. Projektowa długość A1 to 582 km. Jeśli opłaty będą jak za ten odcinek koło Gdańska, czyli 7zł/25km, to za przejazd całą A1 zapłacimy 163 złote! ROCZNA wineta w Czechach na wszystkie autostrady i ekspresowe kosztuje 140 złotych :) No, ale przecież Polacy to takie bogate społeczeństwo...

~bip 2008-08-28

Proponuję zajrzeć do publikacji gddkia (standia-10.pdf - Sprawdź przygotowanie dróg i autostrad) - jest podane na czym utknęło, są podane również planowe daty wydania decyzji. Dokument został zaktualizowany w ubiegłym tygodniu (termin realizacji 2008-2010 wciąż przy tym odcinku widnieje - w to akurat nie wierzę - jeśli powstanie, to myślę, że w 2012)

~goro 2008-08-27

To troche bez sensu ze jest taka kolejnosc budowania tej autostrady bo od biedy na odcinku pod Lodzia jest gierkowka. Za to od lodzi do torunia same niespodzianki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.