mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zaawansowane prace na A4

Zaawansowane prace na A4

Remont autostrady A-4 na 91,6 km odcinku Krzywa-Wrocław, wstępnie przewidziany na lata 2002-2005, zakończony zostanie w połowie 2006 r. Wraz z początkiem 2005 r. rozpoczęła się modernizacja drogi w ramach ostatniego etapu projektu.

Zaawansowane prace na A4

Zgodnie z planem realizowana jest m.in. rozbiórka oraz budowa nowej betonowej nawierzchni, odnowa nawierzchni łącznic, przebudowa obiektów inżynierskich w ciągu autostrady jak też budowa i remont elementów odwodnienia autostrady.

Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych projektów drogowych finansowanych ze środków unijnych: fundusz ISPA (75%), środki budżetowe oraz środki EBI (25%). Na finansowanie budowy ponad 91 km odcinka autostrady A4 przeznaczone jest 189,5 mln euro ze środków europejskich a całkowity koszt projektu to 252,7 mln euro.

Zadanie obejmuje trzy etapy, w których realizowane są odrębne kontrakty na dokumentację projektową oraz wykonawstwo robót budowlanych. I tak:

- ETAP I: remont jezdni południowej o długości 49,5 km na odcinku Wądroże Wielkie - Bielany Wrocławskie rozpoczęto w lipcu 2002 r. W drodze przetargu międzynarodowego wybrano wykonawcę konsorcjum J.V. WALTER+HEILIT VERKEHRSWEGEBAU/ DROMEX S.A. Wartość podpisanego kontraktu to 49 mln euro. Roboty zostały już zakończone i droga jest oddana do użytku.
- ETAP II:  remont jezdni południowej o długości 42,6 km na odcinku Krzywa - Wądroże Wielkie oraz remont jezdni północnej o długości 30,5 km na trasie Legnica - Krzywa. Wyłoniony wykonawca robót budowlanych konsorcjum STRABAG (Austria/Niemcy)/ MOTA&COMPANHIA S.A. rozpoczął prace w maju 2003 r. natomiast zakończenie planowane jest na IV kwartał 2005 r. Wartość kontraktu to 63,6 mln euro. Według informacji GDDKiA O/Wrocław stopień zaawansowania prac na chwilę obecną to około 60%.
- ETAP III: modernizacją jezdni północnej o długości 61,6 km na odcinku Legnica -Wrocław zajmuje się konsorcjum Hermann Kirchner GmbH/Max Boegl/Berger Bau GmbH. Kontrakt na kwotę 42,7 mln eur podpisany został w listopadzie ubiegłego roku. Prace remontowe zostały rozpoczęte na początku 2005 r. natomiast w lipcu 2006 planowane jest zakończenie i oddanie już całego odcinka do użytkowania.
    
O znaczeniu autostrady A4 nie trzeba nikogo przekonywać - jest to III korytarz transeuropejski na trasie Drezno-Wrocław-Katowice-Kraków-Kijów. Cała droga A4 biegnąca przez południową część Polski ma liczyć 730 km.

 


Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Komentuj:

~Adam 2007-06-11

jaka ilosc materiału bedzie worzona z Skrzydlnej-kamieniołom???

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando