Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zachodnia obwodnica Poznania "kawałek po kawałku"

Zachodnia obwodnica Poznania "kawałek po kawałku"

W maju powinna ruszyć budowa drugiego z trzech odcinków drogi S11 stanowiącej obwodnicę Poznania. Mimo że ostatni etap prac ruszy najwcześniej za rok, droga ma być gotowa do Euro 2012.

Zachodnia obwodnica Poznania
Budowę 27 km zachodniej obwodnicy Poznania w ciągu S11 podzielono na trzy odcinki. Powodem jest fakt, że przebieg trasy w kilku miejscach budził protesty mieszkańców. Planowana trasa miała w niektórych miejscach przechodzić przez obszary cenne przyrodniczo. Dlatego drogowcy podzielili inwestycje na etapy i rozpoczną prace tam, gdzie trasa nie budzi sprzeciwu.

W ubiegłym roku ruszyła budowa pierwszego 14-kilometrowego odcinka od autostrady A2 do Swadzimia. Odcinek zostanie oddany do użytku już pod koniec 2011 r. - powiedział Gazecie Wyborczej Marek Napierała, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu.

W ubiegłym tygodniu drogowcy otworzyli oferty w przetargu na budowę najbardziej północnej części obwodnicy - 7,7 km z Rokietnicy do Złotkowa, gdzie trasa S11 włączy się w starą "jedenastkę". Firmy budowlane, które stanęły do przetargu, gotowe są wybudować ten odcinek drogi znacznie taniej, niż zakładał kosztorys GDDKiA.  Kosztorys zakładał około 400 mln zł a najtańsze oferty opiewają na ok. 230-240 mln zł. Swoje oferty złożyło 12 oferentów. Dalszym krokiem w postępowaniu przetargowym będzie weryfikacja i sprawdzanie złożonych ofert . Rozstrzygnięcie przetargu a tym samym wyłonienie wykonawcy nastąpi w marcu bieżącego roku – informuje GDDKiA w Poznaniu.

Najmniej czasu będzie miała firma, która zostanie wybrana do budowy ostatniego, środkowego odcinka obwodnicy - 5,3 km ze Swadzimia do Rokietnicy. Przygotowania są opóźnione przez protesty i GDDKiA szacuje, że budowa będzie się mogła rozpocząć dopiero za rok. - To stosunkowo krótki odcinek z jednym węzłem. Jest więc szansa, że do maja 2012 uda się go oddać do ruchu – powiedział Napierała Gazecie Wyborczej.

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~do Jotgie 2010-02-25

do Jotgie tam to ma byc S5 przedłóżenie ... narazie planowany przetarg do końca roku :(

~Jotgie 2010-02-25

A co z odcinkiem od węzła Gołuchów do Wołowa (Stęszewa)?

~Kuba 2010-02-25

I nie oszukujmy się. Bez środkowego odcinka jej istnienie dla tranzytu i dalekobieżnego ruchu cywilnego nie ma najmniejszego znaczenia. Dla mieszkańców południa jadących przez Poznań chociażby nad morze bez odcinka ze Swadzimia do Rokietnicy będzie ona całkowicie nieistotna.

~raiders 2010-02-25

2012 ? to może dożyję :) hehe bbbardzo ważna obwodnica dla poznania a może i najważniejsza :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia z 1.0 TSI i systemem DCC
Skoda Octavia z 1.0 TSI i systemem DCC
Kompaktowa Skoda została wyposażona w nowy silnik benzynowy oraz adaptacyjny system zmiennego trybu jazdy Dynamic Chassis Control (DCC).