mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zakazy wyprzedzania dla ciężarowych na A4

Zakazy wyprzedzania dla ciężarowych na A4

Wprowadzono zakazy wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe na autostradzie A4 Wrocław - Krzywa. Według GDDKiA zwiększą one bezpieczeństwo ruchu.

Zakazy wyprzedzania dla ciężarowych na A4
Na podstawie liczby wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych ustalono następujące odcinki na autostradzie A4 (Wrocław - Krzywa), na których zostaną wprowadzone - obowiązujące całorocznie - zakazy wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe.

1.Pietrzykowice – Sokolniki (na odcinku znajdują się węzły: Pietrzykowice i Kąty Wrocławskie) – długość ok. 15 km
 
2.Piotrowice – Kostomłoty (obszar w. Kostomłoty) – długość ok. 5 km
 
3.Sokolniki k/Jarosławia – Udanin (na odcinku znajdują się węzły Jarosław i Udanin) – długość ok. 5 km
 
4.Udanin – Wądroże Wielkie – jezdnia południowa (w kierunku Wrocławia), na odcinku znajdują się węzły Udanin, Budziszów Wielki, Wądroże Wielkie  – długość ok. 10 km

5.Na odcinku Legnickie Pole – Krzywa obecnie funkcjonują okresowo ustawiane zakazy wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe (zakazy wyprzedzania w obszarze wzniesień obowiązujące w sezonie zimowym). W tych lokalizacjach oznakowanie będzie miało charakter docelowy (całoroczny).

Poza wskazanymi odcinkami pojazdy ciężarowe będą miały możliwość wykonywania manewru wyprzedzania.

Jak informuje GDDKiA oddział we Wrocławiu zasadą zmian jest zminimalizowanie wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych, zwiększenie płynności ruchu, a przez to bezpieczeństwa użytkowników autostrady. Chodzi m.in. o sytuacje, kiedy pojazdy ciężarowe wyprzedzając siebie nawzajem wykonują ten manewr przez kilka kilometrów blokując oba pasy ruchu. W takich sytuacjach, mających miejsce szczególnie w okolicach węzłów autostradowych utrudnione jest bezpieczne włączanie i wyłączanie się z ruchu innych pojazdów, co zwiększa ryzyko wypadków. We wskazanych lokalizacjach, gdzie będzie obowiązywał zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe znajdują się właśnie węzły autostradowe.

 

Komentuj:

~hm 2013-01-26

Wniosek jest jeden autostrady 3 jezdniowe pownien rozwązać problem

zdzicho1952 2013-01-26

Taki zakaz powinien być wprowadzony na trasie S7,a w zasadzie wszędzie na drogach dwujezdniowych;co się wyrabia między Ostródą ,a Elblągiem,to przechodzi ludzkie pojęcie-szczególnie dotyczy to ciężarówek ze wschodu,ale i ''nasi''też potrafią jechać obok siebie 3 km

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.