mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zabraknie pieniędzy na drogi?

Zabraknie pieniędzy na drogi?

Jeszcze w tym roku GDDKiA chce ogłosić 53 przetargi na budowę ponad tysiąca kilometrów dróg. Okazuje się jednak, że teraz problemem drogowców może być brak pieniędzy.

Zabraknie pieniędzy na drogi?
W pierwszym kwartale tego roku GDDKiA rozstrzygnęła dwa przetargi warte 1,7 mld zł. To budowa 6 km autostrady A1 z Maciejowa do Sośnicy na Śląsku i 16,7 km drogi ekspresowej nr 7 ze Skarżyska Kamiennej do Występy (w stronę Kielc).

Jednak worek z przetargami ma się rozwiązać przed wakacjami; w ciągu najbliższych trzech miesięcy będzie rozstrzygniętych kilkanaście z nich. W ośmiu zostaną wyłonieni wykonawcy 36,2 km autostrady A1 z Pyrzowic do Maciejowa (obejście Śląska) i kolejnych dwóch odcinków ekspresowej siódemki (ok. 49 km). Do tego dojdzie wiele mniejszych kontraktów - w sumie prace warte będą ok. 9 mld zł.

Obecnie trwające prace o zasadniczym znaczeniu na polskich drogach warte są co najmniej 12,7 mld zł - wynika z danych GDDKiA. Strabag, który najczęściej występuje w konsorcjum z firmą Heilit+Woernen Budowlana, realizuje duże prace warte 4 mld 540 mln zł. Herman Kirchner większość rządowych zleceń realizuje z polską firmą Mosty Łódź. Razem wykonują prace warte w sumie 3,84 mld zł. Konsorcja, w których znajduje się Polimex-Mostostal, budują drogi warte 2,256 mld zł. W portfelu spółki Budimex -Dromex znajdują się prace warte prawie 2 mld zł, grecka J&P Avax realizuje roboty warte co najmniej 1,7 mld zł.

Jedynym problemem drogowców może być brak pieniędzy. Generalna Dyrekcja jeszcze na początku roku zapowiadała, że w 2009 roku dostanie od wykonawców faktury warte ok. 28 mld zł.
Tymczasem zagwarantowane w budżecie zostało ok. 6 mld zł. Kolejne 9,7 mld zł ma pozyskać Krajowy Fundusz Drogowy z pożyczek i emisji obligacji. Przedstawiciele rządu wstrzymują się na razie z oceną budżetu drogowców - czekają na rozpoczęcie działania KFD na nowych zasadach. To może nastąpić już w czerwcu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

W cenie trzech Ferrari

auto motor i sport 0000-00-00

Liczymy na drogi...

Liczymy na drogi...

Polskie drogi 2009-04-09

Komentuj:

~Andrzej 2009-04-23

Niby cholerna Unia, ale pieniądze byś tylko z niej brał. Okropny z Ciebie człowiek.

~smirnoff 2009-04-16

Dziadują pieniądze na wojsko, infrastrukturę, policje, a na państwową służbę zdrowia, stocznie czy inne tego typu potworki pompują masę kasy które te systematycznie marnują. Na co to nam? Ile górnicy mają kasy z budżetu i ile kasy zmarnowali? Za to by mogło być dużo autostrad, które przyniosłyby o wiele większy zysk. Sorry za nagły atak frustracji, ale jak długo będziemy marnować swoje szanse na szybki rozwój? Jesteśmy w tej cholernej Unii, to przynajmniej korzystajmy z tych pieniędzy które nam dali w jałmużnie, a nie marnujemy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando