mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zachodnia obwodnica Poznania już za dwa lata?

Zachodnia obwodnica Poznania już za dwa lata?

Poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na budowę pierwszego etapu zachodniej obwodnicy Poznania w ciągu drogi ekspresowej S11. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to ponad 14 km trasa będzie gotowa już pod koniec 2011 roku.

Zachodnia obwodnica Poznania już za dwa lata?
Ogłoszony przez GDDKiA przetarg na wybór wykonawcy I etapu zachodniej obwodnicy Poznania w ciągu drogi ekspresowej S11 na odcinku Złotkowo - Autostrada A2 (Głuchowo), to kolejny krok przybliżający realizację jednej z największych i najważniejszych inwestycji drogowych w Wielkopolsce od czasu budowy autostrady A2.

Budowa I etapu obwodnicy obejmuje wykonanie 14,2 km odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej z czterema węzłami drogowymi (jeden węzeł w ciągu A2 wybuduje Autostrada Wielkopolska S.A.) i kilkunastoma wiaduktami. Będzie to jedna z najdroższych obecnie inwestycji drogowych w Wielkopolsce. Według dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA, Marka Napierały, koszt drogi szybkiego ruchu o takim standardzie to 35-40 mln zł za 1 km.

Zachodnia obwodnica Poznania pozwoli wyprowadzić z miasta ruch tranzytowy północ-południe. Północna część trasy poprzez połączenie z autostradą A2 oraz planowanym kolejnym etapem obwodnicy zachodniej (po południowej stronie miasta) w ciągu drogi ekspresowej S5, stanie się ważnym szlakiem komunikacyjnym na mapie Polski. Obecnie ruch tranzytowy odbywa się w całości przez mocno zurbanizowane tereny Poznania. Ruch ten, w związku z dużym ruchem lokalnym w Poznaniu nie jest płynny, co skutkuje częstym pojawianiem się korków w mieście i na dojazdach do miasta. Dodatkowo ruch tranzytowy jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców Poznania i zwiększa ilość emisji zanieczyszczeń do powietrza. Budowa pozwoli skrócić czas przejazdu przez Poznań i przyczyni się do poprawy jakości środowiska w okolicach dróg tranzytowych wewnątrz aglomeracji poznańskiej.

W przypadku pomyślnego zakończenia przetargu, budowa I etapu obwodnicy może rozpocząć się już w maju tego roku. Prace potrwają do końca 2011 roku.

Podobne wiadomości:

Polskie fabryki też zwalniają!

auto motor i sport 0000-00-00

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~Nie jestem Wielkopolaninem, zazdroszczę przede 2009-04-03

wszystkim trafionych inwestycji drogowych i co najważniejsze tempa ich realizacji. Aż miło już teraz przejeżdżać przez Poznań. Nowa obwodnica z pewnością zlikwiduje częste korki, rozpoczynające się już w Suchym Lesie. Gratuluję - Dolny Śląsk

~piotronk22 2009-02-10

Na mapkach sa jeszcze jakieś warianty, co oznacza, że przebieg nie jest jeszcze znany? Grunty więc nie wykupione, pozwolenia w lesie - to jasne - nie będzie tej drogi w 2011 roku

~j 2009-02-10

dpl1000: tu lokalnie szum byl, jakis pajac-ekolog skutecznie przesunal te obwodnice w czasie, dobrze ze w koncu ogloszono przetarg, chociaz to chyba na dolna czesc, z gorna jakies problemy ehh... ekologiczne. a co do warszawy... coz, macie tam niezly balagan :) jeszcze budujecie sobie ten stadion w samym srodku miasta, jakby nie bylo mozna zbudowac na obrzezach miasta i doprowadzic szerokiej drogi polaczonej z obwodnica...

~dpl1000 2009-02-10

Noooo niezle, wilekopolska cos zaczyna robic, w sumie inwestycja duuuzo cichsza i sa o krok od budowy, widac im mniej szumu(jak na obw Aug, A2, czy A8) tym lepiej dla efektow.tak trzymac

~Kostuch 2009-02-10

Do "Warszawa" : ale Warszawa tak bardzo jest wygląda za odcinkiem A2 z Konotopy do Strykowa. Jak kania spragniona dżdżu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.