mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zaawansowane prace na obwodnicy Nowej Soli

Zaawansowane prace na obwodnicy Nowej Soli

Na budowanej obwodnicy Nowej Soli, która znajdzie się w ciągu planowanej drogi ekspresowej S3, trwają zaawansowane prace. Wykonano już ponad 80 procent robót na 15,2 km odcinku trasy. Droga ma być gotowa już za 4 miesiące.

Zaawansowane prace na obwodnicy Nowej Soli
Powstająca część obwodnicy Nowej Soli o długości 15,2 km (północne obejście) jest przedłużeniem zrealizowanego w latach 1995-1998 południowego odcinka obwodnicy. Stanowić on będzie fragment drogi ekspresowej S3. Realizacja inwestycji pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Nowej Soli, a co za tym idzie, obniży poziom emisji spalin i hałasu w mieście oraz zapewni wyższy standard podróżowania i poprawi bezpieczeństwo ruchu na drodze.

Trasa będzie biec od istniejącego węzła Racula przez Niedoradz, do zrealizowanego już południowego obejścia Nowej Soli. W miejscu połączenia części północnej z południową przewidziano dwupoziomowy węzeł drogowy Nowa Sól, a w okolicach Niedoradza pas włączenia i wyłączenia umożliwiający skomunikowanie obwodnicy z istniejącą drogą krajową nr 3.

W ramach tej inwestycji wybudowane zostaną 2 mosty (przez rzekę Śląska Ochla i przez rzekę Czarna Struga) i 7 wiaduktów. Wszystkie obiekty zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający w przyszłości dobudowę drugiej jezdni drogi szybkiego ruchu S3. Inwestycja zakłada także odnowę nawierzchni drogi krajowej nr 3 na południowej obwodnicy Nowej Soli.

Zdaniem inżyniera kontraktu, wszystko idzie zgodnie z planem, obecnie zaawansowanie robót wynosi ponad 80 procent. Jako pierwsze zostaną ukończone 4 obiekty inżynierskie, na które kierowcy wjadą wcześniej, zanim zostanie oddana do użytku cała obwodnica. Stanie się tak dlatego, że będą one pełnić rolę objazdu w końcowej fazie budowy, umożliwiając tym samym kontynuację prac na trasie zasadniczej.

Do dokończenia wykonawca ma głównie roboty nawierzchniowe (ułożenie częściowo warstwy wiążącej oraz warstwy ścieralnej na całej długości), wykończeniowe (umocnienie skarp, obsadzenie zielenią, ustawianie barier i ogrodzenia drogi) oraz wykonanie oznakowania poziomego i pionowego. Zgodnie z założeniami już we wrześniu użytkownicy drogi będą mogli swobodnie i bezpiecznie korzystać z nowego odcinka drogi ekspresowej.

Droga klasy S, o nośności 115 kN na oś jest budowana przez konsorcjum firm PBK „ABM” Sp. z o.o. Legnica, PRD Lubartów S.A. i PPRM S.A. Płock. Całkowity koszt inwestycji to 137,7 mln zł.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 67 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~Letos 2009-02-22

Obwodnica jest już skończona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.