mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Zakazy wyprzedzania dla ciężarowych na A4

Zakazy wyprzedzania dla ciężarowych na A4

Wprowadzono zakazy wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe na autostradzie A4 Wrocław - Krzywa. Według GDDKiA zwiększą one bezpieczeństwo ruchu.

Zakazy wyprzedzania dla ciężarowych na A4
Na podstawie liczby wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych ustalono następujące odcinki na autostradzie A4 (Wrocław - Krzywa), na których zostaną wprowadzone - obowiązujące całorocznie - zakazy wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe.

1.Pietrzykowice – Sokolniki (na odcinku znajdują się węzły: Pietrzykowice i Kąty Wrocławskie) – długość ok. 15 km
 
2.Piotrowice – Kostomłoty (obszar w. Kostomłoty) – długość ok. 5 km
 
3.Sokolniki k/Jarosławia – Udanin (na odcinku znajdują się węzły Jarosław i Udanin) – długość ok. 5 km
 
4.Udanin – Wądroże Wielkie – jezdnia południowa (w kierunku Wrocławia), na odcinku znajdują się węzły Udanin, Budziszów Wielki, Wądroże Wielkie  – długość ok. 10 km

5.Na odcinku Legnickie Pole – Krzywa obecnie funkcjonują okresowo ustawiane zakazy wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe (zakazy wyprzedzania w obszarze wzniesień obowiązujące w sezonie zimowym). W tych lokalizacjach oznakowanie będzie miało charakter docelowy (całoroczny).

Poza wskazanymi odcinkami pojazdy ciężarowe będą miały możliwość wykonywania manewru wyprzedzania.

Jak informuje GDDKiA oddział we Wrocławiu zasadą zmian jest zminimalizowanie wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych, zwiększenie płynności ruchu, a przez to bezpieczeństwa użytkowników autostrady. Chodzi m.in. o sytuacje, kiedy pojazdy ciężarowe wyprzedzając siebie nawzajem wykonują ten manewr przez kilka kilometrów blokując oba pasy ruchu. W takich sytuacjach, mających miejsce szczególnie w okolicach węzłów autostradowych utrudnione jest bezpieczne włączanie i wyłączanie się z ruchu innych pojazdów, co zwiększa ryzyko wypadków. We wskazanych lokalizacjach, gdzie będzie obowiązywał zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe znajdują się właśnie węzły autostradowe.

 

Komentuj:

~hm 2013-01-26

Wniosek jest jeden autostrady 3 jezdniowe pownien rozwązać problem

zdzicho1952 2013-01-26

Taki zakaz powinien być wprowadzony na trasie S7,a w zasadzie wszędzie na drogach dwujezdniowych;co się wyrabia między Ostródą ,a Elblągiem,to przechodzi ludzkie pojęcie-szczególnie dotyczy to ciężarówek ze wschodu,ale i ''nasi''też potrafią jechać obok siebie 3 km

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Brytyjskie źródła donoszą, powołując się na szefa europejskiego oddziału Lexusa, że już za cztery lata japoński producent zaoferuje klientom samochody elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi.